banner396
16 Haziran 2012 Cumartesi 08:17
Dil Bilimcilerinden Kürtçe dersine destek...
Başbakan Erdoğan'ın ''yaşayan diller ve lehçelerin yeterli sayıda öğrenci bir araya geldiğinde seçmeli ders olarak öğretileceği açıklaması''na dil bilimcilerinden destek geldi.


Dil bilimci Zeynelabidin Zinar, açıklamayı ''Kürt dili için olumlu güzel bir adım'' olarak değerlendirdi. Yazar Lokman Polat ve Ahmet Aras ise uygulamanın  Kürt diline büyük katkı yapacağını söyledi. 


Yazdığı hikaye ve inceleme ve derlemelerle 100'den fazla Kürtçe kitabı bulunan dil bilimci Zeynelabidin Zinar, seçmeli dersin Kürt diline büyük katkı yapacağını belirtirken 3'ü Türkçe 27'si Kürtçe kitabı bulunan Uluslararası PEN üyesi yazar Lokman Polat, Kürtçeyi öğretecek yeterli sayıda öğretmenin bulunduğunu belirtti.


Kürt Halk Edebiyatı üzerine araştırmaları ile tanınan ve yurt dışında anadil öğretmenliği yapan yazar Ahmet Aras ise seçmeli Kürtçe dersi ile Kürtlerin asimile edileceği şeklindeki açıklamalara tepki göstererek, ''Bunlar ya asimilasyonun ne olduğunu bilmiyorlar ya da bilerek çarpıtıyorlar'' dedi.


''Kürtler için olumlu Kürtçe için güzel bir adım''


Paris Kürt Enstitüsü'nün Kürtçe Ansiklopedisi'ni hazırlayanlardan biri olan ve 100'den fazla yayınlanmış Kürtçe kitabı bulunan dil bilimci Zeynelabidin Zinar, Kürtçe dersinin okullarda okutulmaya başlanmasının Kürt dili açısından atılmış tarihi adımlardan birisi olduğunu belirtti. Zinar, ''Bu adımla Kürtler okullarda dillerini öğrenebilecekler. Biliyorsunuz daha önce TRT 6 açıldı. TRT 6'nın açılması aynı zamanda binlerce Kürt'ün kendi dillerini daha iyi bilme ve öğrenmenin yolunu da açtı. Şimdi daha da ileri bir adım atılıyor. Bu Kürt diline büyük katkı yapacaktır'' dedi. 


3'ü Türkçe 27'si Kürtçe öykü, roman ve hikaye kitabının yanı sıra ilk defa Shakespeare üzerine Kürtçe araştırma kitabı yayınlayan yayıncı-yazar Lokman Polat, Başbakan Erdoğan'ın yaptığı açıklamayı çok olumlu bir adım olarak değerlendirdiğini belirterek, ''Biliyorsunuz daha önce Artuklu Ünivesitesi'nde bu konuda adım atılmıştı. Ancak okullara girmesi daha ileri bir adımdır'' dedi.


Atılan adımların yasal çerçeveye kavuşturulması gerektiğine dikkati çeken Polat, ''Kürtçe'nin okullarda seçmeli ders olarak okutulması açılım çerçevesinde atılan yeni bir adımdır. Fakat bu adımların yasal çerçevesi olmalı, yasal bir zemine oturtulmalı'' dedi. 


''Yeterli sayıda öğretmen var''


Kürtçe öğretecek yeterli sayıda öğretmen konusuna da değinen Polat, şöyle konuştu:


''Bugün Kürtçe hikaye, şiir, roman ve değişik konularda kitap yazanların bir kısmı Kürt kökenli öğretmenlerdir. Bunlar halen Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde öğretmenlik yapmaktadırlar. Bunların dışında Avrupa'da özellikle İsveç'te ve Irak'ta kuzeyinde Kürtçe ders verebilen birçok öğretmen, eğitmen var. Ayrıca Kürtçe ders öğretmenlerinin yetişmesi için İsveç Upsalla Universitesi benzeri bir oluşum Türkiye'de yeniden dizayn edilir ve orada Kürtçe ders öğretmenleri eğitilir. Yani devlet isterse bu sorunu kısa bir sürede halleder.''


''Bu asimilasyon değil''


İsveç'te anadil öğretmeniliği yapan ve özellikle Kürt Halk Edebiyatı üzerine yaptığı araştırmaları ile tanınan yazar Ahmet Aras ise atılan adımın anadilde eğitim için bir ön hazırlık aşaması olarak değerlendirdiğini söyledi. Aras, ''Hükümetin bu kararına olumlu bakıyorum ve buna anadilde eğitim için bir ön hazırlık aşaması olarak bakıyorum. Hükümetin yakın bir gelecekte böyle bir karar alacağını düşünüyorum. Yani bu şekilde ilk adım atıldıktan sonra burada kalmaz, mutlaka arkası gelir diye düşünüyorum. Kürt diline ve Kürtlere her açıdan katkısı olacağını Kürtler için de hayırlı şeylerin bir işareti olarak değerlendiriyorum'' dedi.


Bazı kesimlerin seçmeli Kürtçe dersinin, ''asimilasyona neden olacak'' şeklindeki değerlendirmelerine katılmadığını kaydeden Aras, ''Bence bu düşünceyi ifade edenler ya asimilasyonun ne olduğunu bilmiyor ya da bildiği halde çarpıtıyorlar. Ben bu süreci şahsen yaşadım, çok ta acı çektim, asimilasyonun ne olduğunu iyi bilirim. Bu doğru değil'' dedi.


haber 7 
Son Güncelleme: 16.06.2012 08:17
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.