banner406
banner396
17 Şubat 2013 Pazar 23:02
DİNÇER’İ KİM MANİPULE ETTİ?
 Sayın DİNÇER ücretli öğretmen sayısının 13 bin civarında olduğunu, sık sık ifade ediyordu. Ancak bu sayının doğru olmadığını kamuoyu Sayın KONCUK’un açıklamalarından öğrendi. “Ülkemizde ücretli öğretmen sayısı 70 ilde tam 58 bin 479'dur. Ücretli öğretmenlerin 23 bin 366'sı eğitim fakültesi mezunu, 24 bin 97'si lisans fakültesi mezunu, 11 bin 16'sı ön lisans mezunudur.” Şimdi akla gelen soru şu; Sayın DİNÇER’i kim yanılttı? Kimler doğru olmayan bu bilgiyi kendisine verdi?  Sayın DİNÇER, kamuoyu önünde zor durumda kalmıştır.

Daha da önemlisi bir bakanlık kamuoyuna yanıltıcı bilgiler vermiştir. Açıklanan ücretli öğretmen sayısının yalan bilgi olduğu ispatlanmıştır. Bu durum devlet ciddiyetiyle yakışmaz. İletişimin bu kadar yaygın olduğu bir çağda yalancının mumu yatsıya kadar da yanmıyor. Bilgi, isteyene bir “tık” kadar yakın!

 Açıklamalarını sık sık istatistikî bilgilerle destekleyen Sayın DİNÇER’in inandırıcılığına bir darbe olmuştur. Hepsinden önemlisi bu bilgiyi Sayın Bakana sunanlar hala görevde… Yeni bakanımızın istatistikî bilgi açıklamadan önce teyitlerini iyi yaptırması lazım, yoksa selefi gibi zor durumda kalabilir.

“Mahalle içi özür grubu atamaları yapılmalıdır!”

İl dışı özür grubu öğretmen atamaları yapıldı. 7 bine yakın öğretmen dönem ortasında yer değiştirdi. Bu yetmedi il içinde de sıkıntı olduğu feryatları yükseldi. Hatta anlı şanlı eğitim yazarları, iller arasındaki uzaklık ile bir ilin ilçesine uzaklığını hesap edip bunun gerekliliğini ispatlamaya çalıştılar. Sonunda başardılar. İl dışı özür atamaları da yapıldı. Şimdi bende bir ilçenin bir ucundan bir ucuna uzaklığını yazarsam, herhalde mahalle içi özür grubu atamaları için mazeret oluşur.

Yer değiştirmelere hiçbir zaman öğrenci odaklı bakmadık. Bugün yer değiştirenlere bakalım. Hangi illerden hangi illere atama istenmiş! Tablo açık ve net, öğretmen açığının fazla olduğu yerleşim yerlerinden öğretmen açığının daha az olduğu yerleşim yerlerine doğru bir furyanın olduğunu göreceksiniz. Dönem ortasında sınıfları bırakan binlerce öğretmenin mağdur ettiği sayısı yüz bini bulan öğrenciler için çözüm önerisi olan bir yazsın! Sendikalara ve şanlı eğitim yazarlarına sesleniyorum. Bir öneriniz var mı? İlçe müdürlüklerinin sitelerini kontrol edin. İl milli eğitim müdürlüklerine bir sorun, 2. Dönem ücretli öğretmen bulmak için nasıl çırpınıyorlar.
İsteklerin sınırı olmadığına göre sendikalar “mahalle içi özür grubu atamaları” için düğmeye basılmalıdır. Bunun içinde kampanyalar başlatılabilir. Bu sene 10. Yer değiştirme uygulamasını destekliyorum(!) Öğrencilerin durumu ne olacak diye sorarsanız, o küçük teferruat(!) Yine de çokbilmişlere teferruatı hatırlatalım, 200 bin üzerinde öğrencinin, öğretmeni değişmiştir.

“Taşra eğitim yöneticileri rotasyonundan U dönüşü olacak mı?”
Sayın Dinçer, bakanlık görevine devam etseydi, okullar kılık kıyafet serbestisi uygulamasına şu günlerde geçeceklerdi. Kamuoyu tartışıyordu ama Sayın Bakan O dönemde kararlıydı. Ancak şimdi bundan çark etmenin yolları aranıyor. Bir değişiklik yapılarak top okul aile birliklerine atılacak. Muhtemel beklentide okullarda forma giyilmeye devam edilecek. Yani Bakanlık “U” dönüşü yaptı.

İller arası özür atamaları ile ilgili de yasaya rağmen geri dönüş söz konusu! Geçen aylar içerisinde, şubatta iller arası özür atamaları yapılacak dense, herhalde hiçbirimiz inanmazdık. Doğrusu Sayın DİNÇER, bu sorunu çözmek için birçok uygulama yaptı. Hiç kimseye de yaranamadı! Malumunuz bu ay içerisinde 7 bin civarında öğretmen eş durumundan yer değiştirdi! Yani Bakanlık senede bir defa atama yapılacak deklaresine rağmen “U” dönüşü yaparak iller arası eş özür atamalarını gerçekleştirdi.

Bu da yetmedi il içi özür grubu atamalarını da yapacak. Aynı şekilde yapılamayacak denilen bir atama şekli daha şubat ayında gerçekleştirilecek. Bir “U” dönüşü de burada yaşandı. Oldu olacak, iller birde il içi sıraları çalıştırırsa tam olacak!
652 sayılı KHK yayınlandığı günden beri taşra yöneticileri yer değiştirme yönetmeliğini bekliyor. Geçen yıl STK lardan görüşler alındı. Bakanlıkta alelacele bu hususta toplantılar yapıldı. Bakanlık müsteşarından, Bakan yardımcısına kadar herkes yer değiştirmelerin bu sene yapılacağını ifade etti. Şimdi yapmayacağız denilen uygulamalardan dönüldüğünü düşünürsek, yapacağız denilen taşra teşkilatı yer değiştirme uygulamasından da “U” dönüşü yapılması beni şaşırtmayacak.

Geçen hafta içerisinde Sayın Bakanın yönetmelik ile ilgili açıklamaları da kafa karıştırdı. Çerçeve yönetmelikte değişiklik için çalışmaların devam ettiğini söyledi. Yaklaşık 1,5 yıldır yönetmelik yazma çalışması devam ediyor. Yapılan açıklama dil sürçmesi değilse şube müdürü ilk atama şartları değişecek. Sınavsız şube müdürlüğüne geçişin yolları mı açılacak? Geçici görevlendirmeler kadroya mı geçecek?

Bunları üst üste koyduğumuzda taşra yöneticileri yer değiştirmeleri gerçekleşir mi? Onun da kararını siz verin.

Mustafa DÖNMEZ
Editör 

personelmeb.net

Son Güncelleme: 17.02.2013 23:02
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
kaos77 2013-02-18 01:21:09

eş durumundan il dışı atanamayan kişileri unutmuşsunuz anlaşılan, atananların sayısı 7 bin değil hem o rakam. birde mahalle atamasından bahsedip dalga geçiyor yarım yamalak bilgisiyle.

Avatar
RECAİ ALTUNDAŞ 2013-02-18 10:39:55

ödinçer nasıl ücretli öğretmen sayısı ile ilgili yarı yamalak bilgisiyle kamuoyunu yanılttığı gibi ey mustafa dönmez; sende saçma sapan yorumlarla kamuoyunu yanıltıyorsun.ağustos özr grubu olmadı şubat olmadı çoğu yazdan kalma 1500 öğretmen halen mağdur.benmağdurum öğrencilerimde mağdur çünkü verim sıfır. ömer dinçere sahip çıkmışsın sanırım birbağın olsa gerek ödinçerle.unutma bu kaosun tek sebebi ömer dinçerdir. kamuoyunu yanıltmayın. son olarak evimizin yanına mahellemize asla tayin istemedik

Avatar
RECAİ ALTUNDAŞ 2013-02-18 10:46:43

yalan yanliş bilgi verip insanlari yaniltmayin. bu kaosun tek sebebi ödinçer ve ekibidir. ağustos özür tayini olmadi şubatta yine olmadi halen 1500 öğretmen mağdur. ben bu şartlarda iken öğrencilere ne verim verebilirim. aklım fikrim kendi çocuğumda buda eninsani hakkım değilmi..yazdan beri bu haksızlığı bu kadar basit bir dille anlatmanız size yakışmıyor... haklı ilehaksızı ayırt etsin meb öncelikle bu adaleti sağlasın...bizler mahallemize evimizin yanına atamaistemiyoruz aynı ildeolalım yeter