banner374
16 Şubat 2016 Salı 14:00
Danışman öğretmen aranıyor!

 Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) öğretmen atama yönetmeliğinde yapılan değişiklikle bu yıldan itibaren atanan her yeni öğretmen için bir 'danışman öğretmen' görevlendirilecek. Tecrübeli öğretmenler arasından seçilecek danışman öğretmenler, stajyer öğretmenlere rehberlik ederek acemilik süresince yardımcı olacak. 

TORPİL İDDİASI! 

Bakanlık, il müdürlüklerine gönderdiği yazıyla 8 Ocak tarihine kadar danışman öğretmenlerin belirlenerek bakanlığa iletilmesini istemişti. Ancak bu yazıdan birçok öğretmen haberdar olmadı. Eğitim sendikaları, danışman kadroları için hükümete yakın sendikadan öğretmenlerin seçildiğini, bu sebeple de kadroların sessiz sedasız doldurulmak istendiğini iddia etmişti. 

KADRO NEDEN BOŞ KALDI? 

MEB'in 11 Şubat tarihli ikinci yazısı danışman öğretmen kadrolarının dolmadığını gösterdi. İl milli eğitim müdürlüklerine gönderilen yazıda, dolmayan branşlar için yeniden öğretmen isimleri belirlenerek bakanlığa gönderilmesi isteniyor. Daha önce torpil iddialarını gündeme getiren eğitimciler de kadronun dolmaması üzerine görüşlerinde haklı çıktıklarını düşünüyor. Hükümete yakın sendikadan isimler atandıktan sonra yer kalırsa diğer sendikalara kontenjan verileceği belirtiliyor. 

EN ÇOK ARANAN DANIŞMAN ÖĞRETMEN BRANŞLARI 

İlköğretim Matematik: 644 

Bilişim Teknolojileri: 99 

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi: 78 

Hasta ve Yaşlı Hizmetleri: 75 

Halkla İlişkiler ve Organizasyon Hizmetleri: 42 

Adalet: 42 

Arapça: 30

ADAYLIKTA İLKLER 

Şubat atamalarında görev alan 30 bin öğretmen stajyerlikleri kalkana kadar birçok ilk yaşayacak. Öğretmenler atandıktan sonra hemen sınıfa girmeyecek, tercih ettikleri bir ilde hizmet içi eğitime alınacak. Hizmet içi eğitimin ardından aday öğretmenler danışman öğretmenlerin gözetiminde bir süre derslere girerek ders anlatım tekniklerini geliştirecek. 

Meydan Gazetesi
banner182
Son Güncelleme: 16.02.2016 14:10
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
HAKSIZLIK 11 ay önce

TEMSİLCİSİ OLDUĞUM TÜRK EĞİTİM SENDEN BU KONUDA BİR GİRİŞİMDE BULUNMASINI BEKLİYORUZ. BU KONUDA MÜDÜRLER HİÇ ÖĞRETMENLERİ BİLGİLENDİRMEDİ. KAFALARINA GÖRE KENDİLERİNE YAKIN OLAN ÖĞRETMENLERİ YAZIP GÖNDERDİLER

Avatar
Seyfettin Karaayvaz 11 ay önce

Egitim Fakultelerine ne gerek var o zamsn kapatin gitsin. Alin herhangi bir okuldan öğrenciyi usta çırak iliskisi ile öğretmen yetistirilsin.
Memleketin mina koymakla kalmayip,icine de ettiniz.

Avatar
seyfo ve editöre 11 ay önce

hadi anladık sen beş para etmez bir eğitimci müsveddesisin ve a harfini akldırıp mina diyince küfür yazmamış gibi hissediyorsun. Peki eitör kardeş a harfinide yazsa yayınlayacakmıydın yani. Seni buraya bu tiplerin yorumlarını yayınlama diye koymuşlar zannedersem. Seyfo kardeş adınnı anlamından utan bırak hükümeti daha zekice ve küfür etmeden eleştr çözüm önerlerinide sunarak tıpkı bir eğitimci gibi andaval gibi değil kardeş

Avatar
horoz 11 ay önce

KİM KİMDEN MÜRACAAT İSTEDİ DE KİM MÜRACAAT ETMEDİ ALLAH AŞKINA! İL MEML LER YALAKA SEN ÜYELERİNİN ADINI YAZDI GÖNDERDİ ANKARAYA. Kimseye müracaat şansı verilmedi duyrusu bile yapılmadı.

Avatar
Esra 11 ay önce

Milli eğitim ikametgahında danışman öğretmen bulunmayan kişileri başka ile staj için atama uygulamasını resmi bir yazıyla hemen düzeltmelidir.bu uygulamayla uzaklık yol aile birliği düşünüldüğünde birçok kişi mağdur olacaktır.tercihler il bazında da sınırlı tutulmuştur.diğer konulara hassasiyetle yaklaşan bakanımızdan bu konuyla ilgili de acil olarak resmi bir açıklama bekliyoruz..

Avatar
mehmet 11 ay önce

Ben 20 yıllık ilköğretim matematik öğretmeniyim danişman öğretmenlik için başvuru yapılacağını bu yazıyı okuyunca öğrendim.

Avatar
mutat 11 ay önce

Bana ne faydası var danışman öğretmenligin, anlamadım...