banner406
banner396
09 Mayıs 2016 Pazartesi 09:29
Diplopmaya Yönelik Alan Değişikliğinin Yapılmasını Bakanlık Ne Zaman Uygun Görecek ?
 MADDE 60 (1) Bakanlıkça uygun görülmesi hâlinde; öğrenimine uygun alanı dışında bir başka alana atanan öğretmenler, öğrenimleri birden fazla alana atanmaya kaynak olan öğretmenler ile başka bir alanda yükseköğretimi bitiren öğretmenler, adaylıklarının kaldırılmış olması ve yükseköğrenimlerinin atanacakları alana uygun olması kaydıyla, Bakanlığın kararına göre mezuniyetleri itibarıyla atanabilecekleri alanlara alanlarının değiştirilmesini isteyebilir.

(2) Alan değişikliği isteyen öğretmenlerin alan değişiklikleri, il içinde tercihleri de dikkate alınmak suretiyle alanlarında ihtiyaç duyulan eğitim kurumları olacak şekilde hizmet puanı üstünlüğüne göre yapılır. Hizmet puanlarının eşit olması durumunda öğretmenlikteki hizmet süresi daha fazla olana öncelik verilir.

(3) Alan değişikliği işlemleri Bakanlıkça belirlenecek takvim çerçevesinde yapılır. Yukarıda Milli Eğitim Bakanlığı atama ve yer değiştirme yönetmeliğindeki alan değişikliğine bağlı yer değiştirmeler ile ilgili olan 60. madde bulunmaktadır.

Diplomaya yönelik yani yönetmeliğe bağlı alan değişikliği bekleyen öğretmenler alan değişikliğinin yapılmasını bakanlığın ne zaman uygun göreceğini merak etmektedirler.

Çünkü öğretmen normları öyle bir duruma gelmiştir ki içinden çıkılmaz bir hal almıştır. Mayıs ayı içerisinde yer değiştirmeler başlayacak ve bu süreç ağustosta özür grubu tayini ile son bulacak. Bu yer değiştirmelerde sınıf öğretmenlerinin çoğunluğunun tayini çıkmayacak yani sınıf öğretmenleri büyük mağduriyet yaşayacaktır. Milli eğitim bakanlığının mağduriyetler oluşmadan önlemini alması gerekir. Aksi takdirde on binlerce sınıf öğretmeninin canı yanacak. Peki Milli Eğitim Bakanlığı ne yapmalı acilen diplomaya yönelik olarak alan değişikliğini yapmalı ve branş öğretmeni olupta sınıf öğretmenliği yapanların kendi alanına geçmesine izin vermeli. 2. Üniversite okuyan sınıf öğretmenlerinin okuduğu alana geçmesine izin vermeli .

Mecbur kalmadıkça alan değişikliği yapmayacağız diyen bakanlık yetkilileri bu yıl alan değişikliğine mecburuz belki daha sonra yapılmayabilir ama bu yıl alan değişikliğine bütün eğitim camiasının ihtiyacı vardır. Milli eğitim bakanlığı eğitim tarihinde alan değişikliğine hiç bu kadar mecbur kalmamıştı 2012 de bile bu kadar mecbur değildi . 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
aytalam 2016-05-09 10:08:15

alan değişikliği yapmak için daha ne bekleniyor . bu yaz okullar tatile girmeden başvurular alınarak alan değişikliği yaptırılabilir. meb okulların tatil olacağı bu yazı iyi bir şekilde değerlendirerek alan değişikliğini halletmelidir.

Avatar
aytalam 2016-05-09 10:17:00

alan değişikliğinin yaz dönemi içerisinde yapılarak bakanlığın bu yaz dönemini iyi değerlendirmesi . çözümü yaz sürecinde halletmesi gerekir. alan değişikliğinin yapılarak, verim arttırılmalıdır.

Avatar
umut 2016-05-09 10:18:48

acilen alan değişikliği açıklaması bekliyoruz, lütfen sesimizi duyun...acil

Avatar
ZEYNEP 2016-05-09 11:25:24

alan deği̇şi̇kli̇ği̇ni̇ destekli̇yoruz.di̇plomasi olan arkadaşlarin alan deği̇şi̇kli̇ği̇ yapmalari şart bence.sonuçta o di̇plomayi almaya hak kazanmişlar.

Avatar
ali Kemal 2016-05-09 09:48:53

bekliyoruz.sayın site yöneticileri sizler de mebe soramaz mısınız?yapılacak mı diye.

Avatar
umut 2016-05-09 10:04:17

acilen alan değişikliği açıklaması bekliyoruz, lütfen sesimizi duyun...acil

Avatar
heyyoo 2016-05-09 11:25:02

alan değişikliği şart!!

Avatar
EDA 2016-05-09 11:27:10

ben sinif öğretmeni̇yi̇m ve hukuk fakültesi̇ni̇ bi̇ti̇rdi̇m sonradan.adalet öğretmeni̇ olmak i̇sti̇yorum.yetki̇li̇ler lütfen bu i̇şe el atin.eği̇ti̇m bi̇r sen sendi̇kasindan yardim bekli̇yoruz.