banner406
banner396
29 Nisan 2013 Pazartesi 07:50
 5.03.2012  tarihli   yazımızda   kısaca  6  soru  sormuştuk. 6 sorumuza en  güzel  cevabı o  günden bugüne   geçen  14  aylık   süre   vermiştir . Bizde sorduğumuz soruların  cevaplarını   şimdi  okuyucularımıza sunalım.
 
          1. OECD ortalaması  olan   21  öğrencilik sınıflar oluşturulamazsa(OECD ortalaması olan  21 'e çekilemezse), 4+4+4 sistemiyle “Sınıf Öğretmenleri” mağdur olacaklar mıdır?
 
14 ayın cevabı: OECD verilerinden bahsedenler bugün OECD verilerini ağızlarına dahi almamaktadırlar. Çoğu okulumuz değil 21 kişilik, 30 kişilik sınıflara bile muhtaç durumdadır. 4+4+4 sistemi sınıf öğretmenlerini mağdur etmekle kalmamış yan alan geçişi denen bir icatla 2. kademe öğretmenleri de mağdur edilmiştir. Bu geçişlerin en büyük zararı ise eğitim sistemimize olmuştur. Kim çocuğunu sınıf öğretmenliğinden geçen matematik öğretmenine yada fen öğretmenine emanet etmek ister? Tabii ki bu alanlarda da çok başarılı sınıf öğretmeni arkadaşlarımız vardır fakat istisnalar kaideyi bozmayacaktır. Asıl gürültü diploma değeri taşımayan yan alan belgeleriyle(üniversitelerin ve YÖK mevzuatında yazılıdır) yapılan geçişler iptal edildiğinde yaşanacaktır. Görüldüğü gibi sadece sınıf öğretmenleri değil başta eğitimcilerimiz olmak üzere  tüm vatandaşlarımız mağdur edilmişlerdir.
 
          2. Türkiye'de eğitim sistemimizin neresinde OECD (Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü)  verileri dikkate alınmış ve uygulamaya girmiştir?
 
14 ayın cevabı: OECD verilerinin dikkate alındığı uygulamalara maalesef rastlanılmamıştır.
 
 
          3. Öğretmen maaşlarından tutun da öğrenci başına ayrılan maddi meblağa kadar OECD verilerine uygun hangi gerçekliğimiz bulunmaktadır? 
 
14 ayın cevabı: OECD verilerine uygun gerçekliğimize rastlanılmamıştır.
 
 
          4. 21 öğrencilik sınıflar oluşturulmaya kalkışılırsa, derslik sayısının artacağını(binlerce dersliğe ihtiyaç olacaktır) söylemek zor olmasa gerek. Bu derslik sayıları Türkiye'de nasıl ve ne kadar sürede tamamlanabilir? 5 yıl,10 yıl yoksa anında mı?
 
14 ayın cevabı: OECD verilerine uygun olarak belirtilen 21 kişilik sınıfları beklemeye devam etmekteyiz.
 
 
          5. Okullarına ödenek göndermeyen, okulun kırılan camını öğretmenin kendi maaşından değiştirdiği, kömür yokluğu çeken okulların bulunduğu ülkemizde bu kadar dersliğin yapılarak, OECD ortalamalarına ulaşacağımıza inanmakta mısınız?
 
14 ayın cevabı: OECD ortalamalarına ulaşacağımız zamanı halen beklemekteyiz.
 
 
          6. Bugünkü sistemin yanlış olduğunu her kesim kabul etmekle beraber eğitimcilerimizin söylemlerine göre 8. sınıfta okuma yazma bilmeyen öğrenciler bulunmaktadır.12 yıllık zorunlu eğitim, 12. sınıfta okuma yazma bilmeyen ve zorla okula getirilen öğrenciler yaratacak mıdır?
 
14 ayın cevabı: Bu sorunun cevabı için 14 aydan daha fazla bir süre gerekmektedir.
 
 
          Görüldüğü gibi o zaman sorduğumuz sorulara kendimiz cevap vermek zorunda kaldık. Aynı sendikalar bugün de yönetici atama ve mülakat için tartışmakta, hatta karşı karşıya gelmektedir. Bakalım ilerleyen zaman bu konuda hangi sendikamızı haklı çıkaracaktır. Takip etmeye devam edelim...
 
Not: 1. sınıflarda halen el yazısı uygulaması devam etmektedir. El yazısı uygulamasının geleceğe yönelik devamı bulunmadığı halde bu konuda neden ısrar edilmektedir? Milli Eğitim Bakanlığı bu kısır uygulamadan vazgeçmeyi düşünmez mi?
          
 
Manas Kağan
kamuajans.com
Son Güncelleme: 29.04.2013 07:50
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.