banner406
banner396
11 Ekim 2012 Perşembe 10:12
Branş Öğretmenleri Hangi Derslere Girecek?...

Branş Öğretmenlerinin İlkokullarda Girebileceği Dersler


İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinin “Öğretmenler” başlıklı 64. maddesi 1. fıkrasında; “Dersler ilkokullarda sınıf, ortaokul ve imam-hatip ortaokulunda alan öğretmenleri tarafından okutulur.” hükümleri bulunmaktadır.


4. fıkrasında ise; “İlkokullarda yabancı dil dersi ile din kültürü ve ahlak bilgisi dersinin alan öğretmenlerince okutulması esastır. Ancak, ihtiyacın alan öğretmenlerince karşılanamaması durumunda bu dersler, yüksek öğrenimlerini söz konusu alanlarda yapan sınıf öğretmenleri veya sınıf öğretmeni olup bu alanda hizmet içi eğitim sertifikası almış öğretmenler tarafından ders değişimi yolu ile okutulabilir. Bunun da mümkün olmadığı durumlarda bu dersler sınıf öğretmenince okutulmaya devam edilir.” hükümleri bulunmaktadır.


Bu hükümlere göre İlkokullarda dersler sınıf öğretmeni tarafından, yabancı dil dersi ile din kültürü ve ahlak bilgisi dersi ise alan öğretmenlerince okutulmaktadır.


Bu hükümlere paralel özellik taşıyan hükümler, Millî Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararın " Okulda bulunma zorunluluğu” başlıklı 18. maddesinde bulunmaktadır.


Madde metni;


“Okulda bulunma zorunluluğu


MADDE 18- (1) ilkokullarda yöneticilerin veya hizmet içi eğitim yoluyla yetiştirilen resim-iş, müzik, beden eğitimi, din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenleri ile alan öğretmenlerinin derse girdiği saatlerde sınıf öğretmenlerinin okulda bulunmaları ve bu saatlerde okul müdürünün vereceği eğitim ve öğretimle ilgili işleri yapmaları hâlinde, verilen bu görevler ek ders görevinden sayılır. “


Bu hükümlere göre de; ilkokullarda resim-iş, müzik, beden eğitimi, din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenleri ile alan öğretmenleri sınıf öğretmeninin yerine derse girebilmektedirler.


Burada İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinin 64. maddesi ile Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararın 18. maddesi arasında çelişkiler bulunmaktadır.


Soru şudur: İlkokullarda alan dersleri nelerdir? Yani hangi derslere sınıf öğretmeni yerine branş öğretmeni girecektir?


İlköğretim Kurumları Yönetmeliğine göre; yabancı dil dersi ile din kültürü ve ahlak bilgisi dersi.


Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karara göre; resim-iş, müzik, beden eğitimi, din kültürü ve ahlak bilgisi ile diğer alanlar.


Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar; resim-iş, müzik, beden eğitimi, din kültürü ve ahlak bilgisi derslerine bu alanın öğretmenleri girebilir derken akabinde “… alan öğretmenlerinin derse girdiği saatlerde sınıf öğretmenlerinin okulda bulunmaları..” tabirini tekrar kullanarak ilkokullarda tüm alan derslerine branş öğretmenlerinin girebileceği anlamına gelen hüküm içermektedir.


Bu durumda ilkokullarda;


1, 2, 3 ve 4. sınıflardaki Türkçe derslerine Türkçe öğretmeni,


1, 2, 3 ve 4. sınıflardaki Matematik derslerine Matematik öğretmeni,


3 ve 4. sınıflardaki Fen Bilimleri derslerine Fen Bilimleri öğretmeni,


4. sınıflardaki Sosyal Bilimler derslerine Sosyal Bilimler öğretmeni,
 

2, 3 ve 4. sınıflardaki Yabancı Dil derslerine Yabancı Dil öğretmeni,


4. sınıflardaki Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi derslerine Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi öğretmeni,


1, 2, 3 ve 4. sınıflardaki Görsel Sanatlar derslerine Görsel Sanatlar öğretmeni,


1, 2, 3 ve 4. sınıflardaki Müzik derslerine Müzik öğretmeni,


girebilecektir. (Biz memurlar net olarak bunları demiyoruz. Biz Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararın 18. maddesi bu anlama geliyor diyor ve bu madde ile ilköğretim kurumları yönetmeliğinin 64. maddesi ile çelişiyor diyoruz)


Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararın 18. maddesine göre; Bu alanlara branş öğretmeni girebiliyorsa sınıf öğretmeni hangi derslere girecektir?


