banner406
banner396
01 Eylül 2013 Pazar 09:01
Görevde yükselme yönetmeliği DAVA edilecek!
 Kamu Kurum Ve Kuruluşlarında Görevde Yükselme Ve Unvan Değişikliği Esaslarına Dair Genel Yönetmelikte değişiklik yapılması ile ilgili değişiklikler 31/08/2013 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi.  
Yönetmelik değişikliği üzerinde ki ayrıntılı incelememiz devam etmektedir. Ancak; ilk göze çarpan değişiklik şube müdürü kadrolarına yapılacak atamalarda yazılı sınavın yanı sıra ağırlıklı olarak sözlü uygulaması getirilmiş olmasıdır. Yine ilçe müdürlüğüne atamaların görevde yükselme yönetmeliği kapsamı dışına çıkarılmış olmasıdır. Bir diğer düzenleme, görevde yükselme sınavlarında uygulanan 70 başarı puanı uygulamasının sona erdirilerek, başarı puanı ile ilgili tasarrufun kurumlara bırakılması ve sınavlar öncesi 3 katı aday belirlenmesi uygulamasının sona erdirilmesi olarak göze çarpmaktadır.

Sendika olarak başarı puanının kaldırılması ve sınav öncesi 3 katı aday belirlenmesi uygulamasının sonlandırılması için yıllardır mücadele ediyoruz. Bu konuyu daha önce yargıya da götürmüş bu haksızlığın sonlandırılmasını talep etmiştik. Yönetmelik değişikliğinin tek olumlu yönü bu iki değişiklik olarak gözükmektedir. 

Ancak özellikle Şube müdürlüğü, müdür ve bunlara eş değer görevler için boş kadro sayısının beş katı kadar aday sınav ile belirlenecek, belirlenen adaylar sözlü sınava girmeye hak kazanacak. Yani yazılı sınav sistemi tamamen ortadan kaldırılmış, yerine ölçülebilirlikten çok uzak bir sözlü sınav sistemi getirilmiştir. Ölçülemeyen bir sisteme, sendika olarak evet dememiz ve bunu kabul etmemiz mümkün değildir. Yine daha önce bu yönetmelikte ilçe müdürlerinin bu yönetmelik dışına çıkarılması, sendikamızca da dava edilmiş ve Danıştay bu uygulamanın yürütmesini durdurmuştur. Danıştay’ın verdiği karar ortadayken, ilçe müdürü ibaresinin değiştirilerek (ilçe idare şube başkanlıkları) olarak yönetmelik kapsamı dışına çıkarılmak istenmesi, yargı kararlarını uygulamamak ve şark kurnazlığından başka bir anlam da taşımamaktadır. 

Sendikamız, hukuk birimince yapılacak detaylı incelemenin sonucunda, özellikle bu iki değişikliğin yürütmesinin durdurulması ve iptali için sendikamızca dava açılacaktır. Kamuoyuna duyurulur. 
TEÇSEN
Son Güncelleme: 01.09.2013 09:03
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.