banner406
banner396
25 Eylül 2016 Pazar 18:34
ENGELLİ ÖĞRETMENLER NÖBETTEN MUAF TUTULMALI
    Engelli öğretmen arkadaşlar mevzuat sistemimize göre zorunlu hizmetten muaflar fakat gariptir nöbetten ise muaf değiller. Bu yüzden ilgili değişiklikler yapılarak özel durumlarına uygun şekilde engelli öğretmenlerimizi Milli Eğitim Bakanlığımız  nöbetten muaf tutması çok büyük önem arz etmektedir.Ayrıca bu sosyal yaşamın gerekliliğidir.Yapılacak çok yerinde düzenleme ile MEB tüm çevrelerce de takdir toplayarak topluma da olumlu bir mesaj vermiş olacak.
    Ne yazık ki engelli kardeşlerimizin hayatın içinde yaşadığı zorluklar malum.Geçmişe nazaran çok büyük adımlar atılarak hayatları kolaylaştırılmaya çalışılsa da yine de yeterli seviyeye ulaşmadığı da bir gerçek.Olumlu adımlardan biri de tüm bakanlıklarda Engelli Memurların alınmasıdır.Milli Eğitim Bakanlığında da öğretmen kadrolarından belirli kontenjanlara öğretmen atamaları yapılmakta yada kadrolarda engelli öğretmen olarak çalışan arkadaşlarımız bulunmakta.
    Engelli Öğretmen kadrosunda çalışan arkadaşlarımıza bazı kolaylıklar tanınmakta fakat bazı eksikliklerde var. Bu yazımda bu konuya dikkat çekerek çözüm önerisinde bulunmak istiyorum.Zorunlu hizmetten muaf tutulurlarken nöbetten ise yönetmelikte herhangi bir düzenleme bulunmadığı için muaf tutulmuyorlar.Okul müdürlerinin çoğu da vicdanen insiyatif almadıkları için engelli öğretmenlerimiz sorun yaşamakta ve mağdur olmaktadırlar.
 
Engelli Öğretmenler Zorunlu Hizmetten Muaflar
    17 Nisan 2015 Cuma günü  29329 sayılı resmi gazetede yayınlanan Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama Ve Yer Değiştirme Yönetmeliği’nin “Zorunlu çalışma yükümlülüğünden muaf tutulacaklar” başlıklı 44. Maddesinin 1. Fıkra c bendindeki “En az % 40 oranında çalışma gücünden yoksun olduğunu belgelendiren öğretmenler,muaf tutulur” hükmüne göre engelli öğretmenler zorunlu hizmet yükümlülüğünden muaf tutulmaktadırlar.Hatta kendileri istemedikçe zorunlu hizmet sayılan okullarda resen/ zorla çalıştırılamazlar.
 
Engelli Öğretmenler Nöbetten Muaf Değiller
     Üzülerek söylüyorum ki ne yazıkki engelli öğretmenlerin nöbet tutmayacağına dair yönetmelikte herhangi bir hüküm yok. Kanunlarımızda öğretmenliğin tanımı ve görevleri arasında aslında nöbet görevi bulunmaz iken öğretmenlerin nöbet tutacağı, 26 Temmuz 2014 cumartesi günü 29072 sayılı resmi gazetede yayınlanan MEB Okul Öncesi Eğitim Ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği’nin 44. Maddesi ve 7 Eylül 2013 tarihinde 28758 sayılı resmi gazetede yayınlanan MEB Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’nin 91. Maddelerinde tanımlanmıştır.
iki yönetmeliğin İlgili maddelerini incelediğimizde ise ;
    1) Bayan öğretmenlere, doğumuna üç ay kala ve doğumdan sonra bir yıllık süresince,
    2) 20 yıldan fazla olan bayan öğretmenlerle 25 yıldan fazla olan erkek öğretmenler, ( öğretmen sayısı yetersiz ise onlara da verilebilir),
    Nöbet görevinden muaf tutulmuşlar.
Buradan da anlaşılacağı üzere nöbetten muaf tutulacakların arasında engelli öğretmenler sayılmamıştır.
 
Engelli Öğretmenlerin Nöbetten Muaf Tutulacağı Yönetmeliklere Eklenmeli
      İnsiyatif almaktan çekinen müdürleri de düşününce, engelli öğretmenlerin nöbet tutmaları konusunda sıkıntıların yaşanmaması ve olası mağduriyetlerin önlenmesi adına her iki yönetmelikte de şu şekilde düzenlemeler yapılabilir ;
 
1)  MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ORTAÖĞRETİM KURUMLARI YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK
        Madde 1- 7/9/2013 tarihli ve 28758 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinin 91 inci maddesinin 2. Fıkrasına aşağıdaki g bendi eklenmiştir.
 “g) Engelli Öğretmenlere nöbet görevi verilmez.”
 
2)     MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI OKUL ÖNCESİ EĞİTİM VE İLKÖĞRETİM KURUMLARI YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK
 
        Madde 1- 26/7/2014 tarihli ve 29072 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Millî Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinin 44. Maddesine aşağıdaki 12. Fıkra eklenmiştir.
  “ 12) Engelli Öğretmenlere nöbet görevi verilmez.”
 
Engelli Öğretmenlerimizin nöbet konusundaki yaşadığı bu sorunun yönetmeliklerdeki ilgili değişiklikler ile beraber çözülmesi dileğiyle.
 
Saygılar
 
Sedat DEGER
Eğitimci Yazar
 
https://www.facebook.com/sedat.deger.526
https://twitter.com/sedatdeger09
 
 
 
 
 
 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Değer değmez 2016-09-25 19:36:52

sayın hocam çoğu müdür demişsin nerden biliyorsun çoğu müdürün vicdansız olduğunu bu bir. ikincisi ise önerin yanlış doğrusu şu şekilde olmalı:" engelli öğretmen isterse nöbet görevi verilebilir." çünkü belki engelli öğretmen nöbet tutmak ister. o zaman engellinin lehine olur.

Avatar
Mmmm 2016-09-25 21:10:43

Zaten okulunuza dilekçe verdiğinizde nöbet yazmıyorlar,yani azıcık anlayışlı ise 5 yıldır tutmadım.