banner406
banner396
12 Ağustos 2013 Pazartesi 09:39
Birinci sınıflar 1 milyon arttı
  Eğitimci  Alaaddin Dinçer’in 4+4+4’ten sonra değişen  öğrenci  sayılarıyla ilgili çalışmasından derslik ihtiyacı çıktı. Çalışmaya göre zorunlu  okula başlama yaşının 5.5 olmasının ardından iki yılda birinci   sınıfa  başlayan  öğrenci  sayısı yaklaşık 1 milyon arttı. Dört yılın sonunda  birinci   sınıfa başlayacak  öğrenci  sayısının ise 2 milyon artması öngörülüyor. 2015-2016  eğitim  yılında ise ilkokulun dört  sınıfında  okuyan toplam  öğrenci  sayısı 7 milyonu bulacak.

Eski  Eğitim -Sen Başkanı,  eğitimci  Alaaddin Dinçer’in MEB verilerinden derlediði  bilgilere  göre 2011’de  birinci  sýnýfa kayýt yaptýran öðrenci sayýsý 1 milyon 285 bindi. 2012’de  okula  baþlama yaþý zorunlu olarak 5.5, isteðe baðlý olarak da 5 yaþa düþünce birinci  sýnýfa baþlayan öðrenci sayýsý 1 milyon 756 bin oldu. Bu yıl da 1 milyon 863 bin öðrenci  birinci sınıfa  başlayacak. Ýki sene içinde  birinci  sýnýfa baþlayan öðrenci sayýsý yaklaþýk 1 milyon artmış oldu.

Dinçer,  bu artış  göz önüne alındığında ilkokullarda var olan 235 bin dersliğe 65 bin derslik daha eklenmesi gerektiğini belirtiyor. Dinçer, bu rakamı ilkokul  sınıflarının  24  öğrencili  ve tekli  eğitim  yapabilme koşullarına göre  hesapladığını , bu yüzden 15 büyük ilde derslik açıklarının oluşmasının kuvvetle muhtemel olduğunu da sözlerine ekliyor. Dinçer’in çalışmasındaki diğer tespitler ise şöyle:

Bu yıl da çok farklı  yaş  gruplarından  öğrenciler  hem 1.  sınıfa  hem de 2.  sınıfa   devam edecek . 66-72-78-84 aylık   çocuklar  bu kez de ikinci  sınıfta  bir  arada  olacak.

4+4+4 tartışılırken sekiz yıllık zorunlu  ilköğretime   getirilen  eleştirilerin en  önemlisi , farklı  yaş  grubundaki çocukların  aynı oyun ve tuvalet ortamlarını  paylaşmalarına  yönelikti. Bazı  okullarda  sıkıntı  devam ediyor . En geç iki yıl içinde  okulöncesi   eğitim   alan   çocuklar  ya bağımsız anaokullarına ya da ilkokulların bünyesine taşınmalı.

36  aylık   çocukların  13-15 yaşında  çocuklarla  aynı  okul  binaları ve bahçelerini kullanmalarının önüne geçilmeli. Aynı durum  özel   eğitim   sınıflarında   eğitim  gören  çocuklar  için de geçerli. Bu  çocuklar  da  yaş grupları ve  seviyelerine  göre kademelendirilmeli.

Adres mağdurları

Eğitim-Sen Genel Merkezi ise 4+4+4’ten sonra başlayan okul dönüşümlerinin yarattığı başka bir soruna dikkat çekiyor. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından okul kayıtları, öğrencilerin ikametgâhlarına en uygun okula otomatik olarak yapıldı. Ancak Eğitim-Sen’e göre bu durum özellikle okul dönüşümleri sonrasında ortaokula dönüştürülen okullara devam etmesi gereken öğrenciler açısından yeni mağduriyetler ortaya çıkardı. Geçen yıl 4. sınıfı okuyan öğrencilerin okullarının ortaokula dönüşmesi nedeniyle aynı okulda 5. sınıfa devam edebilmesi mümkün iken, ortaokullara da adrese dayalı kayıt sistemiyle öğrenci yerleştirildiği için bu mümkün olamayabiliyor. Çünkü 4. sınıftan mezun öğrencinin okulu ortaokul olmuş olsa bile, çocuğun adresi tutmuyorsa bu öğrenci 5. sınıfı burada değil adresine uygun ortaokulda okuyor. Eğitim-Sen uygulamaya karşı:

“Okul dönüşümleri nedeniyle 4. sınıftan 5. sınıfa geçen çok sayıda öğrencinin aynı okulda eğitimine devam etme hakkı elinden alınırken, özel okul ya da imam hatip ortaokullarıında adrese bakılmaksızın istediği okula kaydının yaptırılabilmesi ayrımcılıktır.”

Son Güncelleme: 12.08.2013 09:39
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.