banner406
banner396
25 Ağustos 2012 Cumartesi 05:38
EĞİTİM BİR SEN'DEN NORM FAZLALIĞINA ÇÖZÜM ÖNERİSİ
 
Ahmet ÖZER sınıf öğretmenlerin norm fazlası olduğunun kesinlik kazanmadığını bunun sadece ihtimal olduğunu ve norm fazlası olmamaları içinde Bakanlığa istekte bulunduklarını açıkladı. 

 

İşte o 3 önemli istek;

 

1. Branş değişikliği

2. 5. sınıfa yine sınıf öğretmeni girsin

3.1. sınıfa 2 öğretmen girsin

 

Ayrıca Eğitimbirsen Genel Merkezi konuyla ilgili sitesinden resmi bir yazı yayınlayarak Bakanlıktan isteklerini sıraladı...

 

Milli Eğitim Bakanlığı, hizmet alanı ve kapsamı itibarıyla toplumun genelini ilgilendiren bir bakanlıktır. Aldığı ve alacağı kararlar toplum hayatında anında karşılık bulmakta, kararda isabet edildiği takdirde toplumun memnuniyeti arttığı gibi, aksi durumda ise huzursuzluğun merkezi haline gelmektedir. Bu noktadan hareketle, yeni eğitim sistemi toplumun bütün fertlerini ilgilendirmekte; hayata geçirilme aşamasında ihmal edilen, gözden kaçırılan hususlar yeni sorunları tetikleyebilmektedir.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın, paydaşlar dahil olmak üzere kendi birimlerinde istişareye dikkat ederek, alacağı kararlar kabul görüp, genel memnuniyeti artıracağı gibi, merkeziyetçi bir tutumla, insani talepleri gözardı ederek alacağı katı kararlar huzursuzluğa neden olmakla kalmayacak, başta kurum çalışanları olmak üzere herkesi mağdur edecektir.

Eğitim tarihimizin en önemli kararlarından olan yeni eğitim sisteminin başlamasına sayılı günler kalmıştır. Zaman daralmasına rağmen öğretmen, öğrenci, veli ve yöneticiler açısından bazı konularda hala belirsizlikler devam etmektedir. Bu durum kaygıları artırmakta, sistemin sorunsuz başlamasının önünde engel olarak durmaktadır. Milli Eğitim Bakanlığı’nın başarılı başlangıç yapmasının en önemli belirtisinin, sistemi uygulamaya koyacak olan öğretmenlerin memnuniyet derecesi olduğu asla gözden kaçırılmamalıdır. Öğretmenlerin iş huzuru, aynı zamanda iç huzuruna bağlıdır. Belirsizliklerin ortadan kalkması, iç huzurun ve iş huzurunun yakalanması için kısa vadede bazı hususların ivedilikle yerine getirilmesi gerekmektedir.

Milli Eğitim Bakanlığı’na bir yazı göndererek, il emri uygulaması ve öğretmenlerin norm durumu başta olmak üzere, yeni eğitim sisteminin uygulamaya konulmasıyla yaşanması muhtemel mağduriyetlerin önüne geçilmesi için adım atılmasını istedik:

-Geçmiş yıllarda olduğu gibi ‘il emri’ yeniden uygulanmalıdır.

-İl dışı isteğe bağlı yer değiştirme dâhil tayini çıkan öğretmenlerin, aile bütünlüğünün sağlanamaması söz konusu ise istekleri dâhilinde gerekirse il dışı ataması iptal edilmelidir.

-Zorunlu hizmete tabi personelin öğretmen eşlerinin norm fazlası olması halinde bile özür grubu ataması yapılmalıdır.

-SBS ile çocukları ortaöğretim kurumlarına yerleşen öğretmenlerin atamaları yapılmalıdır.

-Alan değişikliği, yan alanı kapsayacak ve iller arası da olacak şekilde ilk atamadan önce yapılmalıdır.

-Anadolu liselerine dönüştürülen okulların öğretmenlerinin daha fazla mağdur edilmemesi için sınav kazananlara öncelikle çalıştıkları kurumda Anadolu statüsü verilecek şekilde düzenleme yapılarak bir an önce atamaları yapılmalıdır.

-İller arasında öğretmenlerin karşılıklı olarak yer değiştirmesine imkân tanımak için becayiş uygulamasına izin verilmelidir.

-Öğrenim özrü dolayısıyla tayin isteyemeyenlerin mağduriyeti giderilmelidir.

-Okula kayıtta, 60-66 ay arası çocuklarda velilerin isteği baz alındığı gibi, 66-72 ay arası çocuklarda da velinin isteğinin dikkate alınması ya da sınıf öğretmeni-rehber öğretmen ve okul idaresinin yer alacağı kayıt komisyonunun incelemesi yeterli görülmelidir.

