banner406
banner396
05 Mart 2016 Cumartesi 16:55
DANIŞILAN ÖĞRETMEN
Heyecanlıyım, ümit varım ve mutluyum. Yıllarca aday öğretmen yetiştirme sürecinde görev alan, eğitim veren biri olarak; yüreğimin derinliklerinden gelen duygularımın yansıması, yazıya dökülmesidir.  
   Şüphesiz ki aday öğretmen yetiştirme süreci ile ilgili birçok çalışma yapılmış bunlardan olumlu birçok sonuç alınmıştır. Ama şubat ayı başında katıldığımız eğitici eğitmenliğinde sunum yapan hocalarımızın, daire başkanımızın, genel müdürümüzün yeni bir aday öğretmen yetiştirme sürecinden, uygulamalarından bahsediyor olması ve bakanımızın sürecin sürekli takipçisi olması beni çok ümitlendirdi. Yeni bir sürecin ayak sesleri duyulmaya başlamıştı. Neydi bu süreç ve nasıl işleyecekti.

  Aday öğretmenlerimiz, mesleğe atandığında, doğrudan görev yerlerine gitmeyecek, istedikleri yerde danışman öğretmen ve bakanlığımızın yetiştirme programları sayesinde eğitim alacak. Bu planlama haftada üç gün sınıf içi, bir gün okul içi ve bir günde okul dışı olmak üzere program yapılacak. Sınıf içi uygulamalarında ders gözlem, planlama, hazırlık ve anlatım, sınıf içi uygulamalar, sınıf yönetimi hakkında;  okul içi uygulamalarla, okul yönetimi, okul içi uygulamalar hakkında bilgi sahibi olacak. Okul dışı uygulamalarda ise; şehir kimliğini tanıma, kurumsal işleyiş, yanı başımızdaki okul, mesleki kariyer, tecrübeyle buluşma; öğretmenlik mesleğine katkı sunacak filmler izleme ve kitap okumayı içeren bir süreç olacak. Sonrasında birtakım program ve seminerlerle öğretmenlerimiz mesleğe hazırlanacak.

 On yılını doldurmuş, mesleğinde adaylık dâhil en az on yıl hizmet süresine sahip öğretmenler arasından, ulusal veya uluslararası projelerde koordinatör, danışman veya katılımcı öğretmen olarak görev almış olan, sosyal ve kültürel faaliyetlere (tiyatro gösterisi, şiir dinletisi, okul gazetesi, okul dergisi, okul gezileri, spor müsabakaları vb. etkinlikler) katılım sağlayan, iletişim becerisi ve temsil yeteneği güçlü ve mesleğinde temayüz etmiş ve aday öğretmenle aynı alanda olan öğretmenler arasından belirlenmesi esasından hareketle danışman öğretmen belirlenmesi yönerge ile açıklandı. 

  Şüphesiz ki bu sürecin asıl öznesi ve uygulayıcısı danışman öğretmenlerimiz olacaktır. Halk arasında çok kullanılan “Bir bilene sor” sözünden hareketle, aday öğretmenlerimiz danışman öğretmenlerimize bilmediklerini soracak, danışmanlarımızın tecrübeleri aday öğretmenlerimize rehber olacaktır. Süreç boyunca etkileşim sayesinde danışmanlarımız da kendilerini daha da yenileyecek; kazanan danışmanlarımız, aday öğretmenimiz, öğrencilerimiz olacak… Kısaca ülkemiz, ülkemizin yarınları olacak.

   Evet yeni, yepyeni bir sürece giriyoruz. Bu süreç sonunda kendinden daha da emin, mesleki deneyim kazanmış, sınıf yönetimi iyi, görev yapacağı yerin kültürü, gelenekleri ve değerleri hakkında bilgi sahibi olan aday öğretmen yetiştirme sürecinin başlangıcındayız. Öğretmen yetiştirme açışından dönüm noktası olan bir sürecin basmağına, ilk adımımızı atmış bulunuyoruz. Ne güzel; bu süreçte görev almak, katkı sunmak, öğretmen olmak, hele de danışılan öğretmen olmak.

  İbrahim KILIÇ/Kamudanhaber
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.