banner406
banner396
11 Ekim 2013 Cuma 14:11
“BAKANDAN İL MÜDÜRÜNE TEHDİT GİBİ UYARI”

Atanmasının üzerinden henüz iki  yıl  geçmedentavır,davranış ve agresif çıkışlarıyla  öğretmenlerinsevmediği müdür haline gelmeyi başaran Adana İl  Milli Eğitim Müdür Vekili Selamet’e Bakandan  sert uyarı geldi. Yapılan uyarının arkasındaki nedenleri ve gelinen bu noktayı  Eğitim Bir Sen Adana  Şube Başkanı Mehmet Sezer yaptığı basın  açıklaması ile  değerlendirdi.

BASIN  AÇIKLAMASI METNİ

“BAKANDAN İL MÜDÜRÜNE TEHDİT GİBİ UYARI”

Atanmasının üzerinden henüz iki  yıl  geçmeden tavır,davranış ve agresif çıkışlarıyla öğretmenlerin sevmediği müdür haline gelmeyi başaran Selamet’e Bakandan tehdit gibi uyarı geldi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın iki  günlük Adana ziyareti sırasında Adana'ya gelen Milli  Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Adana İl  Milli  Eğitim Müdürlüğü’nü de  ziyaret etti. Bu ziyaret sırasında orada bulunanlar  ilginç bir hadiseye şahit oldular. Tüm Ulusal ve Yerel basına yansıyan bu hadise, daha önce benzeri  yaşanmamış  şekilde cereyan etmiştir.

Milli  Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Adana İl  Milli  Eğitim Müdür Vekili M.Ali Selamet’i Makam’ında uyararak Her bir  öğretmenimizi ‘benim sizlere  gönderdiğim bir  misafir olarak’ kabul edeceksiniz.” demiştir.

Adana’daki  Öğretmen ve İdareciler belki de 28 şubat’ta bile, belkide bu kadar aşağılanmamışlardı. Mehmet Ali Selamet’in Adana  Milli  Eğitim Müdür Vekilliğine geldiği 2012  yılından bu yana  yaşanılanlar, aşağılayıcı bir  yönetim anlayışı oluşturmaktan başka bir  şekilde  açıklanamaz.

Yaşananların içerisinden birkaç örnek vermek gerekirse;

* Müdür Vekili Selamet’in Karaisalı İlçesindeki  okulları ziyaretinde, bir  okul müdürünün toplantı sırasında, “yapılan  başarılı çalışmalar da  ödül  verilmesinin  öğretmenlerimotive edeceğini” söylemesi üzerine, Müdür Vekili Selamet   Ödüle dayalı çalışma, Pavlov’un Deneylerinde olur” diyerek  öğretmenleri  adeta bir köpek ile kıyaslamış ve aşağılamıştır.

* Adana ATO Anadolu  Lisesi Müdürü,  okuluna bir hayırsever tarafından yaptırılan kütüphane açılışına Milli Eğitim Müdür Vekili Selamet’i de  davet etmiştir. Kütüphanenin yapılmasına büyük katkı sağlayan, ama vefat etmiş olan ve ismi kütüphaneye verilen Öğretmenin Eşinin de bulunduğu ortamda Okul Müdürünü misafirlerin önünde “ İsim Verme Kurulundan Onay Aldınız mı?” diye azarlayarak misafirlerin önünde rencide etmiştir.

* Adana İl Milli Eğitim Müdürlüğünde çalışan Kadrolu İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Zühtü Ovalı(Bakan Bey’in ziyaretine davet edilmemiştir)’nın bir toplantıya katılmak için çıktığı anda, Makam Odasının kapısı, Müdür Vekili Selamet’in Talimatı ile Çilingir getirtilerek açılmış, Eşyaları dışarıya çıkarılıp, Selamet tarafından geçici olarak görevlendirilen Şube Müdürüne Oda tahsis edilmiştir.

* Çukurova ve Seyhan ilçelerindeki Okullarda görev yapan Müdür Başyardımcıları ve Müdür Yardımcılarının toplantısında, Bayan bir müdür yardımcısı eğitimci söz istiyor ve”Ben bugün Kanser olduğumu öğrendim.”, demesi üzerine müdür vekili Selamet;”olabilir, o sizin probleminiz…size söz hakkı vermiyorum” diyor.Bunun üzerine Müdür Yardımcısı salondan çıkıyor. Müdür Vekili Selamet; “ Toplantının Havasını bozdunuz, havam kaçtı.” diyerek agresif şekilde mikrofonu bırakıp yaklaşık 500 eğitimcinin katıldığı toplantıyı terk etmiştir.

* Kendisinden randevu alıp, Makam Odasının kapısında yaklaşık 4 saat beklettiği öğretmenleri mi, yoksa 6 saat bekleyen İlçe Milli Eğitim Müdürünü mü söyleyelim……

Verdiğimiz örneklerden de anlaşılacağı üzere, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın Adana ziyaretinde Müdür Vekili Selamet’i Makamında ve basının önünde uyarması akıllara şu soruyu getirmiştir.

“ Sayın Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Adana’daki Öğretmenlerin duyuramadığı, duyurmaya cesaret bile edemedikleri seslerini mi duymuştu acaba?”

Mehmet SEZER

Eğitim Bir Sen Adana Şube Başkanı

Son Güncelleme: 11.10.2013 14:12
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
OSMANİYELİ 2013-10-11 14:19:26

darisi fedakarca çalişan osmaniye milli eğitime.

Avatar
öğretmen 2013-10-11 16:06:17

işte bakanımız

Avatar
bunları kim müdür yaptı 2013-10-11 18:15:00

bu i...yi müdür yapan iyi ben tahmin ediyorum

Avatar
reis 2013-10-11 18:38:27

bakan çok öğretmen canlısı ya öğretmenleri çok seviyor ya !!! böyle eğitim sisteminin böyle bakanı böyle müdürü olur işte

Avatar
kimin müdürü 2013-10-11 19:14:38

%50 nin mi yoksa %100 ün mü müdürü. malatya ya bak anlarsın

Avatar
öğretmen 2013-10-11 20:57:24

çankırı mebde nasibini alsa ya

Avatar
rüzgar 2013-10-11 21:15:21

kardeşim müdürümüz elinden geleni yapıyor adaletli insanca bir yönetim daha ne istiyorsunuz hele taraflı bir sendikanın başkanın bunu yazması manidar

Avatar
balmeb 2013-10-11 21:20:26

balıkesir mebde nabi avcıdan inşaallah nasibini alır