15 Kasım 2017 Çarşamba 19:08
Bakan Yılmaz'dan ''Öğretmenlerin Özlük Hakları'' Açıklaması

Bakan Yılmaz'ın açıklamalarının satır başları:

- "2018 yılı bütçesi 134 milyar lira"

Sadece Tatvan'a değil, Türkiye'nin dört bir yanına hizmet gittiğini aktaran Bakan Yılmaz, 21. yüzyılı Türkiye'nin yüz yılı yapacaklarını vurguladı.

Türkiye'yi zengin ve mutlu insanların yurdu yapmak istediklerini dile getiren Yılmaz, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Bunu yaparız. Bunu eğitimle başarırız. Başka hiçbir yolu yok. İyi bir sağlık, enerji, çevre, savunma eğitimle mümkün. Aklınıza gelen her şey ancak eğitimle mümkün. Onun için eğitime önem verirseniz her şeye önem vermişsiniz demektir. Eğitimi ihmal ederseniz de her şeyi ihmal etmişsinizdir. Hayata hazır, sağlıklı, mutlu bireyler yetiştiren bir eğitim sistemimizin olmasını istiyoruz. Kaliteli ve fırsat eşitliğini sağlayan bir eğitim sistemi bakanlığımızın değişmez hedefimizdir. Bugün 64 bin 200 okulda 17 milyon 702 bin 938 öğrenciye bir milyon 62 bin 281 öğretmenimizle eğitim veriyoruz. Kaliteli bir eğitim için hükümet bütçemizden en büyük payı eğitime verdik. 2002 yılında eğitimin tamamına ayrılan 10,5 milyar. Düz olsun diye 11 milyar ayırdık diyoruz. Bütçenin 2002 yılında yüzde 10'una tekabül ediyor. Şimdi yüzde 18 ila 20'ye yakın kaynak ayırdık. Miktar olarak 11 milyar bile olmayan bütçe, 2017 yılında 122 milyardı, 2018 yılı bütçesi 134 milyar lira."

Yılmaz, vatandaşların hibe okul yaptırdıklarını, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının bütçesinden öğrencilere üzüm ve süt dağıtıldığını bildirdi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının bütçesinden toplum yararına çalışma kapsamında güvenlik ve temizlik alanlarında 60 bin kişinin istihdam edildiğini aktaran Yılmaz, şöyle devam etti:

"Yine Spor Bakanlığının bütçeleri dahil değil. Bunları da koyduğumuzda inanın ki şu anda Avrupa'da eğitime en fazla kaynak ayıran Türkiye'dir. 1985'li yıllarda rahmetli Özal döneminde eğitime ayrılan kaynak milli gelirden yüzde 1,2'dir. 2002'de yüzde 2,4'tür. Almanya 4,8, İtalya 4,9 ayırıyordu. Dolayısıyla o dönemlerde milli gelirden Almanya'nın dörtte birini harcayanlar, şimdi diyorlar ki Almanya'nın önünde değiliz. Şimdi ise 5,8 kaynak eğitime ayırdık. Bu ülkelerin önüne eğitimle geçtik. Çünkü böyle kaynak ayırırsanız nitelikli doktor, mühendis, işçi, hemşire, hasta bakıcıları yetiştirirsiniz ve halkın hizmetine sunarsınız."

Bakan Yılmaz, 367 bin 145 olan derslik sayısını 732 bin 342'e çıkardıklarını, Türkiye genelinde derslik başına düşen öğrenci sayısını 36'dan 24'e düşürdüklerini anlattı.

- "İkili eğitimi ortadan kaldıracağız"

Şu anda 45 bin dersliğin yapımının ise devam ettiğini belirten Bakan Yılmaz, şöyle konuştu:

"İkili eğitimi kaldırmak için Türkiye'de 58 bin dersliğe ihtiyacımız var. Bu 58 bin dersliğin üçte birine de İstanbul'un ihtiyacı var. Şu anda en fazla okul ihtiyacının olduğu yer İstanbul'dur. Çünkü nüfusu çok kalabalık hem de arsa bulmakta sıkıntı duyuluyor. Orada 17 bin derslik ihtiyacımız var. Allah nasip ederse 2019 yılının sonuna kadar Ankara'da 8 bin 500'ün üzerinde derslik yapıyoruz. Birçok yerde çözeriz. Biraz İstanbul'da zorlanacağımızı düşünüyorum. Vatandaşlarımızın da katkılarıyla devlet millet iş birliğiyle daha kaliteli eğitim verme adına ikili eğitimi ortadan kaldıracağız. Yine eğitimin en olmazsa olmaz unsuru öğretmendir. Bizim dönemde 580 binin üzerinde öğretmen ataması gerçekleştirdik. Son iki yılda da bütün öğretmen atamalarını Doğu ve Güneydoğu'da görevlendirdik. Benim ilçem İmranlı'da bile öğretmen doluluk oranı yüzde 50'dir. Ama Doğu ve Güneydoğu'da yüzde 90'ın üzerinde. Eğer yüzde 100'ünü doldurursak öğretmenler ek ders veremezler. Dolayısıyla kısmen kabul edilebilir bir eksiklik. Bu öğretmenlerin özlük haklarının iyileştirilmesi açısından bir mekanizma."

