banner406
banner396
09 Mayıs 2013 Perşembe 08:26
“Çark etmenin“ müstesna bir örneği..
 ÖNCEKİ gün Yozgat'ta yaptığı "Çocukları için dershaneye 100 lira veren velilere, çocuğunun okuluna 5-10 lira vermek ağır geliyor" açıklamasıyla vatandaştan bağış alınmasını normal karşılayan Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, gelen tepkiler üzerine Ankara'ya dönünce ağız değiştirdi. "Kayıt-kabul ve diploma dönemlerinde gönüllü-gönülsüz hiçbir şekilde bağış kabul edilmeyecek, idarecilerim ona göre tedbirlerini alsınlar, okullar açıldığında, kayıt-kabul dönemlerinde, velilerden hiçbir ad altında aidat, bağış alınmayacak, diploma verilirken de herhangi bir harç, bağış, aidat talebinde bulunulmayacak" diyen Avcı, bir siyasetçi klasiği olarak açıklamalarının "bağlamından kopartıldığından" dem vurdu. Gazetecilerle makamında sohbet toplantısında buluşan Milli Eğitim

Bakanı Avcı, önceki günkü Yozgat ziyaretini hatırlatarak, "Sivil toplum kuruluşlarıyla, öğretmenlerle ve eğitim yöneticileriyle toplantılarımız oldu. Bu toplantılar sırasında eğitimle ilgili de bazı açıklamalar yaptım fakat bunlardan bazı açıklamalarımın bağlamından kopartılıp yanlış, eksik veya yanıltıcı bir biçimde yansıtıldığını gördüm, bazı basın-yayın organlarında. Bu tür yanlış anlaşılmaları önlemek ve düzeltmek için bugün gazetecilerle görüşmek istedim" ifadelerini kullandı.

"Kayıt-kabul ve diploma dönemlerinde gönüllü-gönülsüz hiçbir şekilde bağış kabul edilmeyecek, idarecilerim ona göre tedbirlerini alsınlar, okullar açıldığında, kayıt-kabul dönemlerinde, velilerden hiçbir ad altında aidat, bağış alınmayacak, diploma verilirken de herhangi bir harç, bağış, aidat talebinde bulunulma yacak" diyen Avcı, "çark etmenin" müstesna bir örneğini verdi.

Eğitim kurumlarına, okullara katkıda bulunmalarından memnuniyet duyduklarını ve bunu hervesilede dile getirdiklerini belirten Avcı, "Öyle kuruluş veya hayırseverler olabilir ki bir okul yaptırmaya gücü yetmez, tıpkı Sağlık Bakanlığı'nın hastanelerde oda bağışı yapması gibi sınıflara yönelik yardımlarda, katkılarda bulunabilirler. Duyarlı olan, hali vakti yerinde olan velilerimizin bu konuda desteğini beklediğimizi söyledim, fakat bazı gazetelerde bu çok yanıltıcı bir şekilde yansıtıldı" diye konuştu. Bazı basın-yayın organlarında yer alan başlıkları okuyan Avcı, konunun Milli Eğitim Bakanlığı'nın bu konuda uyguladığı ilkelerden saptığı yönünde yorumladığını dile getirdi.

"HİÇBİR ŞEKİLDE BAĞIŞ KABUL EDİLMEYECEK"
Okul müdürlerini uyaran Avcı, "Ben şimdiden açıklamamı yapayım ki idarecilerim ona göre tedbirlerini alsınlar. Okullar açıldığında, kayıt-kabul dönemlerinde, velilerden hiçbir ad altında aidat, bağış alınmayacak. Diploma verilirken de herhangi bir harç, bağış, aidat talebinde bulunulmayacak. Onun dışında sivil toplum kuruluşlarımızın, hayırsever vatandaşlarımızın, hali vakti yerinde olan velilerimizin okullarımıza yapacağı bağışları tabii ki memnuniyetle karşılıyoruz, bunları teşvik ediyoruz ama bunun velileri zor durumda bırakacak, zorlama yöntemlerle özellikle kayıt-kabul dönemlerinde ve diploma verilirken bu tür uygulamalara asla müsaade etmiyoruz" diye konuştu.

"GENELGE HALA GEÇERLİ"
Konuya ilişkin bakanlığının tavrını paylaşan Avcı, Milli Eğitim Bakanlığı Okul-Aile Birliği Yönetmeliği'nin 15. maddesini okudu. Yönetmeliğin nasıl uygulanması gerektiği konusunda bakanlığı tarafından 20 Temmuz 2011 tarihinde yayınlanan genelgeye dikkat çeken Avcı, "Bu genelge halen geçerlidir" dedi. Avcı, söz konusu genelgenin de yeterli olmadığını ve 10 Aralık 2012 tarihinde yayınlanan yeni bir genelgenin tüm valiliklere gönderildiğini vurguladı. Avcı, halen yürürlükte olan son genelgeye göre, yönetmelik hükümleri dışında aidat, bağış gibi adlarla para talep edilmesinin "suç" olduğunu anlattı.
Milli Gazete


Son Güncelleme: 09.05.2013 08:26
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.