banner406
banner396
16 Nisan 2012 Pazartesi 10:35
Haftalık Ders  Saati 25 Olmalı
 Eylül ayında okullar açıldığındailkokullar yeniden  hayata  geçmiş olacak. Önceki ilkokul  uygulamasında  okulsüresi 5 yıldı ve 7-11 yaş  çocuklarına  eğitim veriliyordu.   Yeni ilkokul yapılanmasında okul süresi 4yıla düşüğü ve kayıt yaşı  erkene  alındığı için ilkokullarda 6-9 yaşaralığındaki  çocuklar eğitim alacak.


Yeni  yapılanmayı, eğitimsistemindeki hataların ortadan kaldırılmasına yönelik bir fırsat  olarakdeğerlendirmek lazım. Düzeltilmesi gereken hatalardan birisi de derssaatleridir.

Eskiden ilkokullarda haftada 25saat ders işlenirdi. Kesintisiz eğitimle birlikte ortaokulla birleşince derssaati 30’a çıktı. Normal öğretim yapılan okullarda bu durum bir sorun teşkiletmese de  ikili öğretim yapılanokullarımızda bu durum  çocuklarımızın hayatını  işkenceye çevirdi.

Nasıl mı?

Çocuklarımızın  yarısı sabahezanıyla uyanmakta, doğru dürüst kahvaltı yapmadan karanlıkta okul yollarınadüşmektedir. Bu sabahçı grup, öğleye kadar ders görüp okuldan ayrılırken ondakika sonra diğer grup eğitime başlamaktadır. Yaş grubu daha küçük olan bugrup ise kısa günlerde  gün battıktan sonra, neredeyse yatsı vakti okuldanayrılmaktadır.

Nüfusun yoğun olduğu bütünşehirlerde ikili öğretim  uygulaması  vardır ve bu sorun milyonlarca kişiyiilgilendirmektedir. Okullarda yaptığımız araştırmalarda, öğrencilerin tamamınınteneffüs sürelerinin kısa olmasından şikayetçi olduğu görülmektedir. İkiliöğretim yapan okullarda teneffüsler 10  dakikadır . Ancak bu 10  dakikalık  süredeöğrencinin sınıfından çıkıp birkaç kat inerek  bahçede   oyun   oynaması  ve gerigelerek derse  hazır  olması beklendiğinden gerçek anlamda ancak 5  dakikateneffüs  yapabilmektedirler. Teneffüs zili çalınca 6, 7 yaşındaki  çocuklarınokulun  üst katlarından uçarcasına inmeye çalışmalarını, bir dakika  fazlaoynayabilmek için adeta birbirlerini ezerek  bahçeye  hücum etmelerini görmekiçimizi acıtmaktadır. 21. Yüzyılın eğitimi bu olmasa gerek!

6, 7 yaşındaki  çocuklardan  10dakikalık sürede tuvalet vb.  ihtiyaçlarını  gidermelerini,  bahçeye inip  oyun   oynamalarını , rahatlamalarını  ve tekrar sınıflarına çıkarak diğer derse  hazır halegelmelerini beklemek kanımca vicdansızlıktır. Birçok okulumuzda küçük yaştakiçocuklar için ikinci teneffüste beslenme yapılmaktadır. Teneffüs süresiöğrencilere yeterli olmadığı için öğretmenler ikinci dersin son 10-15dakikasını bile beslenmeye ayırmak zorunda kalmaktadırlar.

Başta belirttiğimiz gibi  yeniyapılanmayı bir   fırsata   dönüştürmek  ve eğitim  sistemimizi  hatalardan temizlemekelimizdedir. 6-9 yaşlarındaki  çocuklar   oyun  çağındadır. Bu  çocuklar  için ikiders arasında en az 20 dk. teneffüs süresi verilmelidir. Bu yaş  çocuklarının  haftada25 saat ders görmeleri yeterlidir. Zaten mevcut haliyle 5 saat serbest  etkinlikadı   altında  ders saati uygulaması  vardır. Bütün öğrenciler serbest  etkinliksaatlerine  sınıf olarak katıldığı için bu dersin diğer zorunlu derslerden birfarkı kalmamaktadır. Bu ders nedeniyle haftalık ders saati 30’a çıkmaktadır. İlkokullarda,başka bir çalışmaya gerek kalmaksızın sadece serbest  etkinlik dersinin bileiptal edilmesi ders saatini 25’e düşürecek,  çocuklarımıza  nefes aldıracak birzaman dilimi  ortaya çıkacak ve okullar öğrenciler için daha yaşanabilir halegelecektir.

Sayın bakanımızın açıklamalarından, ilkokulda okutulacak derslerin öğretimprogramları üzerinde çalışıldığı bilinmektedir. Bu çalışmalarla birlikteilkokulun haftalık ders saatinin de 25’e düşürülmesi  konusunda  bir çalışmanınyapılması son derece isabetli olacaktır.

Böyle bir düzenlemenin eğitim camiası ve kamuoyundan  destek  alacağı kuşkusuzdur.Ancak sınıf öğretmenlerimizin ek ders saatlerinde bir azalma söz  konusuolacağından  bu durumu telafi edici tedbirler de alınmalıdır. Örneğinilköğretimde kulüp danışmanlığı veya sınıf rehber öğretmenliği görevi bulunanbranş öğretmenlerine “öğrenci kişilik hizmetleri” adı  altında  verilen haftalık2 saat ekders, mutlaka sınıf öğretmenlerine de verilmelidir. Branşöğretmenlerinin maaş karşılığı 15 saat derse girmesine karşılık sınıföğretmeninin 18 saat derse girmesi ayrımcılığına da son verilmeli, sınıföğretmeni de maaş karşılığı 15 saat derse girmelidir. Böylece sınıföğretmenlerimizi de mağdur etmeden ilkokulda haftalık ders saatini 25’edüşürmüş oluruz.

Çocuklarımız, her şeydenönemlidir. Onların yararına olacak bu düzenlemenin yapılmasını önemle tavsiyeediyor, sendikalarımızdan ve sivil toplum örgütlerinden bu konuda destekbekliyoruz.

    DoğanCEYLAN
 Müfettişler Derneği Başkanı

www.mebpersonel.com

Son Güncelleme: 16.04.2012 10:35
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.