banner374
23 Mayıs 2012 Çarşamba 01:36
Edebiyat kitaplarına Bayrak şiiri rötuşu
Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, ortaöğretim Türk Edebiyatı kitaplarında yer alan Arif Nihat Asya’nın ‘Bayrak’ şiirinin “Sana benim gözümle bakmayanın-Mezarını kazacağım-Seni selamlamadan uçan kuşun-Yuvasını bozacağım” mısraları nedeniyle kitaptan çıkarıldığını açıkladı.
Dinçer, Talim Terbiye Kurulu’nun değişikliği, “Seçilen metinler öğrencileri iyiye, güzele, doğruya yöneltmeli, iyi alışkanlıklar kazandırmalıdır” hükmü gereğince yapıldığını söyledi.
Metinler öğrenciyi doğruya yöneltmeli
Bakan Dinçer, MHP Hatay Milletvekili Şefik Çirkin’in konuya ilişkin sorusuna verdiği yanıtta şunları söyledi: “Bayrak şiirindeki ‘kuş yuvasını bozma’ sözcük gruplarının Türk Edebiyatı, Dil ve Anlatım Dersi Kitaplarının hazırlanması ölçütlerindeki ‘ders kitabına alınan metinler öğretim programında ders kitabının hazırlanması ve metin seçimi başlığı altında verilen açıklamalara uygun olmalı’ ifadesiyle ve ‘seçilen metinler öğrencileri iyiye, güzele, doğruya yöneltmeli, iyi alışkanlıklar kazandırmalıdır” yargısından hareketle olumsuz düşünce ve davranışlara neden olacabilir. Bayrak, vatan, millet sevgisini aşılayan bu şiir, öğrenciler tarafından yanlış anlaşılabileceği düşünülerek mısralar kitaptan çıkarılmıştır.” Bakan Ömer Dinçer, kitaplarda Atatürk resmi, Gençliğe Hitabe’nin bulunmak zorunda olduğunu, İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük derslerinin kaldırılmasının söz konusu olmadığını söyledi. 
STAR
banner182
Son Güncelleme: 23.05.2012 01:36
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Arif Nihat ASYA Üstada saygısızlıktır 5 yıl önce

bizim disiplin sistemimiz çok düzgün işliyor da tek engel asya'nın bu güzel şiiri değil mi? ne saçmalık bu ya asıl kötü olan sanata sanat gözüyle bakmayan bu gibi kötü hareketlerin öğrencileri olumsuz etkilemesidir.