banner406
banner396
04 Ağustos 2012 Cumartesi 09:49
Dinçer'e Öğretmenlerin Seçme Sınavı Soruldu
 
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI'NA

 

 

Aşağıdaki sorularımın Milli Eğitim Bakanı Sayın Ömer Dinçer tarafından olarak yanıtlanması hususunda gereğini arz ederim. 

 

Namık HAVUTÇU 

Balıkesir Milletvekili  

 

 

Eğitim Bakanlığı'na Bağlı Fen Liseleri ve Sosyal Bilimler Liselerinin Öğretmenleri İle Güzel Sanatlar ve Spor Liselerinin Beden Eğitimi, Müzik ve Görsel Sanatlar/Resim Öğretmenlerinin Seçimi ve Atamalarına Dair Yönetmelik'e göre Anadolu ve Fen Liseleri Öğretmen Seçme Sınavı 10 Mart 2012'de yapıldı, sonuçları 26 Mart tarihinde açıklandı. Buna göre; 

  1- Yönetmeliğin 12'inci maddesine göre seçme sınavı, 100 tam puan üzerinden değerlendirilmekte sınavda 60 ve daha yukarı puan alanlar başarılı sayılmaktadır. 60 puan altında kalan adaylardan ataması yapılan bulunmakta mıdır? 

 

  2- Yönetmeliğin 15'inci maddesine göre sınav sonuçlarına kaç aday itiraz etmiş, kaçının itirazı kabul edilmiş kaçının itirazı reddedilmiştir? Kabul edilen itirazlar sonucunda adayların mağduriyetleri nasıl giderilmiştir? 

 

  3- Yönetmeliğin 17'inci maddesine göre adaylar, bu yönetmelik kapsamında sayılan eğitim kurumlarına atanmak için duyurusu yapılan eğitim kurumlarını tercih etmek suretiyle elektronik ortamda başvuruda bulunmaktadırlar. Elektronik ortamda başvuru yapamayan, öğretmenlerin ifadesi ile "sayfası açılmayan" kaç aday mağdur olmuştur? Bu adayların mağduriyetleri nasıl giderilmiştir? 

 

4-Yönetmeliğin 18'inci maddesine göre yapılacak atamalarda yeniden atanacakların ilk defa atanacaklara göre öncelik sırası dikkate alınmaktadır. Bu maddeye göre öncelik tanınan kaç adayın ataması yapılmıştır? Öncelik tanınma hakkına sahip kaç adayın ataması yapılmamıştır? İlk defa atanacak adaylardan kaçı yeniden atanacakların önünde yer almıştır? 

 

  5- 60 üzerinde puan alarak sınavı kazandığı ve hizmet ;puanı yüksek olduğu halde atanamayan kaç öğretmen vardır? Bu öğretmenlerimizin mağduriyetlerinin giderilmesi için hangi çalışmalar yapılmaktadır? 

 

  6- Sınava girip geçerli puan alan ve hizmet puanları-da dikkâte alınmayarak ataması yapılmayan öğretmenlerimizden alınan 80 TL sınav ücreti hukuka uygun mudur? Bu uygulama sosyal devlet ilkesi ile bağdaşmakta mıdır? 

 

  7- AKP hükümetinin görev yaptığı 2002 yılından buyana öğretmen maaşının yaklaşık % 200 artmış olmasına ancak sadece çay ve simitle beslense bile bir öğretmen ailesinin harcamasının yaklaşık % 400 artması yani 10 yılda öğretmenin maaşının erimiş olması karşısında kendi bakanlığının yaptığı bir sınav dolayısı ile öğretmenden 80 TL alınması akla, mantığa ve vicdana aykırı değil midir? 80 TL sınav ücretini fahiş bulmuyor musunuz? 

 

8- Sınav ücreti, bu mağduriyeti yaşayan öğretmenlere iade edilecek midir? 

 

9- Geçmiş atama döneminde Anadolu Lisesi statüsündeki okullara sınav puanına dayanmayıp hizmet puanına göre atama bekleyen öğretmenler açısından ortaya çıkan mağduriyet nasıl giderilecektir?
Son Güncelleme: 04.08.2012 09:49
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
duyarlılığınıza teşekkürler 2012-08-04 20:15:22

4 aydır süreci takip ediyorum.hiç bir sonuç yok.balıkesir milletvekiline teşekkürler.

Avatar
duyarlılığınıza teşekkürler 2012-08-04 20:15:23

4 aydır süreci takip ediyorum.hiç bir sonuç yok.balıkesir milletvekiline teşekkürler.

Avatar
duyarlılığınıza teşekkürler 2012-08-04 20:15:30

4 aydır süreci takip ediyorum.hiç bir sonuç yok.balıkesir milletvekiline teşekkürler.

Avatar
duyarlılığınıza teşekkürler 2012-08-04 20:15:32

4 aydır süreci takip ediyorum.hiç bir ssonuç yok.balıkesir milletvekiline teşekkürler.

Avatar
Bakan bilir mi? 2012-08-05 13:38:05

iyi de bakan bilmiyordur ki o sınavın nasıl olacağını. niye sormuşlar ki bakanımıza?