banner406
banner396
19 Haziran 2013 Çarşamba 13:18
EĞİTİM YÖNETİCİLİĞİ SİSTEMİ DEĞİŞMELİDİR
 Sayın  Milli Eğitim Bakanımızın son günlerde basına yansıyan okul müdürleri koordinatör olmalı tespitini destekliyoruz. Çünkü okul idarecilerinden eğitim koordinatörlüğü  özelliği taşımayan eskilerde uygulanan eğitim yöneticiliği özelliklerini taşıyan çok sayıda idareci var.

Öğretmene değer vermeyen, istişare ile değil emirle okulu idare etmeye çalışan , ekip çalışmasını oluşturamayan, öğretmeni değersiz gören, fikirlerine önem vermeyen, Psikolojileri bozan, motivasyonları azaltan, tek doğru benim bildiğimdir diye düşünen ve itiraz eden olduğunda celallenip bağırıp çağırarak sorunu çözmeye çalışan, küsen, duygularıyla hareket eden idareciler koordinatör olmamalı. Okullarımızda iletişim kanalı kurulduğu zaman sorun olan bir çok küçük konular sorun olmaktan çıkıyor, okulda birlik, beraberliksağlanıyor ve başarı artıyor. Maalesef öğretmenlerle   toplantıdan toplantıya birayaya  gelen dönemde sadece 2 kez görüşen müdürler var. Zümre karalarını, yıllık planlarını incelemeden imzalayıp dosyaya koyan okulda ne oluyor kim ders anlatıyor, kim başarılı bir şekilde öğrencilerle ilgileniyor farkında olamayan, onlara göre en iyi öğretmen sınıfından ses çıkmayan, itiraz etmeyen, denileni yapan öğretmendir anlayışıyla hareket edenler var.Okulunda eğitimde kaliteyi artırmaya yönelik çalışma yapmak yerine bahçe düzenlemesi ile MEM lere  gidecek dosyaları imzalamakla, birkaç resmi evrakla  ilgilenip gününü geçiren sonuçta okulunda başarının artmadığı, disiplinin ve  takibin olmadığı   bir çok idareci var. En iyi müdür problem taşımayan müdürdür anlayışı ile okulunun eksiklerinin peşine düşmeyen tamam efendim, aman efendim, evet efendimle çalışan yöneticiler var. Güven ortamı oluşturmada, kuvvetli iletişim kurmada, ekip ruhunu okula yerleştirmede başarılı olanlar idarede kalmalıdır. İdareciler sayılmayı önemsediği kadar, sevilmeyi de önemsemeliler.

Bundan dolayı eğitim yöneticilikleri, okul müdürlükleri  devamlı olmamalı. Bir kere kadroyu aldım bana kimse bir şey yapamaz sisteminden vazgeçilmeli. Ekibe uyum sağlayamayan , kendinden bekleneni veremeyen, okulunda başarı ve akibi sağlayamayan, Teknolojiyi kullanamayan, yeniliklere kapalı, ekip çalışması yapamayan, veli ve öğretmenlerle düzenli iletişim kuramayan yöneticiler belli süreden sonra  görevde tutulmamalıdır. Bu durumları sadece Müdürlerde 
değil Milli Eğitimdeki Müdürler, şube müdürleri, şeflerden de benzer durumları görüyoruz. Çağdaş eğitim anlayışına ters düşen, odasını kapatan, yandaşlık yapan, grup ve cemiyetçilik yapan, idare ettiği bölgede okuluna gidip okul müdürünün sıkıntılarını sormayan, öğretmenlerini dinlemeyen, yaptıkları toplantılarda öğretmenini veya idarecisini azarlamayı disiplin zanneden kompleksli  müdürlerde var. Bu vasıftaki idarecilerde belli süre sonra görevden alınabilmelidir. 21.yy da dünyayla yarışmamız gerektiği bir dönemde  iyi bir eğitim ve öğretim için eğitim  koordinatörlüğü oluşturulmalı. Buna yönelik eğitimler yapıldıktan sonra idareci  atanmalıdır. Müdür yardımcıları memurluk yapmamalı, sürece yani eğitime destek olmalı müdüre bu konularda yardımcı olduğu bir ortam hazırlanmalıdır.

PUANLA İDARECİ DOĞRU DEĞİL
Sadece puanla idareci atanmasını da doğru bulmuyoruz. İdarecilik için formasyon, eğitim, akademik eğitim, tecrübe  şart olmalı diye düşünüyoruz. Yöneticilerin ve müdürlerin  seçilmesinde öğretmenler ve velilerde sürece dahil edilebilir. Üniversitelerdeki seçimler bu konuda örnek alınabilir. Özellikle yeni yapılan kampüs  idareciliklerinde bundan faydalanılmalıdır. Yöneticiler aynı zamanda güzel ahlaklı, dürüst, kararlı, başkalarına güven veren kendisi ve çevresi ile barışık olanlardan seçilmelidir. 

Okullarda gerçekten çok çalışan, kendini yetiştirmeye gayret eden  ve yöneticiliğin hakkını veren değerli müdürlerimiz ve eğitim yöneticililerimizde var. Çok çalışan ve gayret edenin önemsendiği ve ödüllendirildiği bir sistemin kurulmasının faydalı olacağını düşünüyoruz. Eğitim de başarı için  eğitimci ve yöneticilerimize  değer verilmesini, kendini geliştiren ve çok çalışanların  özlük haklarının istenilen seviyenin üzerine çıkarılmasının gerekli olduğunu düşünüyoruz.ABDULLAH İKİNCİ/ÖĞDER(ŞUURLU ÖĞRETMENLER DERNEĞİ) ERZURUM ŞUBE BAŞKANISon Güncelleme: 19.06.2013 13:18
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
hande 2013-06-19 15:35:32

özellikle kırsal da çok farklı müdürler var.adamalr babaşarının evi gibi öğretmenleri azarlıyorlar.yapılan bu açıklamayı yerinde ve doğru buluyorum teşekkürler öğder yetkilileri