banner406
banner396
18 Mart 2013 Pazartesi 09:27
DİSİPLİN CEZALARINDA TEKERRÜR VE ALT CEZA UYGULAMASI
 Devlet memurlarının işledikleri fiil ve haller sebebiyle haklarında çeşitli disiplin cezaları verilebilmekle birlikte, verilen disiplin cezalarının bazı hallerde bir derece hafif ya da bir derece ağır disiplin cezası şeklinde uygulandığı da görülmektedir.
657 sayılı Devlet Memurları Kanununda, disiplin cezalarına konu edilebilecek fiil ve haller ağırlıklarına göre sınıflandırılmış ve verilecek disiplin cezasının hangi hallerde bir derece hafif disiplin cezası şeklinde uygulanacağı ile aynı fiilin yeniden işlenmesi ya da aynı cezayı gerektiren fiillerin üç defa işlenmesi halinde bir derece ağır disiplin cezasının uygulanacağı açıkça düzenlenmiştir.

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 125 inci maddesinin;

-Birinci fıkrasında, Devlet memurlarına verilecek disiplin cezaları ile her bir disiplin cezasını gerektiren fiil ve haller tek tek sayılmıştır.

-İkinci fıkrasında, disiplin cezası verilmesine sebep olmuş bir fiil veya halin cezaların özlük dosyasından silinmesine ilişkin süre içinde tekerrüründe bir derece ağır ceza uygulanacağı; aynı derecede cezayı gerektiren fakat ayrı fiil veya haller nedeniyle verilen disiplin cezalarının üçüncü uygulamasında bir derece ağır ceza verileceği belirtilmiştir.

-Üçüncü fıkrasında, geçmiş hizmetleri sırasındaki çalışmaları olumlu olan ve ödül veya başarı belgesi alan memurlar için verilecek cezalarda bir derece hafif olan cezanın uygulanabileceğine hükmedilmiştir.

-Beşinci fıkrasında, öğrenim durumları itibariyle yükselebilecekleri derecelerin son kademelerinde bulunan memurlar hakkında, kademe ilerlemesinin durdurulması cezasını gerektiren fiil ve haller sebebiyle, brüt aylıklarının 1/4’ü-1/2’sinin kesileceği ve tekerrüründe görevlerine son verme işlemi uygulanacağı belirtilmiştir.

Bu hükümlerden; bir alt disiplin cezası uygulamasında ya da bir üst cezasın uygulanmasında, işlenen fiil ve halin esas alınacağı, memur hakkında verilen disiplin cezasının değişmeyeceği, sadece cezanın uygulanış şeklinin değişeceği anlaşılmaktadır.

Örnekle açıklayacak olursak:

-Geçmiş hizmetleri sırasındaki çalışmaları olumlu olan ve ödül alan Memur (A) ve Memur (B) 2012 yılında özürsüz olarak 2 gün işe gelmemişlerdir.

Memurlara, bu fiilleri için 657 sayılı Kanunda öngörülen “Aylıktan Kesme” disiplin cezası verilecektir. Ancak, geçmiş hizmetleri sırasındaki çalışmalarının olumlu olması ve ödül almış olmaları nedeniyle bu cezanın, disiplin amirleri tarafından bir derece hafif ceza olan “Kınama” cezası şeklinde uygulanması mümkündür. Bu durumda ilgili memurlar “Aylıktan Kesme” disiplin cezası almış olmakla birlikte, aylıklarından herhangi bir kesinti yapılmayacak, fiil ve verilen ceza da belirtilmek suretiyle “Görevinde ve davranışlarında kusurlu olduğu” yazıyla kendilerine bildirilecektir. Bu bildirimlerin ilgili memurlara 2012 yılının 8 inci ayında yapıldığını varsayalım.

-Hakkında cezanın uygulanmasından itibaren (5 yıl içerisinde olmak kaydıyla);

a) Memur (A) 2012 yılının 9 uncu ayında tekrar göreve 2 gün gelmemiştir. Bu fiil için “Aylıktan Kesme” disiplin cezası verilecektir. Ancak, daha önce disiplin cezası alınan bir fiilin yeniden işlenmiş olması nedeniyle, verilen ceza bir derece ağır ceza olan “Kademe İlerlemesinin Durdurulması” cezası şeklinde uygulanacaktır. İlk cezanın bir derece hafif ceza şeklinde uygulanmış olması, tekerrür açısından herhangi bir farklılık ifade etmeyecektir.

b) –Memur (B) 2012 yılının 9 uncu ayında, “Devlete ait resmi belge, araç, gereç ve benzerlerini özel menfaat sağlamak için kullanmak” fiilini işlemiştir. Bu fiil için “Aylıktan Kesme” disiplin cezası verilecektir.

-Memur (B) 2013 yılının 1 inci ayında, “Görevle ilgili konularda yükümlü olduğu kişilere yalan ve yanlış beyanda bulunmak” fiilini işlemiştir. Bu fiil için de “Aylıktan Kesme” disiplin cezası verilecek, ancak bu ceza, daha önce “Aylıktan Kesme” disiplin cezası verilmesini gerektiren iki farklı fiil işlemiş olması nedeniyle, “Kademe İlerlemesinin Durdurulması” cezası şeklinde uygulanacaktır. İlk cezanın bir derece hafif ceza şeklinde uygulanmış olması, tekerrür açısından herhangi bir farklılık ifade etmeyecektir.

 

Konuya ilişkin Danıştay Kararlarından örnekler: 

1-Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulunun 21.4.2011 tarihli ve E:2007/1200, K:2011/268 sayılı Kararı.

Disiplin cezaları verilirken bir alt cezanın uygulanması hususunda idarenin takdir yetkisi bulunmakta ise de, disiplin cezası vermeye yetkili amir ve kurulların takdir yetkisini kullanırken öncelikle; ilgililerin geçmiş hizmetleri ile sicil durumlarına görebir alt ceza ile cezalandırılıp cezalandırılmayacağı konusunda bir değerlendirme yapmaları ve bu değerlendirmenin sonucuna göre ceza vermeleri gerektiği hakkında.

2-Danıştay 12. Dairesi Başkanlığının 22.01.2010 tarihli ve E:2007/3136, K:2010/191 sayılı Kararı. 

Alt ceza uygulaması ayrı bir disiplin cezası niteliği taşımadığından, doğrudan kademe ilerlemesinin durdurulması cezası vermeye yetkili olmayan Vali tarafından alt ceza uygulanmak suretiyle verilen aylıktan kesme cezasında hukuka uyarlık bulunmadığı hakkında.

3-Danıştay 12. Dairesi Başkanlığının 24.11.2009 tarihli ve E:2007/5084, K:2009/6597 sayılı Kararı.

Tekerrür hükmünün amacını aşar şekilde ikinci kez uygulanamayacağı hakkında.  

4-Danıştay 12. Dairesi Başkanlığının 15.3.2011 tarihli ve E:2008/8257, K:2011/1110 sayılı Kararı.

657 sayılı Yasada öngörülen koşulların varlığı halinde bir derece hafif cezayı verme yetkisinin asıl cezayı vermeye yetkili disiplin kurulu veya disiplin amirine ait bulunduğu hakkında.

personelmeb.net
Son Güncelleme: 18.03.2013 09:27
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.