banner406
banner396
11 Eylül 2013 Çarşamba 23:00
Bütün öğretmenlere tablet dağıtılacak

 Bakanlık, bu yıl 81 ilde 10 milyon 600 bin tablet bilgisayar dağıtımı yaparak dağıtılan tablet sayısının 11 milyona ulaşmasını hedefliyor. Proje kapsamında tüm dersliklere etkileşimli tahta ve internet altyapısı, her okula çok amaçlı doküman kamera ve fotokopi makinesi, bütün öğretmenlerle birlikte 5. sınıftan 12. sınıfa kadar tüm öğrencilere tablet bilgisayar dağıtılacak.

Milli Eğitim Bakanlığı, 22 Kasım 2010 tarihinde Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı arasında yaptığı protokolle Fatih Projesi'ni başlattı. Fatih Projesi kapsamında bugüne kadar, Türkiye'deki pilot okullarda, öğrenci ve öğretmenlere toplam 62 bin 800 tablet bilgisayar dağıtıldı. Proje kapsamında 2011–2012 eğitim öğretim yılında 17 ilde, 52 okulda, 13 bin 800; 2012–2013 eğitim öğretim yılı ikinci döneminin başladığı 11 Şubat 2013 tarihinden itibaren ise 81 ilde, 217 okulda, 49 bin tablet bilgisayar dağıtımı gerçekleştirildi. Bu süre içinde meslek liseleri hariç tüm liselerdeki sınıfların tamamına 84 bin 921 adet etkileşimli tahta yerleştirildi. Bu okulların alt yapı ihalelerini tamamlandı. İllerin tamamında 110 adet uzaktan eğitim merkezi kuruldu. Bu merkezlerde bugüne kadar 120 binin üzerinde öğretmene hizmet içi eğitim verildi. Proje kapsamında önümüzdeki 3 yıl içinde 5. sınıftan 12. sınıfa kadar tüm öğrencilere yaklaşık 11 milyonu bulan tablet bilgisayar dağıtımı yapılacak.

ALT YAPI HAZİRAN AYINDA TAMAMLANDI

Meslek liselerinin haricindeki liseleri kapsayan ilk fazdaki 3 bin 657 ortaöğretim kurumunda yaklaşık 84 bin 921 etkileşimli tahta kurulumu gerçekleştirildi. Söz konusu okullara yazıcı ve doküman kameraları dağıtıldı. Etkileşimli tahta kurulumu tamamlanan okulların kablolama altyapısı ve yerel alan ağına ait aktif cihazların kurulum çalışmaları haziran ayında tamamlandı. Örgün öğrenim okullarına dağıtımı yapılan tablet bilgisayarlarla ders dışında, eğitsel nitelikli oyunların oynanması da mümkün olacak. Türk Dil Kurumu sözlüğü temel alınarak hazırlanan kelime oyunları, öğretim programı temel alınarak hazırlanan matematik oyunlarıyla öğrencilerin eğlenerek, öğrenmesi amaçlanıyor.

OKULLARIN STOKLARINDA 2 BİN 855 TABLET BİLGİSAYAR VAR

Tabletlerin arızalanması durumunda, öğrenci ve öğretmenlerin e-posta veya telefonla ihtiyaç duydukları anda ilgili birimlere ulaşabilecek. Pilot uygulama kapsamında gelen şikayetler yine bu birimler tarafından ivedilikle cevaplanacak. Proje kapsamında dağıtılan cihazlar garantili. Tabletlerin arıza durumlarında onarımları söz konusu garanti kapsamında yapılacak. Bu gibi durumlarda mağduriyetlerin yaşanmaması için okulların stoklarında tutulmak üzere, 2 bin 855 yedek tablet bilgisayar dağıtıldı. Tablet bilgisayarlar öncelikle örgün eğitim kapsamındaki 9. sınıf öğrencilerine dağıtılıyor. Önümüzdeki 3 yıl içerisinde 5. sınıftan 12. sınıfa tüm öğrencilere tablet bilgisayar dağıtılacak. Tablet bilgisayarlardaki içerikler eş zamanlı olarak güncellenen müfredat doğrultusunda güncelleniyor.

PROJE 5 ANA BİLEŞENDEN OLUŞUYOR

Eğitimde FATİH Projesi, eğitim ve öğretimde fırsat eşitliğini sağlamak ve okullardaki teknolojiyi iyileştirmek amacıyla geliştirildi. Bilişim Teknolojileri (BT) araçlarının öğrenme-öğretme sürecinde daha fazla duyu organına hitap edilecek şekilde planlanan projede, derslerde etkin kullanımı için okul öncesi, ilköğretim ile ortaöğretim düzeyindeki tüm okullarda 570 bin dersliğe LCD Panel Etkileşimli Tahta ve internet ağ altyapısı sağlanacak. Aynı zamanda her öğretmen ve her öğrenciye tablet bilgisayar verilecek. Dersliklere kurulan donanımının öğrenme-öğretme sürecinde etkin kullanımını sağlamak amacıyla öğretmenlere hizmetiçi eğitimler verilecek. Bu süreçte öğretim programları BT destekli öğretime uyumlu hale getirilerek eğitsel e-İçerikler oluşturulacak. Eğitimde FATİH projesi beş ana bileşenden oluşuyor; "Donanım ve Yazılım Altyapısının Sağlanması, Eğitsel e-İçeriğin Sağlanması ve Yönetilmesi, Öğretim Programlarında Etkin BT Kullanımı, Öğretmenlerin Hizmetiçi Eğitimi, Bilinçli, Güvenli, Yönetilebilir ve Ölçülebilir BT Kullanımı"
Son Güncelleme: 11.09.2013 23:03
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
metall 2013-09-12 08:18:25

mebpersonel ailesine teşşekür ediyorum ilk önce sizden ricam bu söyleyeceğim gündem olarak dile getirirseniz çok memnun olurum atanamayan olarak bende mecburen ücretli öğretmenlik yapacağım 16 eylülden itibaren kadrolu öğretmen arkadaşlara 740 tl para verilecek onlarla beraber bizde derse giriyoruz aynı saat ders işliyoruz neden bu para bizede verilmiyor eğitim öğretime hazırlık niyetiyle verilmiyormu biz bunu cebimizden mi ödeyeceğiz aynı şekilde sigrtamızda tam ödenmiyor y 6 saat derse giriyorsak 6 saat sigorta yatıyor ne biçim bi adalet anlaya bilsem

Avatar
Edebiyat @metall 2013-09-15 08:52:07

yapma hemşerim ücretli mecbur musun gir bir dershaneye çalış. ben bu sene atandım 10 yıllık dersaneciyim. siz gidip ücretli eşeklik yaptıkça semer vuran çok olur size.