Bakanlığın acilen ilkokullarda branş öğretmenlerinin hangi derslere girebileceğini sınıf sınıf açıklaması gerekmektedir.


Bu arada “Resim-İş” dersi yerine “Görsel Sanatlar” dersi gelmiş fakat mevzuat dün bu kararda değişiklikyapılmasına rağmen güncellenmemiştir. (Okuyucularımız resim-iş diye bir ders yok diye bize kızmaktadırlar. Biz de farkındayız fakat mevzuat ta “Resim-İş” diye yer alıyor.)

memurlar.netSon Güncelleme: 11.10.2012 10:12
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
öğretmen 2012-10-11 12:30:36

KİMLERİ ARIYORUZ
-18 yaşını doldurmuş
-Eğitime açık
-Günde internete en az 2 saat ayırabilen
-Tüm meslek gruplarından çalışma arkadaşları bizimle çalışabilir
-İnterneti kullanıcı düzeyinde kullanabilen
-İş disiplinine sahip

BİZİMLE ÇALIŞTIĞINIZDA NELER OLACAK
-Kendi işinize sahip olacaksınız
-İnterneti kullanarak çalışabileceksiniz
-Sınırsız gelir ve kariyer imkanına sahip olabileceksiniz
-Satışla pazarlamayla uğraşmayacaksınız
-Kimseyi ikna etmeden
-Arkadaşınıza akrabalarınıza yani çevrenize ihtiyacınız olmadan çalışabileceksiniz

HANGİ ALANLARDAN ÇALIŞABİLECEKSİNİZ
-Sosyal paylaşım sitelerinden
-İlan siteleri,reklam siteleri
-Google alanları
-Blog siteleri
-Video siteleri

Ayrıntılar : http://tinyurl.com/9yf92sl

Avatar
sınıfçı 2012-10-11 12:42:43

yakında branş öğrtemenleri okuma yazmayıda öğretir hatta okul öncesinden başlarlar mat turkce ogretmeye sınıf öğretmenligini kapatın o zaman kalanlarıda atayın komple kapatın bu ne haksızlık böylee sayımız 18 binlere ulaştı 2 seneye 40 bini bulacak bunca sınıfcı mezununu nereye sokuşturacaksınız merak ediyorum!!!!!!!!!

Avatar
çalış kazan 2012-10-11 12:45:06

Firmamızın reklam platformunda çalışarak ek bir gelire sahip olmak ister misiniz ?
İnternet ortamında günde sadece 1-2 saatinizi ayırarak bunu başarabilirsiniz.

Ayrıntılar : http://tinyurl.com/9yf92sl

Avatar
çalış kazan 2012-10-11 12:45:07

Firmamızın reklam platformunda çalışarak ek bir gelire sahip olmak ister misiniz ?
İnternet ortamında günde sadece 1-2 saatinizi ayırarak bunu başarabilirsiniz.

Ayrıntılar : http://tinyurl.com/9yf92sl

Avatar
ALTAN DÜZYATAN 2012-10-11 15:38:45

sinifçi!! ben bedenci̇yi̇m asil si̇zm i̇şini̇z ne bi̇zi̇m bölümde?? bi̇z hi̇çyoktan formasyon aldikta szi̇n dersi̇ni̇ze grebi̇li̇ri̇z..peki̇ ya senn?? tek dönem gördüğün bedenlemi̇ anlatcan çocuklara voleybolu.ayrica bi̇z okul öncesi̇ epğiti̇m sinif yömeti̇mi̇ vs. bi̇ ton ders aldk si̇z ki̇m oluyosunuz yaa

Avatar
öğretmen 2012-10-11 18:20:23

resim müzik ve beden eğitimi bu alanda yeteneği olan öğretmenlerin girmesi gereken dersler.. sınıf öğretmenleri ancak bu öğretmenlerin olmaması durumunda derse girmeli.. ben sınıf öğretmeni olarak bunu söylüyorum..

Avatar
iroş 2012-10-11 20:10:59

niye siz branşa geçinçe iyide branş öğretmenleri derse girince kötü oluyor hemde kendi dersine