banner406
banner396
05 Şubat 2014 Çarşamba 11:33
DERECE KADEME GÖRÜŞ YAZISI!
 657 sayılı Kanunun geçici 36 ncı maddesinin (a) fıkrasının uygulanması gerektiğinden hareketle, ilgilinin 2011, 2012 ve 2013 yıllarında disiplin cezası almaması halinde 2 nci dereceye yükseltilmesi gerektiği mütalaa edilmektedir.
MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞINA
İlgi: 23/09/2013 tarihli ve 16833931/929/2618848 sayılı yazı.

Batman Valiliği Milli Eğitim Müdürlüğünde veri hazırlama ve kontrol işletmeni olarak görev yapan lise mezunu Abdulkadir GÜNGÖRDÜ’ye 657 sayılı Devlet Memurları Kanunun 37 inci maddesinin uygulanması hususunda Başkanlığımız görüşünün talep edildiği ilgi yazı ve ekleri incelenmiştir.

Bilindiği üzere; 657 sayılı Devlet Memurları Kanunun 37 nci maddesinde “Bu kanun hükümlerine göre öğrenim durumları, hizmet sınıfları ve görev unvanları itibariyle azami yükselebilecekleri derecelerin dördüncü kademesinden aylık almaya hak kazanan ve son sekiz yıllık süre içinde herhangi bir disiplin cezası almayanların kazanılmış hak aylıkları kadro şartı aranmaksızın bir üst dereceye yükseltilir.” hükmü yer almakta olup, ilgi yazıda ilgilinin lise mezunu olduğu ve 16/08/2013 tarihinde azami yükselebileceği 3 üncü derecenin 4 üncü kademesinden aylık almaya hak kazandığı belirtilmiştir.

Ayrıca, mezkur Kanunun geçici 36 ncı maddesinin (B) bendinde; “Bu maddenin yayımı tarihinden önceki son altı yıllık sicil notu ortalaması doksan ve daha yukarı olanlardan 37 nci maddede yer alan bir üst dereceye yükseltme uygulamasından yararlanmamış olanlar hakkında, bu maddenin yürürlük tarihi itibarıyla değiştirilen 37 nci maddenin değişiklikten önceki hükmü uygulanır. Bu maddenin yürürlük tarihi itibarıyla değiştirilen 37 nci maddede yer alan sekiz yıllık süre, ilk sekiz yıllık dönem için, bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önceki;

a)Son beş yıllık sicil notu ortalaması doksan ve daha yukarı olanlar için üç yıl,

b)Son dört yıllık sicil notu ortalaması doksan ve daha yukarı olanlar için dört yıl,

c)Son üç yıllık sicil notu ortalaması doksan ve daha yukarı olanlar için beş yıl,

d)Son iki yıllık sicil notu ortalaması doksan ve daha yukarı olanlar için altı yıl,

e)Son sicil notu doksan ve daha yukarı olanlar için yedi yıl,

olarak uygulanır.” hükmü yer almakta olup, ilgilinin azami yükselebileceği derecenin dördüncü kademesinden aylık almaya hak kazanmış olması ve son sekiz yıllık süre içinde herhangi bir disiplin cezası almaması halinde mezkur Kanunun 37 inci maddesinin ilgiliye uygulanabileceği değerlendirilmektedir.

Yukarıdaki hüküm ve açıklamalar çerçevesinde, ilgili hakkında 657 sayılı Kanunun geçici 36 ncı maddesinin (a) fıkrasının uygulanması gerektiğinden hareketle, ilgilinin 2011, 2012 ve 2013 yıllarında disiplin cezası almaması halinde 2 nci dereceye yükseltilmesi gerektiği mütalaa edilmektedir.

Bilgilerinize arz ederim.

Son Güncelleme: 05.02.2014 11:46
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.