banner406
banner396
13 Şubat 2014 Perşembe 08:21
Beden eğitimi öğretmenleri eylemde
 Beden eğitimi öğretmenleri Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Kurulu 2013-2014 yarıyıl tatilinde aldığı karar ile teknik ve meslek liselerinde beden eğitimi dersinin kaldırılmasını protesto ettiler.
AYDIN
Milli Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Kurulu 2013-2014 yarıyıl tatilinde aldığı karar ile teknik ve meslek liselerinde kaldırılan beden eğitimi dersine yönelik olarak Aydın Beden Eğitimi Öğretmenleri Spor Kulübü Derneği basın açıklaması yaparak tepki gösterdi.

Teknik ve meslek liseleriden beden eğitimi dersinin kaldırılması üzerine öğrencilerin ve öğretmenlerin bu durumdan kötü etkileneceğini öne süren Aydın Beden Eğitimi Öğretmenleri Spor Kulübü Derneği Başkanı Ayhan Afşar, lise öğrencilerinin deşarj olmalarının engellendiğini ve gençlerde kötü alışkanlıklarının artacağına dikkat çekti.

Olimpiyatlarda başarılı olmak adına çok paraların döküldüğünü fakat liselerden beden eğitimi dersinin kaldırılarak bu yatırımların toprağa gömülmeye çalışıldığı beyan eden Afşar, "Türk Milli Eğitim sistemi bir türlü rayına oturmamış, yaz boz tahtasına dönüşmüştür. Okula girdiği sistemle mezun olan bir öğrenci nesli daha yoktur. Ne var ki değişen her sistemle de mağdur olan hep beden eğitimi derslerini alması gereken öğrencilerimiz olmaktadır. Ders çizelgelerinde değişiklik yapılırken üzeri çizilecek ders olarak ilk akla gelen her zaman beden eğitimi dersi olmaktadır. Meslek liselerinde son yapılan değişiklikte de bu durum değişmemiş, beden eğitimi dersi kökten kaldırılmıştır. Anaokuldan lise son sınıfa kadar beden eğitimi dersi yaparak yaşayarak işlenen son derece önemlidir ve dokunulmaması gereken en önemli alandır. Ancak meslek liselerinde beden eğitimi derslerin kaldırılması hepsinden öte ayrı bir cinayettir" dedi.

Meslek liselerinin her alanda üretken bir anlayış içerinde eğitimlerini devam ettirdiğini anımsatan Afşar, "Meslek liseleri aynı zamansa fabrikadır, meslek liseleri aynı zamanda işyeridir, meslek liseleri aynı zamanda hizmet üretim yerleridir. Buradaki öğrenciler aynı zamanda ülkenin üretken ve hizmet veren işçileri gibidir. Haftanın her günü çalışan ve üreten bu öğrencilere haftada iki saat beden eğitimi dersi ile deşarj olmayı, oynamayı, sportif kültür kazanmayı, sağlığını korumayı, spor yoluyla kendini ifade etmeyi çok görmüşlerdir" diye konuştu.

BOLU
BOLU'da, beden eğitimi öğretmenleri raketlerini, düdüklerini ve toplarını bırakarak beden eğitimi derslerinin meslek liselerinden kaldırılmasını protesto etti.

Abant İzzet Baysal Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu'nda görevli öğretim üyeleri, okullarda görevli beden eğitimi öğretmenleri ve sendika temsilcilerinin bulunduğu yaklaşık 200 eğitimci öğle tatili sırasında Hükümet Meydanı'nda toplandı. Meslek liselerinden beden eğitimi derslerinin kaldırılmasını protesto eden eğitimciler, 'Obez gençlik istemiyoruz', 'Dersimizi geri istiyoruz', 'Beden eğitimi haktır alınamaz' yazılı dövizler taşıyıp, 'Yaşasın branş dayanışmamız' sloganları atarak yürüdü. Tenis filesi taşıyıp düdükler çalarak Bankalar Meydanı'na kadar yürüyen eğitimciler raketlerini, düdüklerini ve toplarını bırakıp beden eğitimi derslerinin kaldırılmasını protesto etti.

Ders çizelgelerinde değişiklik yapılacağı zaman ilk akla gelenin beden eğitimi dersleri olduğunu belirten Beden Eğitimi Öğretmenleri Spor Kulübü Derneği Başkanı Zafer Doğru, "Meslek liselerinde son yapılan değişiklikle de bu durum değişmemiş, beden eğitimi dersi kökten kaldırılmıştır. Meslek liselerinde beden eğitimi derslerinin kaldırılması hepsinden öte ayrı bir cinayettir. Meslek lisesi öğrencilerinin tek eğlencesi ve oyunu olan beden eğitimi dersini ve dolayısıyla sporu alarak bu çocukları isyankarlığa, sigara ve alkol gibi madde bağımlılığına, kötü alışkanlıklara, internet kafelere, kahvehanelere itilmiş olmuyor mu?" dedi.

TOKAT
Tokat'ta, meslek liselerinden beden eğitimi dersinin kaldırılması protesto edildi.

Cumhuriyet Meydanı'nda beden eğitimi öğretmenlerinin katılımı ile düzenlenen eylemde Türk Eğitim-Sen Şube Başkanı Hakan Akkaya basın açıklaması yaptı. Teknik Lise, Anadolu Teknik Lisesi, Meslek Lisesi ve Anadolu Sağlık Meslek Liselerinde beden eğitimi dersinin kaldırıldığını ifade eden Akkaya, eğitimde fırsat eşitliğine dikkat çekti. Meslek liselerinde kaldırılan 2 saatlik beden eğitimi dersinin tüm sınıflara tekrar konulması gerektiğini belirten Akkaya, "Çoklu zeka kuramı içerisinde bütün zeka kuramları ile ilişkisi olan beden eğitimi dersi Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı okul öncesi eğitimlerden başlayarak lise 12. sınıf sonuna kadar zorunlu ortak dersler kapsamında olması gereken bir disiplindir. Hiçbir okul bu dersten muaf ve mahrum bırakılmaz" diye konuştu.


UŞAK
UŞAK Beden Eğitimi Öğretmenleri Dayanışma Derneği (UBEDER) üyeleri, teknik ve meslek liselerinde beden eğitimi dersinin kaldırılmasını protesto etti. Eyleme CHP Uşak Belediye Başkan Adayı Bülent Yazgan, CHP İl Başkanı Bülent Horasan ve çok sayıda CHP'li de destek verdi.
Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı önünde toplanan yaklaşık 100 beden eğitimi öğretmeni düdük çalarak beden eğitimi derslerinin kaldırılmasına tepki gösterdi. Grup adına basın açıklaması yapan UBEDER Başkanı Teoman Dümen, "Milli Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Kurulu, 2013-2014 eğitim öğretim yarıyıl tatilinde Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü'nün 28 Ocak 2014 tarihli kararıyla teknik ve meslek liselerinde beden eğitimi derslerini kaldırdı. Meslek liseleri bir fabrika, bir işyeri ve üretim yerleridir. Haftanın her günü çalışan ve üreten öğrenciler haftada 2 saat beden eğitimi dersiyle spor yaparak stres atıyordu. Beden eğitimi dersi tekrar konulmalıdır. Konunun takipçisi olacağız" dedi.

Eylemlarini düdük çalarak sürdüren beden eğitimi öğretmenleri, daha sonra olaysız dağıldı.

Son Güncelleme: 13.02.2014 08:22
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.