banner374
06 Mayıs 2013 Pazartesi 10:21
Çekirdekten öğretmen yetiştirme modeli
 Eğitim fakültelerinin teoriğe dayalıeğitimsistemine son vermek için Bahçeşehir Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi öğretmen yetiştirmeye farklı bir model getirdi.

 

‘Okulda üniversite’ modeliyle öğretmen adayları birinci sınıftan itibaren ilkokul, ortaokul ve liselerde derse girecek. Anlaşmalı okullarda öğretmen adayları önce yardımcı öğretmen olacaksonra aday öğretmen, fakülte dersleri de okul ortamında işlenecek. Üniversiteliler BJK ve Bahçeşehir kolejlerinde derslere girmeye başladı bile.

Eğitim fakültelerinde sadece 4. sınıfında öğretmen adaylarına okullarda staj hakkı tanınıyor. Bu hem yeterli gelmiyor hem de pek çok öğretmen adayı için pasif oldukları bir modelle işliyor. 3. sınıf öğrencisiBerran Patan “Proje sayesinde sınıf yönetimini gerçekten öğreniyoruz. Kitaplardan değil, uygulayarak öğreniyoruz” , 4. sınıf öğrencisi Ufuk Dindar “Teorik eğitim havada kalıyor. Farkındalık kazandımokulortamı gördükten sonra” dedi. Bahçeşehir Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Anabilim Dalı’ndan Berna Göloğlu bu yıl başlayan eğitimin daha da yayılarak devam edeceğini belirtti.

 

‘Doktor hastanede, öğretmen okulda yetişsin’ Bahçeşehir Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Enver Yücel anlayışın değişmesi gerektiğini vurguladı: “Tıp eğitiminde doktorlar hastanede yetişiyor da öğretmenler niçin okulda yetişmiyor? Öğretmen adayı üniversite içinden çıkmalı. Okulda pratikyapılmadan öğretmen yetiştirme sistemi düşünemeyiz. Bunu biz de keşfetmedik dünyada pek çok yerdeböyle. Öğretmen yetiştirmede bir model oluşturmak istiyoruz.”

radikal


banner182
Son Güncelleme: 06.05.2013 10:21
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
mstf.. 4 yıl önce

tamamen boş bir uygulama 300 bin öğretmen işssiz ve bu sayı yakında iki katı olacak üni de okurken bizde hevesle ders işliyorduk mutlu idik ama simdi tek derdim kpss den atanmak , öğrenciler umrumda degil meb öğrencileri düsünmüyor ben mi düsünecegim ve yan alan dan değişiklik yapanlar öğrencileri düsünmüyor meb in uygulamalara bunlar ! gelmiş okulda üniversite imiş :d kim kimi kandırıyor yaa iş yok iş yemisim teknolojini mutsuz bunalmış bıkmış halde göreve basyacagız