banner406
banner396
08 Haziran 2013 Cumartesi 10:02
Bu Okul; Başörtülüler Okulumuza Yakışmıyor!!
 Kayseri TED Koleji 01 Haziran 2013 Cumartesi günü yapılan sınavlar (Ket Pet Flyer Movers) için çağırdığı 11 gözetmenden 3'ünü başı örtülü olduğu gerekçesiyle okula almayarak gerigönderdi.
Erciyes Üniversitesi Eğitim Fakültesi İngilizce Öğretmenliği 4.sınıf öğrencisi Elif Zeyrek ile2.sınıf öğrencisi Şerife Şahin kendilerine gözetmenlik teklifi geldiğini ve kabul ettiklerini; ancak sınav günü okula gittiklerinde sınav yetkilisi bayan öğretmen Ümit Ersaydı tarafından “Sizi kim görevlendirdi” denilerek okuldan çıkarıldıklarını söylediler.
Kendilerini gözetmenlerle ilgilenen yetkililerin çağırdığını ve istek üzerine bankada adlarınahesap numarası dahi açtırdıklarını söyleyen öğrenciler böyle bir olayın hala yaşanıyor olmasından dolayı üzgün olduklarını dile getirdiler. 11 gözetmenden 3'ünün başörtülü olduğu gerekçesiyle okuldan çıkarıldığı, diğer 8 gözetmenin ise içeriye alındığı öğrenildi.
Onurlarının kırıldığını söyleyen Elif Zeyrek, olayı şöyle anlattı: “Bizler başörtümüzle eğitimimizi gerçekleştiriyoruz ve ülkemize faydalı olmak istiyoruz. Bize TED Koleji'ndeki sınavda gözetmenlik yapmamızı teklif ettiler. Biz de kabul ettik. Kurumun isteği üzerine Ziraat Bankası'nda hesap açtırdık. Görevimizi yapmak üzere sınavın yapılacağı TED Kayseri Koleji'ne girdik. Gözetmenleri biraraya topladılar. Kolejde yetkili olan bayan İngilizce Öğretmeni Ümit Ersaydı bizi görünce şaşırdı, ‘Sizi kim görevlendirdi?' diye sordu. Gözetmenlerle ilgilenen süpervizörler tarafından okuldan çıkarıldık. Bunun üzerine biz de çok şaşırdık, inancımız gereği giydiğimiz baş örtümüze hala bu şekilde yaklaşılması bizi çok üzdü, rencide olduk, kendi ülkemizde kendi okullarımıza girememek bizi yaraladı. Supervizorler yanımıza gelerek ‘Ümit Ersaydı sizi görünce gözlerine inanamamış. Kusura bakmayın, sizi alamayız, göndermek zorundayız.'diyerek bizi okuldan çıkardılar.” şeklinde konuştu. Elif Zeyrek, diğer 8 gözetmenin de bu durum karşısında ikileme düşerek girip girmeme konusunda tereddüt yaşadığını ve içeri girmeyi tercih ettiklerini söyledi.”
Öğrencilerden Şerife Şahin ise, “Üniversite eğitimim boyunca böyle bir olayı yaşamadım. TED Koleji bizi başörtümüz sebebiyle gönderince neye uğradığımızı şaşırdık. Olayın sıcaklığı ile bir şey söyleyemeden okuldan uzaklaştık. Yetkililerden yardım istiyoruz, inancımızı yaşamak istiyoruz. Bizler yıllarca eğitim alıyor ve ülkemize hizmet etmek istiyoruz. Bu hizmetimizi neden engelliyorlar? İnancımızı yaşıyoruz diye kovulmak çok zorumuza gidiyor” diye konuştu.
TED YETKİLİSİ: “BAŞÖRTÜLÜLER OKULUMUZA YAKIŞMIYOR”
Akit muhabiri Hacı Yakışıklı'nın görüştüğü sınav yetkilisi bayan öğretmen Ümit Ersaydı, verdiği cevaplarla çağ dışı yasağı savundu.
Ersaydı aynen şu ifadeleri kullandı: “Bu tür gözetmenler okulumuzun şartlarına uygun değiller. Başörtülüler oraya yakışmadı. Zaten başörtülü gözetmenleri görünce yetkili firma olan British Council'deki İnanç Çil'i aradım. İnanç Hanım bana ‘Onları derhal gönderin'deyince ben de başörtülüleri gönderdim.”
Okuldaki sınavda British Council firmasından ziyade asıl yetkilinin kendisi olduğunu hatırlattığımız Ümit Ersaydı, “Onlar okulumuzun şartlarına uygun değiller. Başörtülüler oraya yakışmadı” diyerek görüşmeyi bitirdi.
Kendisine ulaşmaya çalıştığımız Kayseri TED Koleji Müdürü Arif Sırrı Şirin ise toplantıda olduğu gerekçesiyle telefonlara çıkmadı.
British Council Cambridge Esol Sınavları Türkiye Koordinatörü İnanç Çil de yine toplantıda olduğu gerekçesiyle telefonlara çıkmadı.
 
“TED KOLEJİ DAHA ÖNCE DE BENZER UYGULAMALAR YAPMIŞTI”
TED Koleji'nin başörtülü vatandaşlara yaptığı bu ayrımcılık ise ilk değil, daha önce de TED Ankara Koleji başörtülü öğrencileri kovmuştu. ODTÜ'nün 10 Aralık 2012 tarihinde düzenlediği münazara yarışmasına katılan Fatih Üniversitesi öğrencileri aralarında başörtülü öğrenciler bulunduğu gerekçesi ile TED Koleji'nin salonuna alınmamış ve başörtülerini çıkarırlarsa salona alınabilecekleri söylenmişti. Bunun üzerine turnuvada salon değişikliği yapılarak ODTÜ'nün salonuna geçilmişti.
Konunun basında yer almasından sonra TED Koleji yazılı bir açıklama yaparak, “Etkinliğin koordinasyonundan sorumlu idarecinin 27 Kasım 2012 tarih ve 28480 sayılı Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Okul Öğrencilerinin Kılık ve Kıyafetlerine Dair Yönetmeliği farklı yorumlaması sonucunda kendi inisiyatifi ile bir uygulama gerçekleştirdiği tespit edilmiştir. Bu gibi uygulamaların tekrar etmemesi için gereken yapılmıştır." demişti.
TED Ankara Koleji'nin ismi daha önce de yaşları 15-17 arasında değişen 8 öğrencinin teneffüste okul tuvaletinde düzenlediği uyuşturucu partisinin bir TV kanalında gösterilmesi ile gündeme gelmiş ve gerekli araştırmaların yapılacağı yetkililer tarafından dile getirilmişti.
TED Alanya Koleji'nin 11 Mayıs 2013 tarihindeki söyleşisine katılan Uğur Dündar ise 300 öğrencinin karşısında siyaset yaparak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı ve hükümeti sert bir dille eleştirmişti.

Hacı Yakışıklı / Kayseri
Son Güncelleme: 08.06.2013 10:02
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
m.bulu 2013-06-08 18:03:05

yazık bu zihin ve beyinlere ne diyelim.allah ıslah etsin ve verdiği aklı lüzmsz kullanmasnlr