banner374
04 Nisan 2013 Perşembe 13:23
Hollanda'da bir ilk: İHL açılıyor
 Hollanda Diyanet Vakfı'nın yaklaşık bir yıldır üzerinde çalıştığı İmam Hatip Lisesi projesinde sona gelindi. Rotterdam'da açılacak İHL'ye yarısı kız, yarısı erkek olmak üzere 50 öğrenci alınacak, dersler Eylül'de başlayacak.

Hollanda'da din hizmetlerinin daha sağlıklı yürütülmesi amacıyla kurulması planlanan İmam Hatip Lisesi Eylül ayında faaliyete geçecek. Hollanda Diyanet Vakfı'nın(HVD) yaklaşık bir yıldır üzerinde çalıştığı İmam Hatip Lisesi projesinde sona gelindi. Lahey Din Hizmetleri Müşaviri ve HDV Başkanı Prof. Dr. Mustafa Ünver, Rotterdam'da bulunan İbn Haldun Lisesi'yle anlaşmaya vardıklarını belirterek, İmam Hatip eğitimi programının Eylül ayında resmen başlayacağını söyledi. Prof. Ünver, ilk etapta İHL programına 25 kız, 25 erkek öğrencinin kabul edileceğini bildirdi.
Ülkede üniversite hazırlık liseleri olan VWO'ya gitmeye hak kazanan herkesin bu eğitimi almak için başvurabileceğini kaydeden Ünver, şöyle konuştu: 'Vardığımız anlaşma gereği VWO'ya gitme hakkı kazanan 12 yaşındaki öğrencilerden isteyenler İmam Hatip Lisesi programını takip edebilirler.
TERCÜME KOMİSYONU KURULDU
Normal lise müfredatının yanısıra bu öğrencilere her gün ek 2 saat İHL dersleri verilecek. Türkiye'deki İmam Hatip Lisesi programları ve ders kitaplarının takip edilmesini uygun görmekteyiz. Başlangıçta Türkçe vereceğimiz derslerin ileriki yıllarda Hollandaca olarak verilmesini hedeflemekteyiz. Bu kitapların Hollandacaya çevrilmesi için sekiz kişilik HDV tercüme ve telif komisyonu kurduk.'
TÜRKİYE'DE DENKLİK KABUL
Mustafa Ünver, eğitimlerini tamamlayan öğrencilerin VWO diplomasının yanı sıra imam hatip lisesi diploması da alacağını belirterek, her iki diplomanın da Türkiye'de denkliğinin kabul edileceğini bildirdi.

haber7.com

banner182
Son Güncelleme: 04.04.2013 13:23
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol