banner406
banner396
18 Haziran 2012 Pazartesi 13:48
Bakanlık Ne Yapmaya Çalışıyor?
Bakanlığın son dönemlerindeki, özellikle eğitim çalışanlarına yönelik bazı uygulamalarını anlamakta zorlanıyoruz. Kimi uygulamalar var ki haklı olarak “Bakanlık ne yapmak istiyor” sorusunu sorduruyor. Bunun son örneği, Milli Eğitim Bakanlığı Bilişim Sistemleri Grup Başkanlığı’nın 29.05.2012 tarihli ve 809 sayılı yazısıdır.

Söz konusu yazıyla Bakanlık personeli, “Milli Eğitim Bakanlığı Bilişim Sistemleri Kullanım Taahhütnamesi” başlığı altındaki metne imza atmaya zorlanmaktadır. “Bakanlık personelinin kurumsal bilgi ve bilgi kaynaklarının gizlilik, bütünlük ve devamlılığı konusunda bilinçlendirilmesi” gereğinden hareketle kaleme alındığı ileri sürülmüş ise de hukuka ve kanuna aykırı olan metnin, öğretmenler başta olmak üzere, Bakanlık personeline imzalatılacağı anlaşılmaktadır. 657 sayılı Kanun dahil eğitim çalışanlarının görev ve sorumlulukları kapsamında yer almayan, görev tanımları ile uyuşmayan, kanuna aykırı yeni sorumluluk halleri ihdas eden gayri hukuki bir belge mahiyetindeki taahhütname, eğitim çalışanlarının sahip oldukları kariyer ve liyakata, meslek ahlakına, sorumluluk bilincine sahip olmayan kişiler oldukları ön kabulünün izleri ve rencide edici ifadeler içermektedir ki, bu son derece sakat bir yaklaşımdır.


Söz konusu taahhütname ile Bakanlık personeline sunulmayan, aksine personelce kamu hizmetinin yürütülmesi noktasında kullanımı zorunlu tutulan bilişim sisteminin kullanılması esnasında, sistemin kullanımının zorunlu olarak genelin paylaşımına da açık olması nedeniyle personele izafe edilemeyecek iş ve işlemlerden sorumlu tutulmasına neden olunacaktır. Taahhütname maddeleri aynı zamanda kişilik haklarını ihlal edecek niteliktedir.


Bahse konu Bakanlık yazısında anılan taahhütnamenin Bakanlık personelince imzalanmasının zorunlu olduğuna dair bir hüküm olmamasından hareketle imzalanmaması; idareciler tarafından yaptırım tehdidi altında imzalatılmaya çalışılması veya personelin buna icbar edilmesi halinde ise aşağıda yer alan muhalefet şerhi düşülmek suretiyle imzalanması yerinde olacaktır. 


Müsteşarın Yazısı İçin Tıklayınız

Taahhütname Örneği İçin Tıklayınız

Şerh Yazısı İçin Tıklayınız
 


Son Güncelleme: 18.06.2012 13:48
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.