banner406
banner396
17 Mart 2014 Pazartesi 22:03
İdareci Arkadaşlar Panik Yok
 İdareci Arkadaşlar Panik Yok          
 MEB'de gündem  o kadar çok hızlı değişmektedir ki, MEB olağan üstü gelişmelere her an gebe, bu gün beyaz diye yazdığınız şeyler ertesi gün için siyah oluveriyor, siz okuyucularımız gibi bizde yazdığımız, ifadelere ve değerlendirmelere, bu ani gelişmeler karşısında, şaşırıyoruz.  Bu durumları MEB'de sayın Genel müdürlerimize veya etkili, yetkili gördüğümüz kişilere, dün bunları konuştuk, okuyucularımıza bu değerlendirmeleri yazdık, şimdi ne olacak diye soruyoruz.
            Etkili ve yetkili çevre, Panik yok , Okul idarecilerimiz, rahat olsunlar, kimsenin görevini şuan için sonlandırmayacağız, gerekli yönetmelikler için, henüz çalışmalar bitmiş değildir. Kanun yeni yayınlandı, kanuna uygun bir yönetici atama yönetmeliği en kısa sürede  düzenlemesi yapılacaktır denilmektedir.
            Masanın başında bunları konuşmak kolay fakat bu taraftakiler için, nasıl panik olunmaz ki, rotasyona uğramış veya sınava girmiş idareci olmuş, üç beş kuruş fazla para Kazanmak ve yaşam şartlarını iyileştirme uğruna, evini, semtini hatta ilçesini değiştirmiş, kendisine, ailesine yeni bir yaşam alanı kurmuş, İdarecilikten alacağı ek ders geliri ile bir takım, taksitli borçlanmalar ve alış verişler yapmıştır. İdareci arkadaşım, geleceğini bulunduğu konuma göre şekillendirme planlarını yapmış ve saat gibi işleyen mekanizmayı birileri geliyor ve hayatınızı alt üst etmek istiyor, siz olsanız, bu durumda panikler misiniz?
         Öğretmenim   geceli gündüzlü aylarca anlamsız, manasız hatta gereksiz olan ve her ay değişen yönetmelikleri idareci olmak uğruna, ezberleyeceksiniz, sınav kazanacaksınız, sonra iki cümleyi bir araya getiremeyen ve nasıl ne şekilde o makama geldi ise gelmiş ve sizi mülakata tabii tutarak eleyecek, sonra sınavla idarecilik olmaz, her sınav kazanan idarecimi olacak diyecek, peki neye göre idareci olunur, onların açıkça dile getirmediği fakat bizim anladığımız kriterler: Güçlü kudretli dayın varsa, amcan varsa, siyasi iradeye sahip dayın ve hımsın varsa, veya etkili ve yetkili bürokratlarla,  arkadaş, iş ve çıkar ortaklığın varsa veya etkili ve yetkili kişilere iyi yalakalık yaparsan iyi idareci  olursun.
           İşte Türkiye'de eğitimin geldiği hal ortada, bu güne kadar tüm idareciler sınavsız atanmadı mı ? eğitimi bu duruma getirenler kimler, sınavla atananlar mı? Elbette ki hayır, peki bu  itamlar, suçlamalar, beceriksiz, niteliksiz ve vasıfsız olanların, bir değer kazanma gerekçe ve savunması olamaz mı?
            Şuan bizim konumuz elbette ki Mevcut yönetici atama yönetmeliğin hangi maddelerinin düzenlemesi yapılacak,etkili makamlara sorumuz ve sorumuza verilen cevapsa: İdarecilikte 4 yılını dolduran okul yöneticilerimizin yeniden 4 yıllığına atanmasına yönelik düzenleme yapılacaktır denilmekte idi, fakat  bu gün durum değişti. Mevcut yönetmeliğin bazı maddeleri iptal edildi.
