banner406
banner396
29 Ağustos 2013 Perşembe 08:41
Başarı Belgeleri Eğitimbirsenlilere Verilmiş
  2012-2013 Eğitim ve Öğretim yılı sonlanırken bir duyum aldık. Arnavutköy İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü diğer ilçelerde olduğu gibi okullara bir yazı göndermiş. Okul müdürlerine okulunuzda başarı belgesi hak eden öğretmenlerin listesini gönderin diye. Buraya kadar prosedür gayet normal işliyor fakat listeler geldikten sonra İlçe Müdürü MEBBİS sistemini açıyor teklif edilen Türk Eğitim senlilerin (aradan gözden kaçan var mı bilmiyoruz)üstünü birbir çiziyor ve yerine EBS lileri yazıp kaymakama gönderiyor. Okullardan gelen listelere bir şekilde ulaştık, Kaymakam’ın verdiği başarı belgeleriyle karşılaştırdığımızda söylenenlerin doğru olduğunu gördük. Durumu Kaymakam Hürrem Bey’e anlattık. Kaymakam sinirlenir gibi yaparak İlçe Müdür’ünün durumu abarttığını söyleyerek o listeleri bize ulaştırın mağdur olan arkadaşlara başarı belgesi yazalım mealinde ifadeler kullandı.
      Bu adaletsizliğin giderilip giderilmediğini hem de gerçekten kimlere başarı belgesi verildiğini öğrenmek için bilgi edindirme yasasından faydalanarak İlçe Kaymakamı’na bir dilekçe yazarak 01.01.2013 tarih ile 01.07.2013 tarihleri arasında Arnavutköy İlçesinde verilen başarı belgeleri listesini istedik.
      Arnavutköy İlçesi eğitim çalışanları toplam sayısı 1727 sendikalı sayısı 1068 bu rakamdan 428 kişi Türk Eğitim- Senli 501 kişisi ise Eğitim Bir-sen kalanları da diğer iki sendikamıza mensupturlar. Bilgi edindirme yasası çerçevesinde Arnavutköy İlçe MEB Müdürlüğü’nün gönderdiği liste 26.08.2013 tarihinde elimize ulaştı. Eğitim çalışanlarına verilen başarı belgeleri kimlere ve hangi sendikaya, hangi gerekçeyle verildiğine dair dokümanı alıp inceledik. Birde baktık ki bu ilçemiz adeta başarı belgesi fabrikası gibi çalışmış. Yedi ay gibi kısa bir sürede tamı tamına 375 başarı belgesi düzenlenmiştir. Bu başarı belgelerinin 51 tanesi Türk Eğitim Senlilere 205 tanesi Eğitim Birlilere verilmiştir. Sorup soruşturduğumuzda Türk Eğitim Senlilere verilen 51 başarı belgesinin 21 tanesi zaten Beden Eğitim öğretmeni oldukları için bizzat Kaymakam tarafından verilmiş 14 tanesi de proje kapsamında Sosyal Hizmetler yurtlarında çocuk alıp bir hafta misafir eden Türk Eğitim senlilerdir. Yani demek oluyor ki İlçe Müdürünün Kaymakam’a ayıp olmasın veya listede Türk Eğitim Senlilerde görülsün diye 200 kişiye karşılık 15 kişiyi serpiştirmiştir.
     Şimdi idareci atamaları başlayacaktır. Haksız yere kimi bir, kimi iki başarı belgesi sendika Bonus’u alan idareci adaylar yarışa önde başlayacaklardır. Kimin sayesinde kuşkusuz sendika ve onun yardakçıları sayesinde. Sahi Mısır daki zulmü protesto ederken kendi zalimleri hiç akıllarına geliyor mu? Diyecekler ki biz Sisi gibi adam öldürmüyoruz ki; bir eksiğiniz o kalmıştı bence hiç affetmeyin bundan sonra onu da yapın.
      Kuşkusuz bu adaletsizlik, hukuksuzluk ve haksızlık ne ilktir ne de son olacaktır. Şunu da biliyoruz ki bir İlçe Müdürü veya İl Müdürü tetikçi değilse Eğitim Birlilere özel davranmıyorsa, haksızlık ve adaletsizlik yapmıyorsa zaten onun yaşama şansı da yoktur. Birazcık vicdanı ve ahlakı olan varsa ve direniyorsa ömrü uzun olmaz olamaz.
Peki hal böyle iken yazmak bu idarecileri kahraman yapmaz mı?
Belki meseleye bu zaviyeden bakılabilir emin olunki hak etme kabiliyeti olmayan sürekli sülük gibi yaşamaya alışan başkasının omuzlarına basarak yükselen ve yükselmek için çırpınanlar için bu tür hukuksuz ve hak tanımayan müdürler baş tacıdır. Ama biz milletimizin kahır ekseriyetinin vicdanına güvendik ve hep güveneceğiz. İster AKP, ister MHP ister CHP veya diğer partilere mensup kişiler olsun.  Bu haksızlıklara karşı vicdanı sızlayan bu tür ucuzluklara tevessül edenlere acıyarak bakanlar da az değildir. Evet “Zulm ile abadan olunmaz.” Zalimin zulmü varsa mazlumun da Allah’ı vardır.” Doğrudur “Zulmü alkışlayamam zalimi asla sevemem” demişti M. Akif. Acaba kime demişti?  

REMZİ ÖZMEN 
TES YÖNETİCİSİ
Son Güncelleme: 29.08.2013 08:43
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Hükümet Yanlısı Sendika 2013-08-29 09:49:22

her zaman hükümetten yana tavır alan ve kendisinden olmayan öğretmenleri öğretmen saymayan ebs, doğal olarak hükümetin desteğini arkasına alarak kaymakam ve valilerden başarı belgesi kestirip kestirip dağıtıyorlar. unutuyorlar, bu dünyanın bir de öteki tarafı var.

Avatar
merve 2013-08-29 11:41:28

gaziantepte de aynısı oldu.kısacası türkiyenin heryerinde aynı.o zaman yapacak tek şey o sendikaya geçmek!!!!!!!

Avatar
torpil 2013-09-01 22:51:16

okullarda başarı belgesi başarıya değil,sendikaya veriliyor.yoksa benimde olacaktı,varsın belgem olmayıversin,allah görüyo.