banner406
banner396
30 Ekim 2013 Çarşamba 13:53
GELECEĞİN ÖĞRETMENİ...
Gelecek Nasıl Bir Öğretmen Bekliyor?

NLP Uzmanı ve Türkiye’nin ilk Düşünce ve Aile Koçu Münir Arıkan, Gelecek Nasıl Bir Öğretmen Bekliyor? Öğretmenin Geleceği, Geleceğin Öğretmeni konulu seminer verdi.

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzün organize ettiği, İsmail Kahraman Kültür Merkezinde düzenlenen seminere Millî Eğitim Müdürümüz Saffet Yıldırım, İl Millî Eğitim Müdür Yardımcısı Mustafa Kalender, İl Millî Eğitim Şube Müdürü Cem Tuncay Şahinkaya, Okul Müdürleri ve Öğretmenler katıldılar.

 

Münir Arıkan seminerinde; Geleceğin mimarı olan öğretmenlerin geleceği değiştirecek olmanın heyecanını taşımaları gerektiğine dikkat çekerek, Çünkü dünyanın tek yıldızlı mimarı olan Mimar Sinan, her eserini yaparken bu düşünce ile yaptığından dolayı başarılı oldu. Biz de Mimar Sinan´daki heyecan olmaz ise öğrencinin gönlüne giremezsin. Öğrencinin gönlüne giremezsen onu yönlendiremezsin. Zamanın gençleri emir komuta zincirinden değil, gönül komuta zincirinden hoşlanıyorlar dedi.

 

Öğretmenlere, öğrencilere takım ruhunun bilincinde olmalı konusunda detaylar sunarak ekip çalışmasının önemini vurgulayan Arıkan, değişimin gönül işi olduğunun altını çizerek Dünya’dan örnekler verdi.

Geleceğin çok acımasız olacağını, o acımasız gelecekte hayatta ve ayakta kalabilmek için muhakkak sıra dışlı bir sunum özelliğine, örnek alınacak bir karaktere ve muhteşem bir iletişime sahip olunması gerektiği ifade eden Arıkan,

Dünya’nın en başarılı eğitim uygulamalarından, sıra dışı okullardan ve sınıflardan ve başarılı öğretmenlerden örnekler vererek semerini süsledi.

Öğretmenlerin büyük bir ilgi ile izledikleri seminerde Arıkan,

Öğretmenler odasında birlik olan, öğrencisine örnek olan ve kendi ailesi ile barışık olan bir öğretmenin neler yapabileceğini örneklerle açıkladı.

Facebook, Twitter, Tablet, İnternet ve Web uygulamalarının hayatımızı tümüyle değiştirdiğini söyleyen Arıkan, bundan 20 yıl önce ansiklopedi alan bir kişi buna seviniyor, bunla övünüyor ve ansiklopedim var benim diye hava atabiliyordu. Ancak bugün ansiklopedi alan birisini gördüğünüzde, yakacak veya paket yapmak için kullanacak galiba diye düşünüyorsunuz diyerek, akıl almaz değişim hızına vurgu yaptı.

Robot öğretmenlerden, dünyanın iklimini değiştirilmeye çalışan global iklim uzmanlarından, çölleri yeşerten çevre uzmanlarından, organ imal eden vücut parçacılarından, uzay turu yaptıracak turizm şirketlerinden, holografik görüntülü mezar taşları ve ders kitaplarına varıncaya kadar bir çok değişik ve sıra dışı buluşlara değinen Arıkan, özellikle beyne takılan chip kamera ve beyne bilgi veren chip diskten ve robot cerrahlardan bahsederek, değişimin çok hızlı bir şekilde hayatımızı etkileyeceğini ifade etti.

NLP Uzmanı Münir Arıkan konuşmasına şu şekilde devam etti: İnsanlığın varoluşundan günümüze her geçen gün öğrenilmesi gereken yeni bilgiler ortaya çıktığı gibi, bu bilgileri verecek öğretmenlerin yetiştirilmesinde, görevlerinde, rollerinde gelişme ve değişmeler olmaktadır”.

Sadece bilgiyle doldurulmuş kafalar yerine eğitimin amacı, zekâyla duyguları birleştirerek kişinin kendisini gerçekleştirmesini hedef almalı, kafa ve kalbi birleştirecek bir eğitim süreci planlanarak gerçekleştirilmelidir. Bunu sağlayacak olan eğitim, bireyde bilinçli bir kişisel gelişim sağlamalı, bireyin kendine özgü olduğu görüşü üzerine kurulmalı, karşılıklı ilişkiler içerisinde yaşamaya özen gösterecek şekilde işe ve eyleme istekli kılmalıdır”.

“Toplum bireylere kendi kültür mirasını aktararak onları yetiştirir. İnsanı tanıyabilmek için toplumu tanımak gereklidir. Öncelikle yaşamı ile ait olduğu grup ve kültürü ile düşünüldüğünde insanın bunlar dışında toplumsal sistem denilen üst sorumluluk alanlarına gerçekte belirli bir birikim ve yeterlilik düzeyi ile katıldığı görülür”.

“Kentlidir, köylüdür, okur-yazardır, ya da değildir. Varlıklı ya da dar gelirlidir. Geniş bir çevrenin ya da dar bir çevrenin insanıdır. Bütün bu statüler ve bunlara bağlı rol ve işlevler toplumsal sistemin hangi yön ve doğrultuda nasıl bir nitelikte gelişeceğini belirleyen etmenlerdir”

 

“ Okuma, yazma, matematik, çocuklarınızın daha fazla insan olmasına yardımcı olursa, yalnızca o zaman önem taşır, sözleri tertemiz bir yapıda dünyaya gelen insanoğlu istenirse bir zalim, istenirse yararlı bir birey olarak topluma katılabileceğinin örneğidir”.

“Bireylere verilecek eğitimin kalitesini belirleyecek en önemli etken öğretmenlerin ne ölçüde çağın gereklerine uygun olarak yeni roller üstlenebilecek biçimde yetiştirilebildiklerine bağlı olacaktır” .

 

Öğretmenlerin ilgi ile izlediği güldüren, düşündüren ve eğlendiren seminer yaklaşık 2,5 saat sürdü.

Son Güncelleme: 30.10.2013 13:53
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.