banner406
banner396
15 Şubat 2013 Cuma 12:48
Eğitimi Etkileyen Faktörler!
 Eğitimin tarafları aile, öğrenci ve okuldur. Dolayısıyla eğitimi etkileyen faktörleri; aileden, öğrenciden ve okuldan kaynaklı faktörler olmak üzere üç temel başlık altında toplamak mümkündür.


       Ailenin ve Ev Ortamının Eğitime Etkisi-          Öğrencinin evinde bulunan kitap sayısına paralel olarak öğrenci başarıları da artmaktadır.-          Evinde bilgisayarı ve İnternet bağlantısı olan öğrencilerin başarıları bu imkanlara sahip olmayanlara göre daha yüksektir.-          Anne babanın eğitim, kültür ve gelir düzeyinin yüksekliğine bağlı olarak öğrenci başarısı artmaktadır.-          Ailedeki çocuk sayısı arttıkça başarı düşmektedir.  -          Aileleri tarafından yüksek düzeyde kabul gören ve desteklenen öğrenciler, kabul görmeyen, sürekli eleştirilen ve yeteri kadar desteklenmeyen öğrencilere oranla daha yüksek başarı motivasyonuna ve başarıya sahiptirler.-          Çocuk, ebeveyninin eğitim konusundaki duygu ve düşüncelerini kendine mal eder.-          Öğrenci başarısını etkileyen en önemli faktörlerden biri de çocuğun, ailesi tarafından sorumluluk almaya ve başladığı işi bitirmeye alıştırılmasıdır.-          Aile içi iletişimin güçlü olduğu huzurlu aile ortamında yetişen çocukların okulda daha başarılı olduğu, buna karşın huzursuz aile ortamında yetişen çocukların hem kişilik gelişimlerinde hem de sosyal uyumlarında sorun olduğu görülmektedir.-          Türkiye’deki çocuklar okul dışı zamanlarda aileden ve çevreden yeterli öğrenme desteği alamamaktadırlar.

Okullar tarafından, ailelerinden yeterli eğitim desteği alamayan öğrencilerin belirlenerek bu çocukların, okul kitaplığından ve okuldaki öğretim materyallerinden daha fazla yararlanmalarını sağlamak amacıyla okul dışı zamanlarını da okulda geçirmelerini sağlamaya yönelik bir sistem oluşturulması gerekiyor. Ayrıca çocuklarının yorulduğu her yere han yaptırmaktan vazgeçirmek için aileleri okul sistemi içine alarak çocuklarının gelişimi için atmaları gereken adımları bilmelerini sağlamak gerekiyor. 

Öğrenciden Kaynaklanan Faktörler-          Okuma becerilerindeki yeterlik düzeyi (okuma, anlama, araştırma yapabilme, sonuç çıkarma, değerlendirme yapma, problem çözme) yüksek öğrencilerin tüm derslerdeki  başarısı yüksektir.-          Derse verilen önem arttıkça, başarı da artmaktadır.-          Öğrencilerin evde ödev yapmaya ayırdıkları süreye bağlı olarak başarıları da artmaktadır.-          Öğrenmeye yönelik öz güven duygusu yüksek öğrencilerin başarıları da yüksektir.-          Bulunduğu sınıfa gelinceye kadar almış olduğu eğitimle oluşturduğu akademik temeli güçlü öğrenciler, bu konuda yetersiz olan öğrencilere göre daha başarılıdır.-          Çocuğun içinde bulunduğu okul ortamı, çevre ve akran ilişkileri başarı beklentilerini yükseltir veya düşürür.Öğrencileri öğrenmeye veya başarıya motive etmek için okul sisteminin, öğrencilerinin yaptığı her çalışmayı yakından izlemesi ve hatalarını nasıl düzeltebileceğini öğrenciye göstermesi gerekmektedir. Yaptığı çalışmaların denetleneceğini bilen öğrenciler ister istemez çalışmak, öğrenmek zorunda kalmaktadırlar.Okul – Öğretmen Faktörü-          Okul ikliminin yüksek düzeyde olumlu olduğu okullarda öğrenim gören öğrenciler daha başarılıdır. TIMSS Türkiye raporunda “Türkiye’de hem yönetici hem de öğretmen algılarına göre okul ikliminin genelde olumsuz olduğu görülmektedir.” ifadesine yer verilmektedir.-          Öğretim materyallerinin (bilgisayar, bilgisayar programları, işitsel ve görsel materyaller) etkin kullanıldığı ve okul kaynaklarının yeterli olduğu okulların öğrencilerinin başarıları diğerlerine göre daha yüksektir.-          Öğrencilerin zihinsel gelişimlerini ve öğrenme derinliğini sağlayacak ödevler veren okulların öğrencileri daha başarılıdır.

-          Öğrenci başarılarındaki en dikkat çekici düşüş ilkokuldan ortaokula, tek öğretmenden çok öğretmenli sisteme geçişte yaşanmaktadır. (MEB OBBS)Okuldaki eğitimin yeterlilik düzeyini en çok artıran faktör, eğitimin taraflarının birlikte ve ekip ruhu içinde çalışmalarının sağlanmasıdır. Öğrencilerini tanıyan ve öğrencilerine değer veren, onların sorunlarına çözüm üretmeye çalışan, velileri ile sağlıklı ilişkiler kurmayı ilke edinen yönetim anlayışı ile yönetilen okullarda,  olumlu okul iklimi oluşacak ve öğretim materyallerinin veya okul kaynaklarının yetersizliği bile başarı artışını engelleyemeyecektir.

Üç yıl önce Anadolu Öğretmen Liselerinin başarıları ile ilgili yaptığım bir araştırmada okula giriş puanına göre 60. sıradan öğrenci alan Bergama Anadolu Öğretmen Lisesinin ÖSS başarısında birinci sıraya yükseldiğini gördüm ve okul müdürüne bu başarının sırrını sordum. Okul müdüründen, “Bizim okulumuz eski bir okul. Dolayısıyla eğitimde teknolojik destek kullanmıyoruz. Ancak ben ve öğretmen arkadaşlarım öğrencilerimizi bütün özellikleri ile tanıyoruz ve hep birlikte ekip ruhu içinde çalışıyoruz.” cevabını aldım. Bu cevap bana eğitimde verimlilik artışının çözümünün okul müdürlerini “idareci” olmaktan çıkarıp “ekip liderliği” konumuna yükseltmek gerektirdiğini düşündürdü.

Okulda ekip ruhunun oluşturulmasını sağlamak için, öncelikle ölçme-değerlendirme ve geri bildirim yönteminin uygulanması gerekmektedir.HATİCE YILMAZSon Güncelleme: 15.02.2013 12:48
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ÖĞRETMEN ATAMASSSSSSIII 2013-02-15 16:58:51

en başta öğretmen yetersizliğiiiiiiiiiii..biz burda atamaa beklerken çoğu okulda öğrenciler öğretmensiz bekliyo..alin size eğitim yetersizliği...