banner406
banner396
06 Mart 2014 Perşembe 08:58
Eğitim Uzmanı Olan İlçe Milli Eğitim Müdürünün Maaşı Ne Olacak
 Daha önce değişik KHK ve Kanunlarla yapılan benzer görev değişiklikleri ile genellikle görevden alınanların özlük hakları korunurken, yeni MEB teşkilat yasasına önergeyle sonradan dahil edilen il milli eğitim müdür yardımcıları ve ilçe milli eğitim müdürleri özlük hakları açısından tedricen mağdur edileceklerdir. Muhtemelen bu durum, Komisyonda acele ile verilen değişiklik önergesinden kaynaklanmıştır. Şöyle ki, bu iki unvandakiler eğitim uzmanı olarak atandıklarına göre, eski ve yeni haklarına bakmak gerekiyor. Örneğin bir il milli eğitim müdür yardımcısının eski ek ödeme miktarı (denge tazminatı) 666 Sayılı KHK’nın Ek (I) Sayılı Cetvelinde % 180 olarak belirlenmiş iken, atama yapılan eğitim uzmanının ek ödemesi (1-2. Derece için) % 115 ile antrenör, muhasebeci ve mütercim gibi unvanlarla aynı düzeyde değerlendirilmiştir. 
Yine devlet memurlarının zam ve tazminatlarının gösterildiği 2006/10344 Sayılı Bakanlar Kurulu Kararında İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısının özel hizmet tazminatı % 135 iken, eğitim uzmanının özel hizmet tazminatı da % 100 olarak geçmektedir. İş temininde güçlük zammından kaynaklanacak az bir farkı da hesaba katmazsak bile bu kişilerin aylığında en az toplamda EYDM aylığının % 100 kadar bir eksilme söz konusu olacaktır.  Her ne kadar aradaki fark, fark kapanıncaya kadar tazminat olarak ödenecek denmiş ise de, eğitim uzmanı aylığı il milli eğitim müdür yardımcısı aylığına yetişinceye kadar yani  yaklaşık 6 yıl boyunca aylıklarının sabit kalacağı ve memur maaşlarına yapılacak zamlardan faydalanamayacakları anlamı çıkıyor.  Çünkü, aradaki yaklaşık olarak 731 TL lik fark, yakın geçmişteki yıllık artışlara bakıldığında ancak altı-yedi yılda kapanabiliyor. Nitekim, daha önceki değişik KHK’larla araştırmacı olarak atanan eşdeğer görevdeki bazı yöneticilerin mağduriyetleri 27 Şubat 2014 tarihli Resmi Gazetede yayımlanıp yürürlüğe giren 6525 sayılı torba yasa ile, her türlü zam ve tazminatları il müdür yardımcısı ile eşitlenmek suretiyle giderilmiştir. Fahri KAİNAT 
Eğitim Yöneticisi
Son Güncelleme: 06.03.2014 09:00
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
İsim, UYDURMA ! 2014-03-06 09:45:37

fahri kainat.... meselede uydurma...

Avatar
klmz 2014-03-23 13:20:51

bu kadro atamalarında yabancı dil aranırken bunlarda arandı mı?

Avatar
Falan Filan 2014-06-03 23:49:51

kısaca il/ ilçe müdürleri kaç para maaş alıyor ?