banner406
banner420
20 Temmuz 2012 Cuma 18:27
ÇANKAYA İMAM-HATİP ORTAOKULU’NUN AÇILMASI TEHLİKEDE
 
8 derslikli Hasan Özbay İlköğretim okulu ile önceden Çankaya Ayrancı Aysel Yücetürk Anadolu Lisesinin ek binası olan ve sonra 2 katı Çankaya RAM olarak kullanılan binada yaptıkları inceleme sonucu binaların döküldüğünü ve eğitim-öğretim yapılamaz bir halde  olduğunu vurgulayan Mustafa KIR yaptığı basın açıklamasıyla baştan savma İmam-Hatip yapılan bu okul binalarını başta basın mensupları olmak üzere konuya duyarlı herkesi görmeye davet etti. Mustafa KIR  bu binaları gören hiçbir velinin ve öğrencinin İmam-Hatip’e kayıt yaptırmayacağını söyledi. Mustafa KIR’ın konuyla ilgili basın açıklaması şöyle;

Çankaya’da Her Çeşit Okul Var, İmam-Hatip Lisesi Yok!
Nüfus yoğunluğu itibarı ile Türkiye’nin en kalabalık ilçelerinden biri olan Ankara’nın Çankaya İlçesinde halen 105 İlköğretim Okulu, 34 Anadolu ve genel lise ile 16 Meslek Lisesi olmasına rağmen ne yazık ki 1 tane bile İmam-Hatip Lisesi açılmamıştır.

Milli Eğitim Bakanın Onay Listesinden Çankaya İmam-Hatip Lisesi Çıkmamıştır

Çankaya İlçesi sınırları içinde ikamet edipte Ankara’nın diğer ilçe imam-hatip liselerinde okumak zorunda kalan yüzlerce öğrencinin ulaşım çilesini sona erdirmek amacıyla 111 STK’yı temsilen Anakara sivil toplum Platformu olarak, başta Milli Eğitim Bakanlığı olmak üzere Ankara Valiliği, Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Din Öğretimi Genel Müdürlüğü ve Çankaya Kaymakamlığı gibi ilgili ve yetkili makamlara yazılı müracaatta bulunmamıza rağmen  Ankara Valiliği İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün teklifi ve Milli Eğitim Bakanlığının onayıyla bazı liselerin meslek lisesine veya Anadolu lisesine dönüştürülmesi ile ilgili Milli Eğitim Bakanlığı’nın onay listesinden Çankaya İmam-Hatip Lisesi veya Anadolu İmam-Hatip Lisesi çıkmamıştır.
Çankaya RAM’ın Kullanılamaz Haldeki Bölümleri İmam-Hatip Orta Okuluna Tahsis Edilmiştir
 Öte yandan 4+4+4 lük kesintili ve zorunlu eğitime geçiş için yapılan planlama çalışmalarında Çankaya İlçe nüfusu ve halkın talepleri dikkate alınarak İmam-Hatip Lisesi ve Anadolu İmam-Hatip Lisesi olarak hiçbir okulun tahsis edilmediği gibi yeni sisteme dayalı olarak İmam-Hatip Ortaokulları için ise Konya yolu üzerinde toplam 8 derslikli Hasan Özbay İlköğretim Okulunun bünyesinde İmam-Hatip Ortaokulu için derslik ayrılması ve önceden Çankaya Ayrancı Aysel Yücetürk Anadolu Lisesinin ek binası olan ve sonra 2 katı Çankaya RAM olarak kullanılan çatısı çökmüş, sıvaları dökülmüş, kapısı, penceresi, tuvalet ve lavaboları kullanılamaz hale gelmiş hala kömürle ısıtılmaya çalışılan eski kalorifer kazanı tesisatı çürümüş bir binanın İmam-Hatip Ortaokulu olarak açılması yönünde karar alınmıştır.
 İmam-Hatip Orta Okulları için ayrılan bu binaları görünce ister istemez Çankaya’nın İmam-Hatip Orta Okulu ihtiyacını gidermekten ziyade yasak savma babından ‘Biz Çankaya’da İmam-Hatip Orta Okulu olarak bir yer göstermiş olalım, halk çocuğunu ister göndersin, ister göndermesin’ düşüncesiyle alındığı sorusunu akla getirmektedir.
Ödenek göndermeyen, kayıt döneminde velilerden gönüllü de olsa bağış kabul etmeyi, hangi ad altında olursa olsun para almayı yasaklayan Milli Eğitim Bakanlığımızın bu okulların eğitim-öğretime hazır hale getirilmesi için çözümlerini bir an önce görmek istiyoruz.
Bu gün hiçbir velinin çocuğunun gideceği okulu gezmeden,  ulaşım, fiziki donanım, araç-gereç, eğitim öğretim konumunu görmeden o okula kayıt yaptırmak istemediği herkesçe bilinen bir gerçektir. İsteğe bağlı olarak öğrenci kayıtlarının yapıldığı İmam-Hatip Orta Okullarının şu anki durumuna bakıp kayıt yaptırmak isteyen velilerin tercihte zorlanacağını kestirmek zor değildir.

  Ödenek Tahsis Edilmeli, Binanın Tamamı İmam-Hatip Olarak Açılmalıdır
Şimdi ilgilileri ve yetkilileri uyarıyoruz.  Çankaya RAM olarak bilinen ve İmam-Hatip Orta Okulu olarak açılması kararlaştırılan binanın tamamı İmam-Hatip Lisesi ve Orta Okulu için tahsis edilmelidir. Kullanılmaz halde olan İmam-Hatip Orta Okuluna ayrılan bölümlerinin bakım, onarım, tadilat ve tamiratı için yeterli ödenek tahsis edilerek, acilen eğitim öğretime hazır hale getirilmelidir.
Bünyesinde İmam-Hatip Ortaokulu açılmasına karar verilen Hasan Özbay İlköğretim Okulunun hem bölgenin ilkokul, hem de Çankaya’nın İmam-Hatip Ortaokulu ihtiyacına birlikte cevap verip veremeyeceği konusu tekrar gözden geçirilerek, her iki binanın da müstakil İmam-Hatip Orta Okulu olarak açılması sağlanmalıdır.
İmam-Hatip Lisesinden Mahrum Kalan Çankaya’nın
İmam-Hatip Ortaokulundan da Mahrum Kalmasını İstemiyoruz.
Eğitim-Bir-sen ve Sivil Toplum kuruluşları olarak İmam-Hatip Lisesinden mahrum bırakılan Çankaya’nın İmam-Hatip Ortaokullarından da mahrum bırakılmasını istemiyoruz.
Şimdiden tedbir alınmadığı takdirde bu okullara kayıt yaptıracak öğrenci bulunmamasından Çankaya halkının değil yetkililerin sorumlu olacağını kamuoyuyla paylaşıyoruz.
Son Güncelleme: 20.07.2012 18:27
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.