banner246

Eğitim Bir Sen: Kamusal alan, koca bir yalan

Eğitim Bir Sen İzmir Şubesi, Konak Meydanı'nda 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü dolayısıyla, “Kamusal alan, koca bir yalan” sloganıyla basın açıklaması yaptı. Yağmur altındaki açıklamada sendika üyesi kadınlar, ellerinde çeşitli...

Eğitim Bir Sen: Kamusal alan, koca bir yalan

Eğitim Bir Sen İzmir Şubesi, Konak Meydanı'nda 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü dolayısıyla, “Kamusal alan, koca bir yalan” sloganıyla basın açıklaması yaptı. Yağmur altındaki açıklamada sendika üyesi kadınlar, ellerinde çeşitli dövizlerle seslerini duyurmaya çalıştı. Başörtülü kadınlara hayatın her alanında özgürlük sağlanmasını isteyen Eğitim Bir Sen Kadınlar Komisyonu Başkanı Burçak Akseki, devletin herkese karşı eşit olmasını istedi.

Başını inançlarından dolayı örten kesimin din ve devlet ilişkileri arasında kaldığını aktaran Akseki, geçen yıllarda üniversitelerde ikna odaları kurulduğunu, bu suretle başörtülü kızlara diz çöktürülmeye çalışıldığını söyledi. Devlet eliyle yapılan bu zulmün artık son bulmasını isteyen Burçak Akseki, "Devlet, şiddet gören kadını koruyor ancak aynı devlet, kadının başını kapatıp TBMM'ye gelmesini, kamu hizmetinde görev almasını yasaklayarak bizzat kendisi şiddet uyguluyor, ayrımcılık yapıyor ve ötekileştiriyor. Üniversitede rektörlerin dönemsel lütuflarıyla haklarını kullanabilen kızlarımıza, başörtüleriyle kamuda görev yapmak yasaktır. Bu uygulama, had bildirmenin başka bir versiyonudur. Küresel aktör iddiasındaki iktidar bunu ne bize ne dünyaya ne de kendilerine izah edemez. Mevcut iktidar bu ayıptan kurtulmalı, toplum mühendisliği olan, kadınları inançlarını yaşama konusunda sınırlamaktan vazgeçmelidir. Anayasa'da bulunmayan bir yasak iç tüzük, yönetmelik, hattâ genelge gibi Anayasa'ya uygun olması gereken düzenlemelerle var ediliyor. Anayasa'da korunan bir hak, yönetmeliklerle yok sayılıyor. Artık yeter! Aklımıza, ruhumuza giydirilmeye çalışılan deli gömleklerine hayır diyoruz. Sayın Başbakan, 'Hiç kimse, iç düşmanlar ihdas ederek milletin hukukunu çiğneyemez. Bu ülkede artık kimse, sırtını devlete dayayıp işkence yapamaz, faili meçhullerin üzerini örtemez.' diyor. Biz de şunu soruyoruz: Bizi bu vesayetçi bürokrasinin çıkardığı yönetmeliklerle yargılamaya, ötekileştirmeye devam edecek misiniz? O yönetmelik gereği olarak başörtülüleri Meclis'ten, kamuda çalışmaktan men eden yasakları korumaya devam edecek misiniz?
Devlet, hâlâ bürokratik oligarşinin mi yoksa milletin devleti mi olduğuna karar vermek zorundadır." diye konuştu.


banner182
karakter kaldı.
Yorum Gönder
banner278

Son Galeriler Git

Copyright © 2015

Meb Personel,Personel Meb ,Meb Personeli

Meb, Meb Personel , Meb Personeli, Öğretmen Sitesi, Memur, Memurlar

foto galeri

 • Türkler Google'ın kamerasına öyle bir yakalandı ki!
 • RUS LİDERİ PUTİN KİM, İKTİDARA NASIL GELDİ, NELER YAPTI?
 • Öğretmenler Günü
 • Türkiye'nin En Çok Maaş veren şirketleri
 • YENİ MEMUR YASASININ DETAYLARI
 • LEYLA ZANA'NIN YEMİNİ GEÇERSİZ SAYILDI
 • Bir anda ortaya çıktılar!
 • Öğrenciler için garantili burs bulma yolları
 • Yeni Öğretmenleri Mesleğinden Soğutacak 17 Sınav Sorusu Ve Cevapları
 • GÜNEŞ IŞIĞI GÖRÜNCE ERİYEN İNSANLAR

iletişim

 • destek@mebpersonel.com
 • destek@mebpersonel.com
 • destek@mebpersonel.com