banner406
banner396
30 Ağustos 2012 Perşembe 04:01
DERT+DERT+DERT
 
Konuşulmaya başlandığı ilk günden bu yana sürekli olarak eleştirilen ve bilimsel açıklamalarla yanlışlığı anlatılmaya çalışılan 4+4+4 Eğitim Sistemi’nin, okulların açılmasına 11 kalmasına rağmen sorunlu olması eğitimcileri de zor durumda bıraktı. Türk-Eğitim Sen ve Eğitim Sen olarak sürekli bu konuda gerekli mercileri hazırladıkları raporlarla ve dosyalarla uyardıklarını ifade eden şube başkanları süre azaldıkça yaşanan sıkıntıların daha fazla su yüzüne çıkacağını söyledi. Bu konuda sayısız çalışma yaptıklarını ama hiçbirinin dikkate alınmadığını belirten Türk-Eğitim Sen 3 No’lu Şube Başkanı Adnan Sarısayın, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından her ne kadar sorunsuz bir eğitim-öğretim yılı olacak açıklanması yapılsa da çok büyük sorunların yaşanacağını söyledi. Çocukların tek ayaküstünde durup duramamalarına göre okula alınmaları konusunda ise net bir ifade kullanan Adnan Sarısayın, “Çocukların tek ayaküstünde durup duramadıkları yönünde rapor alarak okula gidip gidemeyeceklerine karar verilmesini hem ahlaki hem de etik bulmuyoruz. Çocuğun fiziki ve duygusal yapısı eğitim alması konusunda çok daha önemli bir kriterdir. Çocukların böyle küçük yaşta okula alınmaları okul bahçesinde yaşanacak olası kazaları da arttıracaktır. Ortaokulların ve ilkokulların bahçeleri bölünecekti ama henüz bununla ilgili bir çalışma da yapılmadığını görüyoruz. Milli Eğitim Bakanımız her ne kadar bu eğitim-öğretim yılı sorunsuz başlayacak dese de 2012–2013 yılı eğitim ve öğretim dönemi sıkıntılı ve sorunlu başlayacak. 4+4+4 dedikleri eğitim sistemi veliler ve eğitimciler için dert+dert+dert oldu” dedi.

 

“Telefonlara yetişemiyoruz”

Yaklaşık 120 bin velinin hem tedirgin hem de kafası karışık olduğunu ve 1 yıldan beri alt yapı hazırlıkları tamamlanamayan 4+4+4 Eğitim Sistemi’nin araştırılmadığını söyleyen Eğitim-Sen 2 No’lu Şube Başkanı Mustafa Beyazbal da okulların fiziki koşullarının yetersizliğine dikkat çekti. Hükümetin eğitimi oldu-bitti mantığıyla bu noktaya getirdiğini, bugün de elinin ayağının birbirine dolaştığını söyleyen Mustafa Beyazbal, “Pedagoji özelliğinin öne çıkmadığı bir eğitim sistemini dayattılar. Şu anda Milli Eğitim Bakanlığı da hükümet de ve bizler de eğitimciler olarak çok sıkıntılı bir sürecin içerisindeyiz. Şu an biz Eğitim-Sen olarak tüm ilçelerden gelen telefonlara yetişemiyoruz. Yeni bir eğitim sistemi düzenlemesi yapılırken eğitimcilerin, bilim adamlarının görüşleri alınsaydı böyle olmazdı” diye konuştu. Sürecin aslında ilk baştan beri bu noktaya geleceğinin belli olduğunu söyleyen Eğitim-Sen 3 No’lu Şube Başkanı Gıyasettin Yasa ise, 5,5 yaşındaki çocukların bu eğitime hazır olmadığını ve eğitim sisteminin sorun yumağı haline geldiğinin altını çizdi. Eğitim Sen olarak demokratik, bilimsel ve laik bir eğitim sisteminin dışında herhangi bir eğitim sistemini asla kabul etmediklerini de sözlerine ekleyen Gıyasettin Yasa, “‘Siyasi ideoloji ile davranıyorlar’ diyenlerin kafalarının arkasındaki düşüncenin ne olduğunu, kimlerin siyasi ideoloji ile hareket ettiğini bize bunu söyleyenler kendileri açıklamış oldular. Bilimsel olarak bakmayanların kimler olduğu da ortaya çıktı. Bu yaştaki çocukların okul öncesi dışında bir eğitim alması uygun değil. Bu yasanın bir an önce iptal edilmesi ve tarafların bir araya gelmesi, en iyi şekilde doğru olan bir sistemin oturtulması gerekiyor” dedi.

“İzmir 4+4+4’e hazır değil”

İl Milli Eğitim Müdürü Vefa Bardakçı’nın “İzmir 4+4+4’e hazır” açıklaması üzerine konuşan Türk-Eğitim Sen 1 No’lu Şube Başkanı Merih Eyup Demir, geçtiğimiz günlerde bazı okul müdürlerini ziyaret ettiğini belirterek, “Bir okul müdürümüzü ziyaretim sırasında, ‘Müdürümüz açıklama yaptı 4+4+4’e hazırmışız’ dediğimde, okul müdürümüzün 225 takım sıra lazım talebine 3 takım sıra verebileceklerini söylediklerini öğrendim. Nerede oturacak bu çocuklar? Ders saatleri belli değil. Küçük çocuklarımız öğleden sonra eğitim alacaklar ve çıkış saatleri akşam 7.30 olacak deniliyor. Büyüme hormonu uykuda salgılanır. 66 aylık bir çocuk 19.30’da evine gidip ne zaman yemek yiyecek, ne zaman ders çalışacak da ne zaman uyuyacak uykusunu alacak?” diyerek tepki gösterdi.

Fiziki koşullardaki çelişki

Okulların İlkokul ve Ortaokul olarak ayrılması ile birlikte okul sayısında yaşanan sıkıntının sınıf mevcutlarını arttırmasının yanı sıra en büyük sorunun ise sınıflardaki fiziki koşulların neye göre oluşturulacağını söyleyen Eğitim-Sen 2 No’lu Şube Başkanı Mustafa Beyazbal, 5,6-6 yaşındaki çocukların algı düzeyinin zaten bu eğitim sistemine hazır olmadığını belirterek şöyle konuştu: “Defalarca bunu dosyalarla ve araştırmalarla da sunmamıza rağmen hükümet bunu “Ben yaptım oldu” şekline getirdi. En önemli soru da şudur ki, sabah 5,5 yaşındaki çocuğun eğitim alacağı sınıfta, öğleden sonra 15 yaşındaki çocuk eğitim alacak. Sıralar, yazı tahtaları, lavobaları, tuvaletleri hangi çocuğun fiziki yapısına, boyuna göre hazırlanacak? Başkanlar Kurulu’ndaki toplantımızda Urfa’dan gelen başkanımız bir sınıfta 65 öğrencinin olduğunu söyledi. Bu eğitim kalitesini düşürecektir.  65 tane çocuğun 45 dakika boyunca metrekare bazında bakıldığında aynı ortamda bulunması her şeyi bir kenara bırakırsak sağlıklı değil. “Kervan yolda düzelir” süreci içerisindeyiz. Velilerimizle birlikte bizde bu sürecin sıkıntısını yaşıyoruz. Öğretmenlerin bu konudaki ciddi sıkıntıları da önemsenmeli. İdeolojik yapılanmanın topluma yansımasının zararı çocuklarımız, aileler ve biz eğitimcilerden intikam alır gibi bir eğitim sisteminin dayatılması ile yaşıyoruz.”

“Kriz masası kurulmalı”

Türk-Eğitim Sen 3 No’lu Şube Başkanı Adnan Sarısayın da okullardaki fiziki koşulların yaş grupları arasındaki büyük farkın göz önüne alınması durumunda hazırlanmasının mümkün olmayacağına dikkat çekti. Okulların açılmasına çok kısa bir süre kalmış olsa da tedbirlerin alınmasını istediklerini ifade eden Adnan Sarısayın, “En azından İl Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından oluşturulacak kriz masaları ile sorunlara anında müdahale edilip çözüm bulunabilir” diyerek öneride bulundu.
Son Güncelleme: 30.08.2012 04:01
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
arzuu 2012-08-30 13:23:09

4+4+4 ellerinde patlayacak, plansız ; kafalarından iş yapıyorlar.

Avatar
erk 2012-08-31 02:30:06

hakkını zamanında aramazsan sana daha sonra zorla aratırlar. iş işten geçmediyse iyi