banner406
banner396
05 Haziran 2013 Çarşamba 20:39
Başarısız öğretmene 'sınıfa giriş' yasağı

Milli  Eğitim  Bakanlığı geleceğin öğretmenini yetiştirmek için "Öğretmen Yetiştirme Stratejisi"ni yeniden düzenledi. Yeni düzenlemeye göre öğretmen yetiştirmede sistem ve ortaya çıkan sorunlar ele alındı. Konu ile ilgili açıklamada bulunan Milli  Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme Genel Müdürü Ömer Balıbey, amaçlarının her  sınıfa  en nitelikli öğretmenin ulaşmasını sağlamak olduğunu belirterek, şöyle konuştu: 

"Bizim bu konuda üç amacımız var.  Birincisi  en  başarılı  bireylerin öğretmen olmasını sağlamak. İkincisi öğretmen  eğitimini  iyileştirmek ve öğretmenin kişisel ve mesleki gelişiminde sürekliliği sağlamak. Bilindiği gibi öğretmen olarak atanan öğretmenlerimiz emekli olarak bu mesleklerini sürdürüyorlar. Bu durum  eğitimde  sakıncalar doğuruyor. Kendini yenilemeyen, yeterli  hizmet  içi eğitim almayan ve gelişmeleri takip etmeyen öğretmenler yüzünden öğrencilerin başarıları düşüyor. Ataması yapılan öğretmene bir rehber öğretmen (mentör) vereceğiz. En iyi şekilde yetiştirilmiş, en başarılı öğretmenleri gelişmemiş bölgelerde görevlendireceğiz. Başarısız olan öğretmenlerimizi sistem içersinde yeterli hale getireceğiz. Sınıflara başarısız öğretmenleri sokmamakta kararlıyız." 

BAŞARININ YÜZDE 30'U ÖĞRETMENİN 
Araştırmalarda öğrenci başarısının yüzde 50'sinin genetik donanıma, yüzde 30'nun öğretmen niteliğine, geriye kalan yüzde 20'yi ise diğer faktörlere bağladığını belirten Balıbey, öğretmen yetersizliğini eğitim zayiatı olarak gördüğünü kaydederek, "Uluslararası (PISA, TIMSS, PIRLS) ve (SBS, YGS, LGS) sınavların sonuçları ortada. Öğrencilerimiz 30 Türkçe sorusundan 5'ini, 30 fen sorusundan ancak ikisini cevaplıyorlar. Ayrıca okullar arasında başarı farklılıkları uçurum düzeyinde. Bu sorunu çözmek bizim görevimiz. Ancak bu sorun YÖK ve MEB'in sorunu olmaktan çıkarılmalı. Tüm kesimin sorunu olmalı. Başarılı öğretmen ödüllendirilmeli" dedi. 

İŞTE GELECEĞİN ÖĞRETMENİ
Değerler geliştiren, kaynak arayan, güçlükleri ve sorunları tanımlayan, disiplinlerarası bağlantılar kuran, insan ilişkilerini geliştiren, meslek seçimi ve boş zaman uğraşıları, konusunda danışmanlık yapan, çevrenin incelenip, öğrenilmesine yardım eden, öğretme ve öğrenme konusunda uzman sayılan, mesleğe hazırlıkta öğrencilere yardımcı ve önder olan, geleceğe yönelik süreçlerden ve eldeki temel bilgilerden yararlanmasını bilen.

Sabah

Son Güncelleme: 05.06.2013 20:39
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
il içi alan değişikliği iptal 2013-06-05 21:26:54

il içi alan değişikliğini iptal edin de öyle eğitimin kalitesini düşündüğünüzü anlayalım.öyle eğitimi düşünüyormuş gibi yapmayın,uydurmayın....

Avatar
kaliteye bakın 2013-06-05 22:59:09

Yani eğitimin bi tek kalite problemi var oda il içi alan değişikliği. Sen kpss ye çok çalış 95 al gel kaliteyi artıralım. Alan değişikliğinden önce eğitimin kalite problemi falan yoktu zaten dimi. İl içinde herkes kendi isteğiyle alan değiştirdi. Değiştirirken kaliteyi göremeyenler, şimdi kaliteci mi oldular. Aslında kalite anlayışını gözden geçir sen.

Avatar
komik 2013-06-06 10:36:45

öğretmene öğretmen gibi değer verilsin. türkiyenin öğretmeni her şeyin en güzelini yapar.

Avatar
herkes iyi bildiği işi yapsın. 2013-06-06 10:39:19

öğretmenlerin bir çoğu mecburen alan değiştirdi. eğitim kalitesi ister istemez düştü. öğretmenleri zorla bu alanlarda tutmayınız. herkes iyi bildiği işi yapsın. :)

Avatar
idareci 2013-06-06 11:44:57

katıyorum hocam. yan alanmış. alan değiştirenler işlerini en iyi şekilde yapıyorlar. öğretmenlerin hepsi kalitelidir.

Avatar
sizin için önemli olan eğitim değil çıkarlarınız 2013-06-06 12:16:40

siz kaliteyi alan değişikliğinde değil, hala öğretmenlik yapan 30 binin üzerindeki eğitim fakültesi mezunu olmayanlarda arayın. kpss den 50 puan alamayan burda yorum yazıyor. siz eğitimi değil kendi çıkarlarınızı düşünüyorsunuz.

Avatar
öğretmen 2013-06-06 13:57:57

önce alan değişiklikleri iptal edin sonra eğitimde kaliteden bahsedin.