05 Aralık 2018 Çarşamba 21:49
Eğitim Kurumu Yöneticiliklerinin Kurumsal Kimlik Kazanması

Milli Eğitim Bakanımız Ziya SELÇUK’un göreve gelmesinden sonra Eğitim Kurumlarına Yöneticilerin atanma şekilleri ile bu alanda yapılan hazırlık ve düzenlemelerden yoğun bir şekilde bahsedilir olmuştur. Bakanlığımızın 2023 Eğitim Vizyonu Tanıtım toplantısında "Eğitim yönetiminde ehliyet ve liyakat olmazsa olmazımızdır. Bakanlığın en üst yöneticilerinden okul müdürlerimize kadar tüm yönetim kademelerimizi bu anlayışla ve dış müdahalelere kapalı bir şekilde çalışır hale getireceğiz." Mesajı verildi. Bu konuda farklı görüş ve öneriler olmasıyla birlikte Okullardaki yöneticilik kadrolarının kurumsal kimlik kazanmasının gerekliliğini tespit etmek, gerekli önerilerde bulunmak amacıyla 2014 yılında Yüksek Lisans Tezi olarak “Eğitim Kurumu Yöneticiliklerinin Kurumsal Kimlik Kazanması”  konusunda yaptığım araştırma temelinde bir yazı kaleme almak istedim.

Araştırma, eğitim yönetiminin bir bilim olarak algılanması, yöneticinin örgütsel amaçların gerçekleştirilmesini sağlayan bir eğitim lideri olarak kabul edilmesi, bu alanın uzmanlık gerektirdiğinin bilinmesi, eğitim yöneticiliğinin meslek haline getirilmesi, yönetici adaylarının objektif ölçülerde seçilmesi, eğitim yöneticisinin lisansüstü ve hizmet içi eğitimle yetiştirilmesi ve yerleştirilmesi, özlük haklarının yaptıkları iş için eğitim düzeyine göre düzenlenmesi, yetki ve sorumluluk dengesinin sağlanması, yöneticilik kadrolarına atamaların belirli kriterler çerçevesinde yapılması için yöneticilik kadroların kurumsal kimlik kazanması gerekliliğine ilişkin yöneticilerin görüşleri temelinde, sorunların belirlenmesi ve bu sorunların üstesinden gelmede çözüm önerileri geliştirmek amacına yönelik olarak gerçekleştirilmiştir.

21. Yüzyılda gelişmiş ülkelerin çoğu, bütün kurumlara çıktısı olan okulun, ülke gelişimine büyük katkısı olduğu noktasında birleşmiş ve okulun gelişiminin de, çıktılarının kaliteli olmasının sağlanmasının da okulu yöneten okul liderlerine bağlı olduğu belirtilmiştir. Bu amaçla okul yöneticiliğini profesyonel bir meslek olarak görmüşler ve yetişmesi ve yerleştirilmesi noktasında ulusal standartlar getirmişlerdir. Ülkemizdeki öğretmenlik yapamıyor, bari idareci olsun anlayışının aksine okul liderlerinin yetiştirilmesine büyük önem vermişlerdir. Türkiye’de Yönetici Atama Yönetmeliği sürekli bir değişim halinde olup, yönetici atamada bir standart hala getirilememiştir. Okulların profesyonel okul yöneticileri tarafından yönetilmesi çok geç kalınan bir ihtiyaç halini almıştır. Türkiye’de Bakana göre değişen değil de ulusal ve uluslararası standartlara sahip yöneticilerin yetiştirilmesi artık zorunluluk halini almıştır. Bakanlık Okul Müdürü, Müdür Başyardımcısı ve Müdür Yardımcısı atanmalarına standart getirmelidir.

Profesyonel okul yöneticiliği fikri ve projesi eğitim sorunlarını büyük ölçüde çözecek bir projedir. Eğitim yöneticileri eğitimin içinden ve öğretmenler arasından seçilmelidir. Bu seçim yapılırken Eğitim Yöneticiliği alanında yüksek lisans ve doktora yapmış olanlar öncelikli tercih sebebi olarak değerlendirilebilir. Yöneticiler yetiştirilmeli, kariyer liyakat gözetilmelidir. Bu konuda istişare ve ortak akılla bir düzenleme yapılmalıdır.  "Okul Müdürü Kadar Okuldur" sözü çok yaygın olarak kullanılan bir sözdür. Yani işini iyi yapan bir okul müdürü okulun kaderini hatta öğrencilerin ve çevrenin kaderini değiştirebilir. Bugüne kadar Profesyonel okul yöneticiliği ve Okul Yöneticiliklerinin meslekleşmesi için Milli Eğitim Şuralarında alınan kararlar uygulamaya dönüştürülememiştir. Gelişmiş ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de her düzeyde okul/kurum yöneticiliğine atama ve yönetici yetiştirme konusunda standartlar oluşturulup sürdürülmelidir.

ÖNERİLER

Okul yöneticiliği profesyonel bir meslek olarak görülmeli ve yöneticilerin yetiştirilmesi ve yerleştirilmesi noktasında ulusal standartlar getirilmelidir.
Kadın öğretmenlerin yönetim süreçlerinde yer almak istememe sebepleri belirlenerek okul yöneticiliğine atamada kadın yöneticilerin sayısını arttırmaya dönük teşvikler sağlanmalıdır. Kadın yöneticilerin çalışma koşulları iyileştirilmelidir.
Yönetici atama yönetmeliği sürekli değişim içerisinde olmaktan kurtarılmalıdır. Siyasi baskı ve yönlendirmelerden bağımsız atama süreçlerinin çalıştırılması sağlanmalıdır.
Eğitim yöneticiliği bir branş haline getirilmelidir, yöneticilik kadrolarına kurumsal kimlik kazandırılmalıdır.
Eğitim Yöneticisi lisansüstü eğitimle yetiştirilmeli, yönetici adayları objektif ölçülerle seçilmeli ve özlük hakları yaptıkları iş ve eğitim düzeylerine göre düzenlenmelidir.
Okul Yöneticisinin yetki ve sorumluluk dengesi sağlanmalıdır.
Okullardaki yöneticilik kadrolarının meslekleşmesi için gerekli yasal düzenleme yapılmalıdır.
Yöneticilerin yetiştirilmesinde ve atanmasında akademik eğitim ve deneyim ön planda tutulmalıdır.
Yönetici atamalarında kariyer, liyakat, başarı aranmalı, üst kademeye geçişler başarılar ölçüsünde, belli bir sisteme göre olmalıdır.
Yöneticilerin görev yeri değişiklikleri ve görevden alınma işlemleri objektif kriterlere dayandırılmalı ve kamu yararı gözetilmelidir.

Sezai KORKMAZ

Eğitim Yöneticisi

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.