banner374
31 Aralık 2013 Salı 16:20
Eğitim-Sen'li öğretmenin örgüt davasında karar

 KP/ML örgütüne yönelik davada, Eğitim-Sen üyesi öğretmen Yusuf Demir ile bir sanık ''terör örgütüne silah ve patlayıcı temin etme'' suçundan 12 yıl 6'şar ay hapis cezasına çarptırılırken, bir sanık da beraat etti.

İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen karar duruşmasına, tutuklu sanıklar Yusuf Demir ve Ünal Şengezer ile tutuksuz sanık Muharrem Demir katıldı.

Duruşmada son sözleri sorulan sanıklardan Yusuf Demir, sendikacı olduğunu ve siyasal bir kimliği bulunduğunu ifade ederek, "Yakalandığım iddia edilen çanta ile alakalı olmadığım raporlarla ortaya çıkmıştır. Çantayı görmedim" dedi.

Demir, tutuklandığı gün kızının dünyaya geldiğini belirterek, "Kızıma annesi fotoğraflarımı göstererek tanıtıyor. Kızımın büyüyüşünü hücremdeki fotoğraflarından takip ediyorum. Bu dosya böylesi bir mağduriyet yaratmaya yönelik bir dosyadır. Bir önceki duruşma 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü'ne denk gelmişti. O zaman hak ihlallerimizin giderilmesini bekliyorduk. Bugün de yılın son günü. Yarın yeni bir yıl. İçimizde bir umut var. Tahliyemle birlikte beraatimi talep ediyorum" diye konuştu.

Diğer sanıklar da haklarındaki suçlamaları reddederek, beraatlerini talep etti.

Dosyayı karara bağlayan mahkeme heyeti, sanık Muharrem Demir'in, hakkında inandırıcı delil elde edilemediğinden beraatine karar verdi.

Sanıklar Yusuf Demir ve Ünal Şengezer'in, ''terör örgütüne silah ve patlayıcı temin etme'' suçundan 15'er yıl hapisle cezalandırılmalarına hükmeden mahkeme heyeti, sanıkların duruşmalardaki iyi halini göz önüne alarak, cezalarını 12 yıl 6'şar aya indirdi. Heyet, Demir ve Şengezer'in tutukluluk halinin devamına karar verdi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, Yusuf Demir ve Ünal Şengezer'in, ''silahlı terör örgütüne üye olma'' ve ''tehlikeli, patlayıcı madde bulundurma'' suçlarından 9,5 yıldan 22'şer yıla kadar hapisle cezalandırılmaları istenmişti.
banner182
Son Güncelleme: 31.12.2013 16:20
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol