banner406
banner396
06 Mayıs 2014 Salı 16:36
Eğitim Şart mı?
 Birilerinin gördüğü her türlü olumsuzluk veya kendi aklına yatmayan bir iş karşısında söyledikleri basmakalıp bir sözdür: Eğitim şart. Bu, aslında biraz da söyleyecek sözü olmama durumudur.
         Eğitim bir toplum için ve tabi fert için çok önemlidir. Bunun aksini söylemek mümkün değil. Bir ülkenin yetişmiş insan gücüne sahip olması iyi bir eğitimden geçer. Zaten tüm dünya bunun bilincindedir ve bunun çabası içindedir. Ben memlekette okulları kapatalım, Eğitim Bakanlığını lağvedelim diyen bir ülkenin olduğunu duymadım. Eğitimin gerekliliği tartışılacak bir şey değildir. 
     
   Benim kabul etmediğim eğitimin ne olduğunu bilmeden bir fetiş haline getirilmesi ve her şeyin çözümünü bir şeye bağlama anlayışıdır. Neredeyse eğitime bir kutsiyet atfetme. Eğitim görmüş bir insanın her zaman doğruyu yanlıştan ayırabileceği ve mutlaka olumlu davranışlar içinde olacağı varsayımı. 
       
      Halbuki hiç olmayacak işlere kalkışanların eğitim durumlarına baktığımızda ne demek istediğimiz daha iyi anlaşılır. Bir ideolojik saplantı uğruna yüzler, binler ve milyonlarca insanın ölümünü göze alabilenlerin de aslında eğitimli olduğunu biliyoruz. Ülkemizde yüksek tahsil görmüş olanların diğer insanlara göre daha katı fikri ve ideolojik saplantılar içinde olduklarına dair veriler de mevcut. Sakallı Celal'in ''Bu kadar cehalet ancak tahsil ile mümkündür.'' sözünü doğrulayacak sayılamayacak kadar örnekler vardır. Bu durumlarda sanki eğitimin daha da olumsuz bir sonuç verdiği intibaı uyanıyor insanda.

       Son aylarda ülkemizde eğitim işiyle adı özdeşleşen bir yapının kendi grup çıkarları için ülkenin ve milletin çıkarlarını hiç gözetmeden giriştikleri işleri görüyoruz. Bu işlerde rol alan insanlar da eğitimli insanlar fakat kendilerinden başka herkesin görebildiği bu gerçeği göremiyorlar.

       Aslında insanların sağlıklı düşünüp doğru karar vermeleri, doğru tavırlar sergilemeleri, basiret (doğru görüş,uzağı görüş), feraset (anlayış) ve sağduyu (doğru yargılar verme yeteneği) ile ilgilidir. Bunlar Allah vergisi kabiliyetlerdir. Bu kabiliyetler eğitim adı altında köreltilmemelidir.

      Sözün özü insanların uzak görüşlü, anlayışlı ve sağduyulu oluşları eğitimle çok da ilişkili değildir. Eğitim kişinin bilgi, beceri ve meslek sahibi olması, belli gelişmelere ayak uydurması açısından gereklidir. Lakin doğru ile yanlışı ayırt edebilmek için şart değildir.

                                                                                                                                                                               İshak Demircioğlu
                                                                                                                                                                                      Eğitimci
Son Güncelleme: 06.05.2014 16:38
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.