02 Nisan 2013 Salı 08:31
Görevde Yükselme Mağduriyeti Giderilmeli
 Türk Eğitim-Sen Milli Eğitim Bakanlığına Görevde Yükselme Sınavında başarılı olan adaylar arasından boşalan norm kadrolara atama yapılması ve ilgili yönetmelikle belirlenen süreye uygun olarak iki yılda bir sınav yapılması konusunda dilekçeyle başvurma zorunluluğu hasıl olmuştur.

 

Dilekçede; Bakanlığın Merkez ve Taşra Memur Kadroları İçin Görevde Yükselme Sınavının yapılmasından bu yana geçen 3 yılı aşkın zamana rağmen yeni bir sınav yapılmadığı belirtilmiştir. Ayrıca, memur kadroları için görevde yükselme sınavına katılıp başarılı olan ve aranan tüm şartları taşıyan adaylar arasından atama yapılarak mağduriyetlerin giderilmesi hususuna değinilmiştir.

 

Sayı    :GMT.430.00/305                                                                                                     30/03/2013

Konu :Görevde Yükselme Sınavı 

 

 

 

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞINA

 

 

İlgi:      04.03.2006 tarih ve 26098 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Milli Eğitim Bakanlığı PersoneliGörevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Yönetmeliği

Sendikamıza, memur kadroları için görevde yükselme sınavına katılıp başarılı olan, ilgi sayılı Yönetmelikte aranan genel ve özel şartları taşıyan ve atanmak üzere başvuruda bulunan bir kısım personelin, boş kadro bulunmasına karşılık halen atamalarının yapılmayarak mağdur edildiklerine dair şikayetler ulaşmaktadır.

Bakanlığınızın merkez ve taşra teşkilatına ait kadrolara görevin gerekleri ile liyakat ve kariyer ilkeleri çerçevesinde, hizmet gerekleri ve personel planlaması esas alınarak atanacaklarda aranacak nitelikler, bunların atanma, görevde yükselme, unvan değişikliği ve görevler arası geçişlerde uygulanacak esas ve usuller, ilgi sayılı Yönetmelikte düzenlenmiştir. 

Görevde yükselme sınavı suretiyle atanacaklarda aranacak genel şartlar, bahsi geçen Yönetmeliğin 23. maddesinde;

“MADDE 23 - (Değişik : 23.7.2010/27650 RG) (1) Bu Yönetmelikte belirtilen görevlere ilişkin boş kadrolara, katıldıkları görevde yükselme eğitimine bağlı olarak yapılan görevde yükselme sınavı sonuçlarına göre hazırlanan başarı listesinde bulunanlar yapılacak duyuru üzerine en fazla on tercihte bulunmak kaydıyla başvuruda bulunabilirler. Başvuruda bulunanlar tercihleri doğrultusunda puan üstünlüğü esasına göre atanırlar. Başarı puanının eşit olması durumunda atanacak adaylar Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Esaslarına Dair Genel Yönetmeliğin ekinde yer alan EK-1 sayılı Personel Değerlendirme Formuna göre puanlama yapılarak belirlenir. Puanların eşitliği halinde sırasıyla;

a) 13 üncü maddenin birinci fıkrasının (g) bendine ilişkin puanı yüksek olanlara,

b) Hizmet süresi fazla olanlara,

c) Daha üst öğrenimi bitirmiş olanlara,

ç) Üst öğrenim mezuniyet notu yüksek olanlara,

öncelik verilir.

(2) Atamaları yapılanlardan, yasal süresi içinde görevine başlamayanların atamaları iptal edilir. Bu durumda olanlar bu göreve atanabilmek için aynı unvanla ilgili düzenlenecek eğitim ve sınava ilişkin bütün usul ve esaslara tabi tutulurlar.

(3) Duyurulan kadro veya pozisyonlardan;

a) Atama şartlarını taşımadıkları için sınavların geçersiz sayılması veya bu sebeple atamaların iptal edilmesi, atanılan göreve geçerli bir mazeret olmaksızın süresi içinde başlanılmaması ya da atanma hakkından vazgeçilmesi,

b) Emeklilik, ölüm, memurluktan çekilme veya çıkarılma, başka unvanlı kadrolara ya da başka bir kuruma naklen atanma

nedenleriyle boş kalan veya boşalanlara, görevde yükselme veya unvan değişikliği sınavı tarihinden itibaren iki yıllık süreyi aşmamak üzere, aynı unvanlı kadro için yapılacak müteakip sınava kadar, sınavı kazandıkları hâlde ilan edilen kadro sayısı sebebiyle ataması yapılamayan personelin başarı sırasına göre atamaları yapılabilir. ” şeklinde düzenlenmiştir.

              Ayrıca anılan yönetmeliğin 9.Maddesinin 3.Fıkrasındaki düzenleme de  ‘Her unvanlı kadro için görevde yükselme eğitimi ile unvan değişikliği sınavı duyurusu iki yılda bir yapılır.' şeklindedir.

Bu çerçevede, Bakanlığınız tarafından 01 Şubat - 01 Mart 2010 tarihleri arasında elektronik ortamda başvurular alınmak suretiyle, 18 Nisan 2010 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığı Merkez ve Taşra Teşkilatı Memur Kadroları İçin Görevde Yükselme Sınavı gerçekleştirilmiştir.

Ülke genelinde pek çok kamu kurumunda, 12.03.2010 tarih ve 27519 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 2010/192 sayılı Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Esaslarına Dair Genel Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yönetmelik doğrultusunda görevde yükselme sınavları yapılmıştır. (Örneğin; Sağlık Bakanlığında 12.02.2011, Sanayi ve Ticaret Bakanlığında 20.03.2011, Tarım ve Köyişleri Bakanlığında 10.04.2011, Bayındırlık ve İskan Bakanlığında 10.04.2011, Dışişleri Bakanlığı 23.10.2011, Yüksek Öğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu 31.03.2013, Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü 14.03.2013, Kültür Bakanlığı 02.02.2013, İç İşleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü 16.09.2012, Gelir İdaresi Başkanlığı 15.07.2012, Sağlık Bakanlığı 01.09.2012, TCDD Genel Müdürlüğü 23.02.2013, Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü 13.10.2012,   Devlet Malzeme Ofisi Genel Müdürlüğü 15.09.2012, Adli Tıp Kurumu 29.07.2012 tarihinde,  vs..) Bu kurumlarda, sınavlara katılan kamu personeli, unvanlarını almıştır.

Fakat Görevde Yükselme Sınavının yapılması, ilgili yönetmelikle iki yılda bir düzenlenmesine rağmen son sınavdan bu yana 3 yılı aşkın zaman geçmiştir. Milli Eğitim Bakanlığı ivedilikle Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Sınav duyurusu yapmalıdır.

Memur kadroları için görevde yükselme sınavına katılıp başarılı olan, tüm şartları taşıdığı ve başvuruda bulunduğu halde ataması yapılmayarak mağdur edilen eğitim çalışanlarının, ihtiyaç çerçevesinde boş kadrolara atama işlemlerinin bir an önce yapılarak mağduriyetlerin giderilmesi ve Sendikamıza konuya ilişkin bilgi verilmesi hususunda;

Gereğini arz ederiz.

 

  

 

M. Yaşar ŞAHİNDOĞAN                          Musa AKKAŞ

Genel Mevzuat ve Toplu                                     Genel Sekreter

Sözleşme Sekreteri

Son Güncelleme: 02.04.2013 08:31
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.