banner374
15 Kasım 2012 Perşembe 13:54
Duyarlı çocuklar programın dışında tutulacak...

Veliler, öğretmenler, aile hekimleri ve/veya sağlık kurumlarınca süte duyarlılığı belirlenen öğrenciler, okul yönetimlerince program dışına alınacak.


Ana sınıfı ve ilkokul öğrencilerine süt dağıtılmasına yönelik yürütülen ''Okul Sütü Programı''na ilişkin usul ve esaslar belirleyen ''Okul Sütü Programı Uygulama Tebliği'' Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.


Tebliğe göre, öğrencilere süt içme alışkanlığını kazandırmak ve dengeli beslenme suretiyle sağlıklı gelişmelerini sağlamak amacıyla Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı'nca ortaklaşa hazırlanan ''Okul Sütü Programı'' kapsamında, 2012-2013 eğitim öğretim yılının ikinci döneminde, özel okullar dahil, ana sınıfı ve ilkokul öğrencilerine pazartesi, çarşamba ve cuma günlerinde, haftada 3 gün süreyle 200 mililitre ambalajlı, yağlı, sade UHT içme sütü dağıtılacak.


Öğrencilere ait bilgilerin ulaşılabilir olması sağlanacak


Program kapsamında, süt dağıtımı öncesi ve tüketim sonrasında öğrencilere ait bilgilerin içerik ve formatı Sağlık Bakanlığı'nca belirlenecek.


Öğrencilere ait bilgilerin e-okul sistemine kaydedilmesi, e-okul sistemine giriş yapılamadığı durumlarda verilerin toplanması ve zamanında ulaşılabilir olması Milli Eğitim Bakanlığı'nca sağlanacak.


Öğrenci velileri, öğretmenler, aile hekimleri ve/veya sağlık kurumlarınca süte karşı duyarlılığı tespit edilen öğrenciler, okul yönetimlerince program dışında tutulacak.
Uzun dönemde öğrencilerin gelişmelerine ilişkin çalışmalar, Milli Eğitim Bakanlığı ile işbirliği içinde Sağlık Bakanlığı'nca yürütülecek.


Program başlamadan önce ailelere süt içimi sonrası oluşabilecek basit rahatsızlıklar ve bulguların anlatıldığı, bu bulguların büyük bir bölümünün geçici ve hafif olduğunun belirtildiği, sütün öneminin vurgulandığı eğitim programları Milli Eğitim ve Sağlık bakanlıklarınca düzenlenecek. 
banner182
Son Güncelleme: 15.11.2012 13:54
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol