banner406
banner396
06 Şubat 2013 Çarşamba 17:03
Bizimkisi Bir Aşk Hikayesi
 EB’in, yönetici atama ve yer değiştirme yönetmeliğini yürütmekte gözle görülür derecedeki açık ve net olmayan gariptavırları, eğitim camiasının çileden çıkmasına, sabrını zorlamasına etken en önemli faktördür. Bu nedenle, şu belirteceğim konuda muallak bir görüntü söz konusudur. Bu muallak görüntünün, bir an evvel atılacak net ve açık adımlarla dağıtılması gerekmektedir. 

Bu bağlamda, bahsolunacak en önemli muallak konu, birçok ilin sınava dayalı yönetici atama ilanına çıkmaması ya da ilgili ilanlarını geri çekmesi olmuştur. Amiyane tabirle, dilimde tüy bitti derler ya, işte bu bahsolunan mevzuda, buna önemli bir örnek teşkil etmektedir. İlgili yönetmelik maddeleri gereği bir an evvel illerin sınava dayalı yönetici inhalarını gerçekleştirmesi için ilgili yönetmelik maddelerini,mütemadiyen paylaşıyor olsak da, gelinen bu noktada dikkate alınmadığımız aşikardır. Bakanlığın egosu pik yapınca, konuya ilişkin yazılanlar dikkate değer görülmemektedir düşüncesindeyiz. Hadi, yazdıklarımız dikkate değer görülmüyor, pekala bakanlık için yönetmelik hükümleri de mi dikkate değer değil? Eğer böyleyse, ki, gelinen bu nokta onu gösteriyor. O zaman bir vahim tabloda, bu mevzudan çıkarılır.

Bu mevzuya açıklık getirmek için iki satırlık yazı yazmaktan yüksünen bir bakanlık güruhu var iken, sendikaların bu ve bunun gibi konulara yönelik girişimleri beyhude mi dersiniz? Bence hayır, sendikalar illgili bulundukları konulara ilişkin üzerlerine düşen sorumlulukları külliyen ifa etmektedir. Türk Eğitim Sen genel başkanı Sayın İsmail KONCUK’un, ilgili bakanlık bürokratlarıyla görüşürek, konuya ilişkin yaptığı açıklamanın, illerin ilgili ilanları geri çekme ya da ilana çıkmama nedenleri ile örtüşmediği anlaşılmaktadır. Bu örnek sendikal girişim, ilgililerin teşekkürleriyle karşılanmıştır. İnşallah, bu girişim sonucundayapılan açıklama illerin bu konuda cesaret kazanmasını sağlar ve konuya ilişkin iller gereken adımları bir bir atarlar.

Bu süreçteki gözlemlerimiz;

1- İllerin akılları şifahen çelinmektedir.

2- İller, ilana çıksam mı, çıkmayıp yeni yönetmeliği beklesem mi tereddütünü yaşamaktadır. 

3- Söz uçar , yazı kalır düsturundan hareketle bakanlığın yukarıda anılan konuya ilişkin şifahen talimatları kimi iller için uçmuştur, kimi iller için ha uçtu uçacak durumunda, yani uçmak üzeredir, kimi iller için ise sıkı sıkıya kavranmış durumdadır.

4- Bakanlık yetkilileri, şifahen verilen söylenti ya da dedikoduya dönüşmüş talimatın yönetmeliğe aykırı olduğunu bildiğinden, ilgili sendika yöneticisine, böyle bir sözlü talimatta bulunulmamıştır cevabını vermişlerdir. Böylece, bakanlık illere konuya ilişkin aba altından sopa mı gösteriyor acaba, kuşkusunu taşımamıza neden olmaktadır. 

5- Bakanlık ikili oynamaktadır fikri, ortaya çıkmaktadır. Bu fikir, geniş kitlelere yayılmaktadır. Bu fikir, bakanlığın itibarını zedeler. 

6- Bakanlık, yönetmelikler içinde at koşturmaktadır.

7- Yönetmeliklere bağlı kalınarak, vaktinde iş ve işlem yapılmasına hasrettir eğitim camiası. Bu hasret, şu an bazı yönetici adayları içinsınava dayalı yönetici atama ilanı aşkına dönmüştür. Ne yapsınlar, onlarınki bir aşk hikayesi olacak bu gidişle.


Bakanlık, artık bir ulak ya da beyaz bir güvercin vasıtasıyla talimatlarını yayar. Hiç değilse, o zaman deriz ki: ‘Bakanlık ne yapsın kardeşim, siz kuşa ya da ulaka sorun hesabını.’

İller, bu konuda arkalarına ilgili yönetmelik hükümlerini alıp, bir irade ve insiyatif gösterip yüreklenerek, Mart ayına kalmadan bu iş ve işlemi de aradan çıkarmalıdır. Yahya ASLAN
Son Güncelleme: 06.02.2013 17:03
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.