banner406
banner396
28 Mart 2013 Perşembe 09:19
Görevde Yükselme(me) Meselesi..
 Taşra teşkilatı eğitim yöneticilerinin “görevde yükselme” kriterinin objektif olmadığını hepimiz biliyoruz. Bırakın objektif olmayı doğru dürüst kriteri yok. Bu hususta çalışma yapılıp yapılmadığını da bilmiyoruz. Nerdeyse 2 yıldır, taşra eğitim yöneticilerinin yer değiştirmelerine takılmış durumdayız! Bunun nedeni de 652 sayılı KHK ‘dır. Görevde yükselme ile ilgili sıkıntıyı en üst bürokratlarımız da görmektedir diye düşünüyorum. Bazı uygulamaların içlerine sinmediği kesin! İl şube müdürü, ilçe şube müdürü, ilçe milli eğitim müdürü, il milli eğitim müdür yardımcısı ve nihayetinde il müdürü! Bu kadrolar arasında geçişin nasıl sağlanacağı net değil. Belki kriter var diyebilirsiniz ama uygulamada sıkıntılar var! Sıkıntıların kaynağı ise 2006 yılında yayınlanan Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Yönetmeliğidir… Yönetmelikteki ifadelerin kesinlik arz etmemesi sorun yaratmaktadır. Ayrıca bir takvimde yok! Yönetmelik, idareye üst göreve geçişin ne zaman yapılacağı hususunda sınırsız bir keyfiyet tanımış durumda! Bu keyfiyet sadece takvimle ilgili de değil. Mesela kadrolar arası geçiş için duyuru yapılmıyor. Müracaatlar alınmıyor. Yine ucu açık bir zaman diliminde, sınırsız bir keyfiyetle müracaatlar alınıp, görevde yükselmeler yapılıyor. Burada sorun bugünün sorunu da değil. Hiçbir zaman taşra eğitim yöneticilerinin görevde yükselmesi objektif bir kurala bağlanmadı. Bugünü eleştirirken dün daha iyiydi diyemeyiz. Ama tüm meselelerimize geriye bakmadan yarın daha iyisi nasıl yapılır? diye bakarsak sorunlarımız çözülür. Hep düne takılmak ile bir şeyde kazanamayız. Ben bakanlığımız bürokratlarının istendiği takdirde en adaletli yönetmeliği yayınlayacağına inanıyorum. Yeter ki siyasi irade bunu istesin! Bu konuda bürokratlara gölge etmesin! Çünkü hukuk normlarını hepimiz biliyoruz…
Yönetmeliğin 24. Ve 25. Maddesine göre görev grupları arası ve görevler arası geçiş yapılmaktadır.  Özellikle 25. Maddede iki yıl şube müdürlüğü görevinde bulunanlar, ilçe müdürlüğüne veya il müdür yardımcılığına atanır denmektedir. Aslında 25. Maddede ki birçok hükmün, görevler arası geçişi değil, üst göreve atamayı kapsadığını görmekteyiz. Şube müdüründen daha üst görevlere atama yapılabilmesi için alt görevlerde çalışma süresi belirlenmiştir. Şube müdüründen daha üst görevlere atanmak için en önemli ve tek kriter hizmet süresi olarak belirlenmiştir. Burada bir çelişkiyi de belirtmeden geçemeyeceğim. Yönetmeliğin 24.maddesinin b) bendinde üst görevlere atanma hizmetiçi eğitim yolu ile yapılmalı hükmü yer almaktadır. (yönetmeliğin 5. Maddesindeki görev grupları arasında) Yönetmeliğin 5. Maddesine baktığımızda ise şube müdürü üstü görevler sayılmıyor. Kısacası yönetmeliğe göre şube müdürü-ilçe müdürü, il müdür yardımcısı görevleri arasında ast üst ilişkisi kurmak zor(!)
Yine görevler arası geçiş başlığı altında ki yönetmelik hükümleri “atanabilirler” hükmü ile son bulmaktadır. Asıl sıkıntı burada başlıyor. Ne zaman ve nasıl bu geçişler sağlanacak, duyurusu yapılacak mı belirsiz. Bu belirsizlik yukarıda bahsettiğim keyfiyete neden olmaktadır. Görevde yükselmede adeta keyfiyet bir ilke haline gelmektedir. Aynı üst kadroya talip olan şube müdürleri arasından atama yapmak için seçim yapmak gibi bir sıkıntı yaşanmamaktadır(!) Böyle bir seçim yapılmaya kalkışılsa neye göre ve ne zaman yapacaksınız!
İşin özü şu; şube müdürlerinin görevde yükselme yönetmeliğinin moda tabiri ile revize edilmesi yeterli değil! Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Yönetmeliğinden tamamen ayrı MEB hiyerarşisine uygun bir yönetmelik hazırlanmalıdır. Görevde yükselme işlerinin bir düzene konması sonucunda herkes kazanacaktır. Ben Bakanlıkta ki bürokrat kadrosunun böyle bir yönetmeliği yapacağına inanıyorum. Yeter ki gölge edilmesin!

Davut ÇALIŞKAN
Ueyder


Son Güncelleme: 28.03.2013 09:19
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.