banner406
banner396
25 Aralık 2015 Cuma 17:28
Bu Derslere Girecek Branşlar ve Ek Ders Ücretleri Belli Oldu

 Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü 30/11/2015 tarih ve 12274946 sayılı yazıları ile "Rehberlik ve Kariyer Planlama" ile"Sosyal Etkinlik" dersleri hakkında görüş bildirmiştir. MEB görüş yazısına göre; "Rehberlik ve Kariyer Planlama" Dersi Sınıf/Şube Rehber Öğretmeni Tarafından Okutulacak MEB görüş yazısında, "Şube rehber öğretmenlerince haftada 1 saat olarak okutulan "Rehberlik ve Kariyer Planlama" dersinin," ibaresi ile konuya giriş yapmasında hareketle bu dersin sınıf/şube rehber öğretmenlerince okutulması gerektiği kanaatine varılmaktadır.

Öğretmenlerin Buluşma Noktası İçin Görsele Tıklayınız
(Görüş 1. sayfa ilk paragraf) "Sosyal Etkinlik/Rehberlik ve Kariyer Planlama" Dersleri Haftada Bir Dönüşümlü Olarak Okutulacak MEB görüş yazısının 2. sayfasındaki örneklere göre; "Sosyal Etkinlik" ile "Rehberlik ve Kariyer Planlama" derslerinin dönüşümlü olarak okutulması gerektiği kanaatine varılmaktadır. Kısacası"Rehberlik" yerine "Rehberlik ve Kariyer Planlama" dersi konulmuştur. Bu ders "Sosyal Etkinlik" dersi ile haftada bir dönüşümlü olarak işlenecektir.

Dönüşümlü olarak haftada bir saat girilecek olan "Sosyal Etkinlik/Rehberlik ve Kariyer Planlama"derslerinin bir haftası "Sosyal Etkinlik" faaliyetlerinde (örneğin gezi kulübü)danışman öğretmenine, diğer haftası ise sınıf/şube rehber öğretmeni tarafından girilen "Rehberlik ve Kariyer Planlama" dersine ayrılacaktır. "Sosyal Etkinlik/Rehberlik ve Kariyer Planlama" Derslerine Dönüşümlü olarak DDH Ödenecektir Bu "Sosyal Etkinlik/Rehberlik ve Kariyer Planlama" derslerinin fiilen girilen haftası o öğretmenin aylık ve ek ders ücreti karşılığı okutacakları ders saati miktarının hesabında dikkate alınarak o öğretmene sadece derse girdiği hafta için "Hazırlık ve Planlama DDH" ek dersi ödenecektir. Çünkü haftada bir dönüşümlü olarak öğretmen fiilen derse girmektedir.

"Sosyal Etkinlik/Rehberlik ve Kariyer Planlama" Dersleri Aynı Öğretmene Verilmeyecek "Sosyal Etkinlik" faaliyetlerinde (örneğin gezi kulübü)danışman öğretmen ve sınıf/şube rehber öğretmeni olarak görevlendirilen aynı kişiye bu görevlerinden sadece bir tanesine 2 saat ek ders ücreti ödeneceğinden aynı kişiye hem "Sosyal Etkinlik" faaliyetlerinde danışman öğretmen hem de sınıf/şube rehber öğretmeni olarak "Rehberlik ve Kariyer Planlama" dersinde görev verilmeyecektir.(Görüş 2. sayfa ilk paragraf) "Sosyal Etkinlik/Rehberlik ve Kariyer Planlama" Derslerine Giren Öğretmenlere Haftada 2 Saat Ek Ders ücreti Ödenecek "Sosyal Etkinlik" faaliyetlerinde danışman öğretmen olarak görevlendirilenler ile sınıf/şube rehber öğretmeni tarafından girilen "Rehberlik ve Kariyer Planlama" dersinde görevlendirilenlere 2 saat ek ders ücreti ödenecektir. Sadece bu iki görev aynı öğretmene verilmeyecektir.


MEB görüş yazısında; Okul sporları, halk oyunları ve izcilik faaliyetleri kapsamında geçici olarak görevlendirilen yönetici ve öğretmenlere söz konusu etkinliklerin 28/09/2015 tarihi itibariyle sona ermiş olması nedeniyle ek ders ödenmemesini istemiştir.(Görüş 2. sayfa son paragraf) Görüş yazısı; www.memurlar.net 
www.memurlar.net

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
edebiyat 2015-12-25 18:33:51

bunca atanamayan öğretmen varken mevcut öğretmenlere hala ek ders saatleri veriyorlar . ek dersler verilmese atanamayan öğretmen kalmaz

Misafir Avatar
emektar 2015-12-25 20:06:38 @edebiyat

kardeşim şimdi ne alaka senin bölümünle rehberlik dersi arasındaki yorum.bizim okulda 4 saat teknoloji ve tasarım dersi var köy okulu hadi gel oraya tekn. tasarım hocası ata 4 saate maaş ver bilip bilmeden atmayın sisteme atanamadık diye

Beğenmedim! (2)
Avatar
Mehmet 2015-12-25 18:45:03

Sosyal etkinlik/Rehberlik dersi ortaokullarda sadece 8.sınıflarda var. Dönüşümlü dersler işleyeceğini göre 5,6,7. Siniflar kulüp çalışmalarına katılmayacaklarını mi? Katılacaksa nasıl? Cevabı belli ders saati dışında. Bu durumda çözüm bumudur?

Avatar
Mat 2015-12-26 10:25:35

Ek ders verilmesinin yeni atama ile ne alakası var

Avatar
Bbb 2015-12-26 16:36:44

Atanamayan arkadaş atandıktan sonra bizden fazla ses senden çıkacak muhtemelen. KPSS ye iyi çalışarak atanmaniz dileğiyle.

Avatar
kadrolu 2015-12-26 18:53:32

Edebiyat hocası o ek ders verme değil sistemdeki yanlış duzeltiliyor fazla para odenmesin diye