banner406
10 Ocak 2017 Salı 18:52
Böyle Giderse, MEB Müdür Bulamayacak!
 Lidersiniz dediler, yaparsınız dediler kurtlar sofrasına gönderdiler. Günümüzde bir taraftan okullarda maddi, manevi sıkıntılar, bir taraftan iş sağlığı ve güvenliği tehdidi, bir taraftan yetkisi az sorumluluğu çok dengesiz bir sistem, diğer taraftan devlet ile millet arasında dayak yemekten “MAZLUM” olmuş binlerce müdür var. Yetkililerin canı sıkılıyor gönderiyor bir genelge aman ha şunları, bunları yapmayın yakalarsam mucuk mucuk. Vatandaş zaten son günlerde iyice paranoyaklaşmış, depresyona girmiş olur olmaz, BİMER, ALO 147 ye bol bol her şeyi şikayet ediyor. Yetkililerde okullardan rapor istiyor, olmadı inceleme ya da soruşturma başlatıyor. Geçenlerde sosyal medyada paylaştım. Bu şikayet hatlarını paralı yapsak acaba bu kadar fazla şikayetler devam eder mi? Örneğin bir kişi bir kurumdaki birini şikayet edecekse o kurumun hesabına 10 tl yatırsa ve sonra şikayetinde bulunsa acaba nasıl olur? Eğer iddiaları sübuta ererse parasını geri iade edelim. Yok eğer ispatlayamazsa en az 200 tl den başlayan tazminat ödesin. Mahkemelerde mahkeme masrafı diyorlar ya diğer devlet kurumlarında da devletin memurunu, kurumlarını boş yere meşgul etme cezası olsun. Okullarda böylece şikayetler böyle sürerse iyi bir gelir seçeneğine kavuşabilir.
İstikbal mücadelesinin saha komutanı okul müdürleridir. Devletinin öğrenci,öğretmen ve veli karşısındaki en yakın temsilcisidir.Yukarıdan aşağıya olumlu olumsuz bütün her şeyin uygulayıcısı ve aynı zamanda olumsuz tepkilerin ilk göğüsleyicisidir.Her yeniliği anlatır,tanıtır, uygular,etkilenir, etkiler.Bazen acımasız taarruzların hedefi olur. Devletinin yapamadığını, vermediğini bağışlar yoluyla velilerden, hayırseverlerden karşılamaya çalışır. Okulun her şeyidir o,ancak kadri kıymeti bilinmez. Bazen bir yasanın, bazen bir yönetmeliğin, bazen bir genelgenin kurbanı seçilir. Günah keçisi gibi basına, konjüktüre, vatandaşa, siyasetçiye, kısaca ona buna kurban edilir.Devletteki bütün kurumların müdürlerinin devlet tarafından harcamalarda kullanacağı bir ödeneği varken okul müdürü ödeneği olmadığı gibi, statüsü de, milli eğitimde değeri de kalmayan bir pozisyona düşürülmüştür.

Öğretmenler ve müdür yardımcıları 2016 yılında haftada 2 saat , 2017 yılında haftada 3 saat nöbet ücretini alacaklar. Bir ortaokulda normal eğitim yapıyorsa okul müdür haftalık 20 saat ücret alırken müdür yardımcısı 2017 yılında nöbet ücreti ile birlikte 21 saat ücret alacak. Gözümüz yok Allah daha versin. Öğretmenler müdür yardımcılarından bile fazla ücret alabilecekler. Hafta sonu kurslarıyla birlikte öğretmen ek derslerdeki geliriyle müdür yardımcılarını da , müdürleri de geride bırakacak.Allah daha fazlasını versin.Ancak böyle bir sistem dünyanın hiç bir yerinde yok.Amir emrinde çalıştırdığı memurundan her zaman daha fazla gelir sahibidir. Maalesef sendikalarda, yetkililerde bu çarpıklığa bir çözüm getiremediler.

4+4+4 sistemiyle birlikte siyasetçiler gibi 4 yıl bir okulda çalıştıktan sonra mülakatlı bir değerlendirme sistemi ile yeniden müdür olma mücadelesi verilir. Son yıllarda müdürlük iyiden iyiye zorlaşmıştır. Devletin vermediği hizmetliyi okul-aile marifetiyle işçi statüsünde tutup çalıştırmak işveren olmak için yeterlidir.Hizmet satın alma yolu hiçbir müdürü sorumluluktan kurtaramaz.Şikayet eden kişi Milli Eğitim Bakanlığını şikayet etse de fatura dönüp dolaşıp artık okul müdürlerine çıkarılmaktadır.Mevcut sistemde okul müdürü devletinin bir eksiğini kişisel gayretiyle velilerinden aldığı bağışlarla karşılamış olmasına rağmen AB yasalarına göre tazminat ve ceza ödemeye mahkum edilmeye başlamıştır.Böyle giderse yakın bir gelecekte okul müdürleri emeklilik tazminatını bile bu tür cezalara ödemek zorunda kalabilecektir.Öyle bir tehdit var ki emekliliği bile zehir olabilecektir.Milli Eğitim Bakanlığı böyle çarpık uygulamalarla müdürleri değersizleştirmeye devam ederse okullarda görev yapacak müdür bulamayacak.Bizden hatırlatması! (1ilhamifindik@gmail.com)

İlhami Fındık
Ajanskamu
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Tokatli 2017-01-10 20:25:40

Bizde bu koltuk sevdası olduğu müddetçe
Torpil ve adam kayırma olduğu müddetçe
Herkes mudur olur.yeterki makam olsun

Avatar
hlhc 2017-01-10 19:20:16

Evet bunlar dogru müdür okulda artık en az ücret alan personel Gaziantep ve ilçelerinde okullara ne müdür ne müdür yardımcısı bulabiliyorlar okula müdür yardımcısı bulamıyoruz hangi öğretmene söylesem hocam bizim hem sorumluluğumuz yok hem de müdürün çok para alıyoruz diyorlar haklılat

Avatar
misafir 2017-01-10 20:56:10

Müdürlük ateşten gömlek madem çıkarsınlar ama çıkarlarına ters gelir üç beş nasıl goturecekler.idealist falan edebiyatınada kanmayiz hani.

Misafir Avatar
müdür vatan 2017-01-11 20:09:07 @misafir

siz anlaşılan hiç müdürlük yapmadınız ya da sorumluluk almadınız.i̇nşaAllah siz de müdür olursunuz. o zaman anlarsınız.

Beğenmedim! (0)
Avatar
Uğur 2017-01-10 21:19:09

Müdür ve yardımcıları da öğretmen aslında.

Avatar
Müdür 2017-01-10 22:05:33

Ağzınıza sağlık..okulun bütün sorumluluğunu al..geceni gündüzüne kat çalış..maalesef bunu görmeyenler utansın.

Avatar
Seyyah 2017-01-10 23:59:57

Misafir arkadaş bende okul müdürüyüm hani diyorsun ya nasıl götürürler üç beş; kul hakkına girdin şimdi. Helal etmiyorum , alırım diğer tarafta hakkımı senden üç beş. Hadi bakalım Halep ordaysa arşın ahirette. Senin gibilereden alırım hakkımı

Avatar
Müdür 2017-01-10 21:19:48

bakanlığın çok da umrundaydı.

Avatar
müdür 2017-01-10 21:56:22

misafir!...müdürlerle bilinç altına kazınmış meselelerin var anlaşılan....haa bir de unutmaki kişi herkesi kendi gibi bilirmiş...