-Özür grubu tayin taleplerinde ilk başvuru sürecinde şartları tutmadığı için başvuramayan, fakat ilerleyen günlerde şartları oluşan öğretmenlerin özür grubu tayin taleplerinde ilk başvuruda tercihte bulunmuş olma şartı aranmamalıdır.

-Sınıf öğretmenlerinden norm fazlası olabilecek durumda olanların mağdur edilmemesi için,

Norm fazlası olan öğretmenler eğitim bölgesi dışına çıkarılmamalıdır.

Norm fazlası olan sınıf öğretmeni olduğu takdirde en az 3 yıl kendi okulunda kadrosunun tutulmasına imkân verilmeli ve ilerleyen zamanlarda oluşabilecek fırsatlar için öğretmene zaman tanınmalıdır.

5. sınıfların bazı derslerine sınıf öğretmenlerinin girmesine müsaade edilerek, norm fazlası öğretmenlerin bir sonraki tayin döneminde oluşabilecek norm açıklarında tayin isteyebilmesi ya da kurumunda norma dâhil olmasına imkân verilmesi için yeni sisteme geçiş sürecinde esnek davranılmalıdır.

İkili eğitim yapan ve derslik oluşma ihtimali olan okullarda sınıf öğretmeni norm fazlalığı oluşma ihtimalinin önüne geçilmesi için 4. sınıfların ortaokul kısmı ile aynı zaman dilimde okula gelmesi yönünde alandan gelen talepler dikkate alınmalı; 1, 2 ve 3. sınıflarda sınıf mevcutları yeniden ayarlanarak, yeni şubeler oluşturulmalıdır. 
Son Güncelleme: 25.08.2012 05:38
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
RANYAM 2012-08-25 12:54:27

ne olur bir çaaareeee kafayi yiyeceğim psikolojim bozuk nasil sağlikli bir eğitim vermemi bekliyor bu bakan.ailem bölük pörçükken.

Avatar
sınıfçı 2012-08-25 13:01:14

inşallah uyglamaya geçirisiniz.sınıf öğretmeni eş özrü mağduru ve sendikanız üyesiyiz ama hakkımızı yeteri kadar savunmuyorsunuz.allah yardımıcımız olsun

Avatar
RANYAM 2012-08-25 13:02:51

ne olur sayin bakan bu eğitimcilerin çözüm yollarina kulak ver sana yalvariyorum.ailemi parçalama ben asker eşiyim doğunun bir ilinden tayin oldu eşim .benim onun yaninda olmam gerek zaten 2 3 senede bir tayin oluyoruz.

Avatar
mıy mıy 2012-08-25 13:13:53

muharrem hoca yeter.

Avatar
mıy mıy 2012-08-25 13:14:06

muharrem hoca yeter.

Avatar
Hüseyin İnce 2012-08-25 13:26:34

eğitim bir sen genel sekreteri ahmet özer, uyuyor sanırım. çünkü antalya'nın göze girmeye çalışan milli eğitim müdürü norm fazlalarını resen atamış bile.hala norm fazlası yok deyip duruyorlar.resen atamanın mart ayına kadar süresi var.bakan artık bu müdürü müsteşar filan yapar.

Avatar
ömer 2012-08-25 13:55:40

çözüm önerilerini çok dinledik.herkesin bir fikri var da bunları bakana dinletip anlatıp ikna edecek dirayetli sendikacılar yok.

Avatar
jk 2012-08-25 13:56:12

*****mağdur arkadaşlar *****
eşimiz ve günahsız çocuklarımız için.allah rızası için sadakanız olsun.. haftasonu gazetede yayınlanacak olan ilana 10 ,20 ,50,.. gönlümüzden ne koparsa gönderelim .5000 tl toplandı.daha ihtiyaç var.pazarlık yapılıyor .
hesap ismi: anadolu eğitim sendikası

ziraat bankası yenişehir şubesi ankara
...
aes iban : tr200001000471421397725001

banka şube kodu: 1000 471 006

banka hesap no: 42139772- 5001
https://www.facebook.com/groups/273877496045059/
arkadaşlar tüm özür grubu magdurları bu gruptayız sizide bekliyoruz eylem ve gazete ilanı için orada toplandık lütfen arkadaşlar gelin üye olun
2012 il ilçe emri hakkimiz!!!
il ilçe emri hakkimiz aileler parçalanmasin.... 27 ve 29 ağustos ta meb önünde saat 11.00 da eylemdeyiz....
2.523 üye