             İşte mevcut MEB yönetici atama ve yer değiştirme yönetmeliğin bazı maddeleri, Danıştay İkinci Dairesi`nin, E.2013/7729 sayılı kararıyla, 
1) ‘Sınava başvuru ve atama şartları` başlıklı 5/1-e maddesinde yer alan "veya aylıktan kesme veya daha ağır bir disiplin cezası almamış olmak" ibaresinin,
2) Yönetmelikte, eğitim yöneticiliğinden kendi isteğiyle ayrılanların yeniden yönetici olarak atanmalarına olanak tanıyacak bir düzenlemeye yer verilmesine ilişkin eksik düzenlemenin,
3) Ek - 1 YÖNETİCİ DEĞERLENDİRME FORMU`nun ‘Ödüller ve Cezalar` bölümünde yer alan ‘Kariyer` Bölümünün yürütmesi durdurulmuştur.
Buna göre:
a- aylıktan kesme veya daha ağır bir disiplin cezası alanlar da sınava başvurabilecek,
b- kendi isteği ile yöneticilikten ayrılanlar yeniden yönetici olarak atanma istemiyle başvuruda bulunabilecek,
c- uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik için ek puan verilemeyecektir.
Daha açık bir ifade ile mahkemenin açıklaması ve gerekçeli kararında,  Yönetmeliğin 5.maddesinin 1. fıkrasının (e ) bendinde yer alan “….veya aylıktan kesme veya daha ağır bir disiplin cezası almamış olmak” hükmünün yürütmesinin durdurulmasında gerekçe olarak “…657 sayılı Kanun'un 132.maddesinde belirli görevler için öngörülmüş olan bir “atama koşulu” nun, alt düzeydeki bir hukuksal norm uyarınca bu Yönetmelik kapsamında olan eğitim kurumlarına yönetici olarak atanmak isteyenler açısından da geçerli hale getirilmesi, üst düzeydeki hukuk normunda yer almayan bir konun alt düzeydeki bir hukuksal norm ile genişletilmesi anlamı taşıdığından, uyuşmazlık konusu düzenlemede hukuka uyarlılık bulunmamaktadır.” Denilmiştir.
Yine anılan kararda yönetmeliğin 23. Maddesinin 2. Fıkrasında kendi istekleriyle yönetim görevinden ayrılanların yeniden atanma hakkına yer verilmemesine ilişkin eksik düzenlemenin yürütmesinin durdurulmasında gerekçe olarak “…..kariyer ve liyakat ilkeleri doğrultusunda sınavda başarılı olma, hizmet süreleri, performans ve yeterlilikleri dikkate alınarak yapılan değerlendirmeler sonucunda elde ettikleri söz konusu yöneticilik niteliğini salt kendi istekleri ile eğitim kurumu yöneticilinden ayrılmaları nedeniyle kaybetmeleri sonucunu doğuran ve bu niteliğini kaybetmeyen yöneticiler bakımından yeniden yöneticiliğe başvurma hakkı tanımayan dava konusu eksik düzenleme hukuka uyarlık bulunmamaktadır.” Denilmektedir.
Yukarıdaki açıklamalarımızdan da anlaşıldığı üzere, Sayın MEB müsteşarımızın açıklamaları da dikkate alındığında, mevcut yönetici atama yönetmeliğinin bir maddesi değil bir den çok maddesi değişmesi gereklidir.
MEB Sendikalarımızın görüş ve eleştirilerini, idareci ve idareci adayların kişisel olarak basın yoluyla yaptıkları veya mail yolu ile iletilen eleştirileri dikkate alarak hakkaniyete uygun,objektif kriterlere dayalı bir yönetmelik çıkarmalı, zaman kaybedilmemeli, unutulmamalı ki bu devlet hukuk devletidir, geçen her zaman ülkemizin aleyhine işlemektedir ve yönetici atama yönetmeliği artık eğitim cinin gündeminden çıkmalı her 6 ayda bir yönetmelik değişmemeli hak ve hukuka uygun bir yönetmelik çıkması umudu ile   selam ve dua ile
Mehmet Serkan/ uzman eğitimci
Son Güncelleme: 17.03.2014 22:04
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
orhan uğur 2014-03-17 23:27:32

panik yok. size tapusunu verdiler ya o makamların. valizleri hazırlayın. ilçe m.e.m uzzzmmman öğretmenlere öğretmenlik yakışır. öğretmenler odasına hoşgeldiniz uzmanlar.