banner406
banner396
26 Mayıs 2014 Pazartesi 16:58
BU ÖĞRETMENE NEDEN SAHİP ÇIKILMIYOR?

 Aşkabat Türk İlköğretim Okulu’nda birinci sınıf okutan HACI HAMDİ HAMİT POLAT adlı öğretmen, bir Türkmen velisi tarafından çocuğunun dövüldüğü iddiasıyla mahkemeye verilince Türkmenistan makamları tarafından iki yıl hapse mahkum edildi.

Aşkabat TürkiyeBüyükelçiliği ve Aşkabat Eğitim Müşavirliği’nin yetersiz kalması tüm öğretmenleri şaşırtmasının ötesinde öğretmenlerin hiçbir siyasal ve sosyal güvencesinin olmadığını da ortaya çıkardı.

Sözde sorgulama süreci yaklaşık bir ayı bulduktan sonra sözde yargılama da toplam sekiz saatlik sürede tamamlanarak öğretmen hapse tıkıldı. Görgü şahitlerine göre öğretmen daha mahkemedeyken üstü değiştirtilerek bir pijama giyidirildi ve tutuklandı. Resmi kayıtlarda dövüldüğü iddia edilen çocuğun babasının “ öğretmeni iki yıl hapse tıktıracağım “ beyanı kayıtlara geçmiştir. İlköğretim Okulu Rehber öğretmeninin veliyi çağırarak “ çocuğunuz okulda problem, dil problemi var, şöyle şöyle yaparsak çözüm bulabiliriz “ tarzında uyarılarına ve sınıf velilerinin defaatle bu çocuk evlatlarımızı sürekli rahatsız ediyor, sınıfını değiştirin diye rahatsızlık beyan etmelerine rağmen adam çocuğunu almamış, suçlanan öğretmen de çocuğun eğitimini başarabilir miyiz endişesiyle çocuğun derhal uzaklaştırılmasını engellemiştir. Ancak veli bir gün gelip çocuğumu dövdünüz diyerek ve tamamen düzmece bir rapor alarak öğretmenimizi yerel makamlara şikayet etmiştir. Bir aylık sözde soruşturma sırasında sınıfın veli ve öğrencilerinden yeterli done toplayamayan yerel savcı sağlık raporunu da mesnet tutarak mahkemede öğretmenimizi iki yıl hapse mahkum ettirmiştir. Bu olaylar olurken ilgili öğretmenimize diplomatik bir kimlik verilseydi konu kapanırdı ve öğretmenimiz Türkiye’ye dönerdi. Ancak bu yapılmadığı gibi amirlerimizin sukunet tavsiyesinde bulunması, Kadir gecesinde affedilecek demesi mesele karşısında aciz kalındığının en bariz göstergesidir. Eğitim Müşaviri ile öğretmenlerin okulda yaptıkları ve 24.00’a kadar sürdürdükleri açık hava konuşmalarından çıkan sonuca göre öğretmenlerin hiçbir siyasal, hukuki ve sosyal güvencelerinin olmadığını ortaya koydu.

Azerbaycan Türkiye Büyükelçiliği öğretmenlere personel kimlik kartı verirkenAşkabatTürkiye Büyükelçiliği mahkumiyet gören öğretmene bile fiili mağduriyetine rağmen personel kimlik kartı vermekten uzak durmaktadır. Personel Kimlik Kartları olmayan öğretmenler Büyükelçiliğe karşı sorumlu olurken, Büyükelçilik öğretmenlerin yerel yönetimlerle problemini çözmede yetersiz kalıyor.Diplomat statüsü olmayan öğretmenler, sorumluluğun her türlüsüne hâizken bir problemle karşılaştıklarında çok sıradan bir Türkmenistan vatandaşı muamelesine tâbî tutulmaktadır.Bunun gerekçesi olarak da geçici görevle geldiğimiz bahanesiyle geçiştirilmektedir. Ancak Büyükelçiliğinaşçısından garsonuna kadar herkes mavi plaka alabilirken ve diplomatik haklardan yararlanabilirken bu haklar öğretmenlere çok görülmektedir. Üstelik bu arkadaşlarımız sözleşmeli personelkenAşçı, garsonve şoför de hakkını alsın, ancak ülkenin temsili konusunda tam bir vitrin rolü üstlenen ve başarılarıyla Türkmenistan’da göz dolduran okulumuz bu seviyeyi öğretmenlerle kazandı, binanın kerametinden değil(!). Fakat bu fedakarane çabalara rağmen maaş artırımından güvenliğe kadar tüm sorunlarımızda “arkanızda duramayız “ mesajları içeren dolambaçlı sözler söylemek devlet ciddiyetiyle ve Türkiye’yi temsil ediyorsunuz tesellileriyle geçiştirilemez. Temsiliyetin hakını verdiği düşünülen öğretmenlere personel kimlik kartı dahi verilmemesi esasında işte koşturulan atsınız, çatladığınız yerde yedeğinizi devreye sokar ona bineriz mantığı yatmaktadır.

Büyükelçi ve müşavirin öğretmenlere itidal çağrısında bulunarak meseleyi hafife alır tavırları ve Eğitim Müşavirinin doğrudan, Büyükelçinin dolaylı olarak “ kadir gecesinde af gelecek “ söyleminde bulunması hiçbir öğretmenin gönlüne su serpmemiştir. Çünkü Türkmenistan’da kutsal gecelerde ve Ramazan’da mahkumların af edilmesi geleneği vardır. Bu söylem gerçekçi olsa bile ilgili öğretmen en az altmış gün haksız biçimde zindanda kalacaktır. Öğretmenlere diplomatik kimlik kazandırılmadıkça hiçbir sorun çözülmeyecektir. Tek ve etkili çözüm yolu budur.

 

Yusuf TANRIVERDİ

Özgür Eğitim-Sen Genel Başkanı

Son Güncelleme: 26.05.2014 16:59
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.