Bakan Yılmaz, 40 yaşın atında en genç öğretmen nüfusuna sahip olduklarını, bunun ülkenin gücü olduğunu vurguladı.

Öğretmenlerin özlük haklarını iyileştirdiklerini dile getiren Yılmaz, şu ifadeleri kullandı:

"Geldiğimizde yeni başlayan bir öğretmen, haftada 15 saat ek dersle aldığı ücret 635 liraydı. Yani 378 dolardı. 400 dolar bile değildi. Bugün yaklaşık bin dolar ücret alıyor. Her ülkede ücretlerin arttığını düşünmeyin. 2000 ila 2015 yılları arasında İngiltere'de yüzde 5, Fransa'da 10, Yunanistan'da 18, Portekiz, Danimarka İtalya ve batının birçok ülkesinde krize gittiklerinde kamu ücretlerinde indirim yapıldı. Biz de indirim değil, aksine artırım yapıldı. İnşallah bundan sonra milli gelirimizi artırdıkça, eğitime daha fazla payı ayırdıkça, öğretmenlerimizin özlük haklarını da iyileştireceğiz."

Yılmaz, teknolojik imkanları kullanarak öğrencilere bilgi ve değerlerin aktarılması gerektiğini ifade etti. Bakan Yılmaz, sözlerini şöyle tamamladı:

"Bunun için Fatih Projesini başlattık. Bir milyon 500 bine yakın tablet bilgisayarı öğretmen ve öğrencilerimize dağıttık. Akıllı tahtaları liselerden başlamak üzere dağıttık. Müfredatlarımızı değiştirdik. Eğitimde fırsat eşitliğinde de önemli bir mesafe aldık. Erciş'te, Tatvan'da, Beyoğlu'nda da birinciler çıktı. Erciş ve Tatvan'dan çıkan birinci sayısı Beyoğlu'ndan fazla. Eğer Türkiye'nin her tarafında birinciler çıkıyorsa, tıp fakültesine öğrenci gidebiliyorsa, fırsat eşitliğinde epey mesafe almışsınızdır. Ders kitaplarını ücretsiz dağıttık. Şartlı eğitim yardımı yaptık. Her alanda okullaşma oranı artmaktadır. 2002'de okullaşma oranı yüzde 62 iken şimdi yüzde 83'e yaklaştı. Okul öncesi eğitime de önem veriyoruz. İlk defa bu yıl 37 pilot il seçtik. Bu pilot illerdeki okul öncesi eğitimin kırtasiye masraflarının hepsini bakanlık olarak biz karşılıyoruz."

www.mebpersonel.com

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Sozlesmeli 2017-11-15 20:24:16

Sozlesmeli ogretmenlerin ucret dengesizligi duzeltilmelidir

Avatar
Su 2017-11-15 21:25:24

Anda sınıfım bugün gelen öğrenciyle 39 oldu bakan beye slmlar ne diyim Allah berket versin

Avatar
sayın admin 2017-11-15 21:46:53

emekli aylığı geç bağlanıyorrrrrrr mağduruz haber yaparmısınız ne olurrrrrrr

Avatar
halk 2017-11-15 21:41:59

çok inandırıcı!!!

Avatar
Hasann 2017-11-15 23:00:39

Yapacağız, edecegiz,iyileştirecegiz,acele etmeyin temiz birşey olsun

Avatar
Abc 2017-11-15 23:17:25

Ek ders full alınırsa nöbet ücreti ile beraber yaklasık 210 dolar ... şimdi

Avatar
aysegul celik 2017-11-16 02:31:01

Sözleşmeli öğretmenlerin maaişarı erimelte adeta yok olmaltadır.Bakan beyin sözleimeli ve kadrolu arasında özlük ve mali açıdan fark olöayacal söylemi tabanı boş bir söz haline gelmiştir.Doğuda öğretmen doluluk oranı %90 oldu.Ancal sözleşmeli öğretmenşer ailelerini düşünüyor.Bu sebeple derslerine odaklanamıyor.Aklı aileainde olan bir öğretmen öğrencilerine faydalı olabilir mi.Elbetteki cevap hayır.Ailesini çocuklarını ve eşini görmek için 1200 km yol kateden bir öğretöen sürekli yorgunmudur.Evet.Bu sebeple derslerine vw öğrencilerine odaklanabilir mi.Hayır.Sistem nu haliyle sakıncalı ve aıkıntılıdır.Bu sebeplerle sayıları 3 bini bulmayan evli sözleşmeli öğretmenler ihtiyacım fazla olduğu bakan beyinde söylediği batı illeri ve İstanbula kaydırılmalıdır.Saygılarımla.

Avatar
alper 2017-11-16 09:00:47

İşletmelerde meslek eğitimi ek ders olmaktan çıktı. Beş kuruş ücret almıyoruz. 50 kilometrelik işletmeye cebimden gidiyorum.