banner374
09 Haziran 2014 Pazartesi 01:49
Herkes öğretmen olamaz
 Ben en son söyleyeceğimi başta yazayım da yazının bütününü okumadan sert eleştiri yapacaklara bir ön bilgi olsun istedim. Yazacaklarımdan bazı “öğretmenler” alınabilir. Hatta çok sert eleştiriler de yapabilirler. Yapıcı tüm eleştirilere açık olduğumu belirtmek istiyorum. Gördüklerim, yaşadıklarım ve şahit olduklarım bana bu yazıyı yazdırdı. Üzülerek ifade etmek isterim ki, öğretici adı altında muallim olmayan nice mektepli varmış da haberimiz yokmuş!

 

“Dünyada her şeye değer biçilir, ama öğretmenin eserine değer biçilemez, çünkü onun eseri her şeydir ve hem de hiçbir şeydir.” (Sokrates)

 

Hakiki manada öğretici olanın öğrettiği her “harf” altın değerindedir. Ağzından çıkan her kelime toplumu yüceltir, şekil verir ve doğru olana yönlendirir. Kötü olandan sakındırır, ufuk açıcı ve yol göstericidir.

 

Öğretmen kılıfına bürünmüş ama öğretmenlikle alakası olamayanların öğrettikleri ise, öğrencilerin düşüncelerini bozan, kötüye yönlendiren, gelecek nesle örnek olmayan bir genç nesil yetişmesine neden olur.

 

 İyi ve ahlaklı bir nesil ancak ve ancak ahlak sahibi bir öğretmenle yetişir. Kendi iradesine sahip olamayan, menfi duyguları için mesleğini yapan ve dört duvar arasında dönüp dolaşandan iyi bir nesil yetiştirmesini bekleyemeyiz.

 

Para için ve devlete sırt dayama mantığıyla öğretmen olanlar ve olmaya çalışanlar var maalesef! Öyle şeylere şahit oluyorum ki, bazen akıl tutulması yaşıyorum. Bu da olur mu diyorum ama o da oluyormuş!

 

Oluyormuş maalesef!

 

Bir öğretmenin öğrencisine farklı gözle bakması gibi… Ve bunu normal karşılayan eğitimcilerin olması gibi… Para için bu mesleği yapıyorum diyenlerin olması gibi… Öğrenciler umurumda bile değil, dersime girer ve çıkarım diyenlerin olması gibi…

Soruyorum hangimiz bir öğrencisi için gecesini gündüzüne kattı ya da kaçımız bir öğrencisi için hüngür hüngür ağladı veyahut kaçımız bir öğrencisini sabaha kadar düşündü?

 

Soruyorum size kıymetli öğretmenlerim, kaçınız gelecek vaat eden bir nesil oluşturmak için bir mücadele içinde, kaçınız para için değil, ülkenin menfaatleri için güzel gençler yetiştirme gayreti içinde, kaçınız dersine zamanında giriyor, kaçınız dersini hakkıyla anlatıyor…

 

Bu sorulara elini vicdanına koyup cevap verecek kaç öğretmen var acaba merak ediyorum.

 

Başta söyledim, kızmak ve gücenmek yok. Burada bir gerçeği ifade etmeye çalışıyorum. Bir yanlışı düzeltemeye çalışıyorum. Bu yanlış belki hepimizin yaptığı bir yanlış ama zararın neresinden dönersek kardır.

 

Sözün özü;

 

“Dünyanın en yoksul kölesi bile, kendi vicdanı için hürdür.” (Bledsoe)

 

 

Vesselam

 

Hamza KILIÇASLAN

banner182
Son Güncelleme: 09.06.2014 01:50
Anahtar Kelimeler:
herkes öğretmen olamaz
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
öğretmen 2 yıl önce

sana yorum yazmaya bile gerek duymuyorum; asıl senin gibilere böyle kolayca istediği yerden hakaret ettirenlere lafım. öğretmenlere bu kadar saldırı, saygısızlık hatta öldürmelere rağmen.... ne diyelim biz sizin gibilere

Avatar
tuba 2 yıl önce

beni ilgilendirmiyor yazdıklarınız....ben ogrencılerıme bana mebın verdıgı degerden daha cok deger verıyorum elımden gelenın en ıyısını yapmaya calısıyorum ama 800 bın kısının calıstıgı yerde tabıkı curukler olacaktır herkesı aynı kefeye koymayınız ..unutmayın onların cogunuda bu hale getıren sıstemdırr yoksa herkes ıdeallerıyle heyecanıyla bu meslege basldı lakın...sıstemın carkları donmeye basladıkca ıslerın ole olmadıgını calısanın bır degerının olmadıgını lıyakata onem verılmedıgı goruldu ...sımdı bunu soylerken sıstemıde elestırmenızı cozum onerılerı sunmanızı sadece bır kac soz yazarak onemlı bır sey yazmıs gıbı gorunmek degıl gercekten sorunun ne oldugunu anlatmak cabanız olmalıydı ..bence gereksız bır yazı herkes kımın ne oldugunu cok ıyı bılıyor kı gecen gunlerde normal memurun mesaı saatını nelerle gecırdıgıne daır rapor yayınlandı onun hakkındada ıkı cıft lafınız yok mu ??

Avatar
yuh 2 yıl önce

bence bu bizim ülkemiz için geçerli değil çocuğumun okulundaki kamyon şoförü olamayacak tipleri dedikodudan başını kaldıramayan çapsız bayan öğretmenleri gördükçe diyorum ki bu memlekette herkes öğretmen olur ve en az şimdikiler kadar yapar götürün özele bunları bir gün barınamazlar bi de 3000 lira alırken daha para istemiyorlar mı yuh diyorum

Avatar
besyo 2 yıl önce

bu ülkede sade ve sadece dinciler yani ilahiyat fakültesinden mezun olanlar 50 puan öğretmen olabilir. o kadar!!!!!!!!

Avatar
emre 2 yıl önce

sen hiç köy şartlarında çalıştın mı .hiç ailenden 1000 km uzakta iken bile çocuklara bir kelime fazla öğreteyim diye uğraştın mı.sen hiç doğuda pkklıların içinde çocuklara vatan sevgisi öğretmeye çalıştın mı. sen merak etme bu öğretmenler işini hakkı ile yapıyor.bence bi aynaya bak ondan sonra

Avatar
ingilizceci 2 yıl önce

toplum senin soylediklerine izin veriyo mu once bi onu dusunmelisin bence, zira ulkesi ve insanlarini seven tek kisi sen degilsin