banner406
banner396
06 Haziran 2012 Çarşamba 08:08
İdareci ve Öğretmenlerin Yükü Çok, Söz Hakkı Yok
4x3 Zorunlu/parçalı eğitim sistemine geçeceğimiz 2012-2013 Öğretim Yılı süregelen sorunlarımıza yenilerini ekleyecektir. Okulların dönüştürülmesi, yenilerinin açılması, normun düzenlenmesi gibi onlarca acil konuda bizlerden yardım almak yerine, e-okul, e-devlet üzerinden evrak tanzim etmemizle, süt dağıtmakla yetinen bir eğitim yönetimi anlayışı ile karşı karşıyayız.

Özellikle ilköğretim (ilkokul, ortaokul) okullarına ayrılan müdür yardımcısı normunun liselere oranla düşük tutulması yüzünden, idareciliği gereğince yapmak insanüstü niteliklere sahip olmayı gerektiriyor.

Bir sendikacı ve/veya okul idarecisi olarak bakanlık nezdinde katılmış olduğum toplantılardan çıkardığım sonuç,  eğitime dair göstereceğimiz katkı yerine daha çok evrak ve angarya ile muhatap kalacağımız bir döneme girilmektedir.

Örnek vermek gerekirse; daha önce İlçe Milli eğitim müdürlükleri muhasebe birimlerince veya Mal Müdürlükleri tarafından yapılan öğretmenlerin özlük haklarıyla ilgili bazı işlemlerin, okullarda bu işler ile ilgili yeterli deneyimi olmayan okul idarecilerine, internet üzerinden yaptırılması gibi bir uygulama başlatılmıştır. KBS sisteminden girilen ve HYS (Harcama Yönetim sistemi) olarak adlandırılan sistemden giriş yapılarak, yolluk evrakları, öğrenci bursları, terfi işlemleri vs. gibi tüm mali işlemlerin ödeme emirlerinin, okullar tarafından hazırlanarak sisteme girilmesi istenmektedir. Yapılan toplantılarda bu işlemleri okulların yapmasıyla, daha önce bu işlemleri yapan kurumların işlerinin azaltılmasının amaçlandığı açıklanmakta ve okul idarecilerinin şimdiye kadar hiç yapmadıkları bu işleri 1 saat içerisinde öğrenmeleri ve yapmadıkları takdirde sorumlu olacakları açıklanmaktadır.

Özellikle İlköğretim okullarında 600 öğrenciye 1 müdür yardımcısı kadrosunun verilmesi nedeniyle,  birçok okulda 1 müdür yardımcısı bulunmaktadır, üstelik bu müdür yardımcısı okuldaki bütün komisyonların başındadır. En son olarak, bir müdür yardımcısının başında bulunduğu SÜT komisyonları nedeniyle Müdür yardımcılarının en az 1,5 saati sabahları süt dağıtımıyla meşgul olmaktadır.

Sonuç olarak tüm okullardaki idarecilerin ve öğretmenlerin iş yükü göz önüne alındığında, bu tür bilgi ve deneyim işlerin okullara yüklenmesinin haksızlık olduğu ortadadır. Özellikle mali konular idarecilerin bütün iyi niyetine rağmen hata yapmaya müsait, uzmanlık gerektiren hususlardır. Eğitime dair hayati işlerin kağıt üzerinde MIŞ gibi yapılması ile yetinmeyeceksek, idari normların yeniden düzenlenmesi ve görevlerin alanımızla ilişkilendirilmesi gerekir.  Bakanlığımızın yeni sorunlar, sorumluluklar yaratmak yerine çözüme dönük olmasını bekliyoruz. Bu çözümler biz eğitimcilere rağmen üretilemez, tecrübe ve görüşlerimiz emirlerinize amadedir.


Hüseyin CEBECİ
Anadolu Eğitim Sendikası

M.İ. Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı

Son Güncelleme: 06.06.2012 08:08
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.