banner406
banner396
12 Şubat 2016 Cuma 14:32
EK DERS ÜCRETİNİ KİM NE KADAR ALIYOR?

 Kendilerine ders görevi verilen kamu görevlilerine ders saati başına ücret ödenmesi; 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu, ilgili mali yıl bütçe kanunu ve ilgili döneme ait Toplu Sözleşme hükümleri çerçevesinde mümkün olmaktadır. Ek ders karşılığı saat başı ödenecek ücretin brüt miktarı, ilgili personelin gördüğü ek ders görevi için belirlenmiş olan gösterge rakamının aylık katsayısıyla çarpımı suretiyle hesaplanmaktadır.

Brüt ek ders ücretinden, gelir vergisi ile damga vergisi kesilmek suretiyle de net ek ders ücretine ulaşılmaktadır. Ek ders ücretinin hesaplanması Kendilerine ders görevi verilenlere ödenecek ek ders ücretinin miktarı; ilgili personelin eğitim durumuna, ders görevinin yapıldığı zamana ve yere göre değişebilmektedir. Ek ders ücreti konusundaki belirlemelere göre; a-Gündüz öğretimi için, ders saati başına 140 gösterge rakamının aylık katsayısıyla çarpımı ile bulunacak tutarda ek ders ücreti ödenir.

Öğretmenlerden yüksek lisans yapmış olanlara ek ders ücretleri %5 artırımlı, doktora yapmış olanlara ise %15 artırımlı ödenir. b-Örgün ve yaygın eğitim kurumlarında yarıyıl ve yaz tatillerinde, cumartesi ve pazar günleri ile saat 18.00'den sonra başlayan öğretim faaliyetleri için, 150 gösterge rakamının aylık katsayısı ile çarpımından oluşan miktar üzerinden ek ders ücreti ödenir. Öğretmenlerden yüksek lisans yapmış olanlara ek ders ücretleri %5 artırımlı, doktora yapmış olanlara ise %15 artırımlı ödenir.

c-Özel eğitime muhtaç öğrencilerin eğitim ve öğretim gördüğü kurumlarda görevli öğretmen ve yöneticiler ile bu öğrencilere yönelik olarak açılan özel sınıf öğretmenlerine ve cezaevlerinde görevli öğretmenlere, yukarıda a ve b sıralarında belirtilen ek ders ücretinin %25 fazlası ödenir.

d-Milli Eğitim Bakanlığı Örgün ve Yaygın Eğitimi Destekleme ve Yetiştirme Kursları Yönergesi kapsamında görev alan yönetici ve öğretmenlere, yukarıda a ve b sıralarında belirtilen ek ders ücretinin %100 fazlası ödenir. Öğretmen ek ders ücreti (2016 yılı ilk altı ayında) Aşağıdaki tabloda, ek ders görevi verilen öğretmenlerin saat başı ek ders ücretinin 2016 yılı ilk altı ayındaki net miktarlarına yer verilmiştir.memurunyeri 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Mehmet DURAN 2016-02-12 14:48:36

Çaydırıcı habere gerek ok ücretli öğretmenler adam değil mi onları neden hesaplamıyorsunuz çok ayıp

Avatar
lazım değil 2016-02-12 22:50:36

Rehber öğretmen 30 saat okulda ise niye ek ders alamasın ki...bir diğeri rehber öğretmen nöbet tutmaz niye nöbet ücreti istesin...nedir bu rehber öğretmeni çekememezlik anlamış değilim... her forumda illa senin gibileri çıkıyor...çok yazık kimlerle ve nelerle uğraşıyoruz hala...geçin artık bunları lütfen

Misafir Avatar
lazım değil 2016-02-16 22:53:54 @lazım değil

hakan bey, o dediğinizin ikisinde değilim. işimi yapmaya çalışıyorum. para gibi bir derdim olsa hukuk fakültesine girip avukat savcı hakim olabilirdim . çünkü o sıralamalarla girdim pdr ye ama belli ki siz sadece boş konuşuyorsunuz bilseniz bunları saygı duyardınız. her alanda olduğu gibi iyi var kötü var. doktorun, öğretmenin, memurun iyisi var kötüsü var. sadece kötüyü görmek önyargıdır ya da sizin gibi çekememezliktir.

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
hakan 2016-02-13 08:23:39 @lazım değil

hizmetlilerde duruyor o kadar onlarda alsın ek ders... dizi bitirenlerden misiniz yoksa kahve çay muhabbetleri ile nette takılanlardan mısınız? neresiz zorunuza gidiyor acaba, gerçekler acıdır malesef... fiili olarak yapmadığınız halde yatarak mesai yap sonra para para... para verilince işten kaçmak için ürettiğiniz saçmalıklar da ne hikmetse bitiyor.

Beğenmedim! (2)
Avatar
Mehmet DURAN 2016-02-12 14:48:53

Çaydırıcı habere gerek ok ücretli öğretmenler adam değil mi onları neden hesaplamıyorsunuz çok ayıp

Avatar
ferat 2016-02-12 17:49:16

Doktora yapmış öğretmenin okulda ne işi var la

Avatar
müdür vekili 2016-02-12 18:20:36

5 yıllık öğretmendim okulda müdür olmadığı için anaokulunda müdür vekili olarak çalışıyorum ve geçeen yıl atanan öğretmen de müdür yardımcısı vekili oldu. ben haftalık18 saat ek ders alıyorum müdür yardımcısı 20 saat. nasıl olacak

Avatar
MErt 2016-02-12 18:06:46

Rehber öğretmenler fiili derse girmez ama ey yüksek ek dersi alır, derse girince otorite olurlar ama para olunca kurs, nöbet ücrti isterler