banner406
banner396
27 Kasım 2012 Salı 18:10
İGEDER:

İstanbul Gönüllü Eğitimciler Derneği tarafından düzenlenen, Türkiye'nin her yanından yüzlerce öğretmenin katıldığı I. Ulusal Eğitim Çalıştayı ve IV. Ulusal Öğretmenim Sempozyumu sona erdi.

24 Kasım Cumartesi günü gerçekleştirilen çalıştayda bilimsel ve sert müzakerelerin ardından on maddelik sonuç bildirisi yayınlandı.

25 Kasım Pazar günü Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi'nde yapılan bilgi şöleninde öğretmenler uygulamalarını ve önerilerini meslektaşlarıyla paylaştı.

Çalıştayın açılış sunumunu yapan ve sempozyuma "Maarif Davamız" ve Eğitimde Gelecek Arayışları" konulu açılış konferansıyla katkı sağlayan Prof. Dr. Selahattin TURAN çok önemli mesajlar verdi:

"21. Yüzyıl Değişiyor…

Bugün 10 yaşında olan bir çocuk, 2075 yılında emekli olacak. Gelecek, bugünden çok farklı olacak; gelecek için en önemli gündem teknolojik gelişim değil, gençlerin kendi kendilerini yönetememesi olacak ve Türkiye olarak buna hazır değiliz.

Akademik öncelikler ikinci sırada bırakılarak iyi insanı, yeryüzü insanını yetiştirmeyi hedeflemeliyiz. Gelecek belirsizliklerle dolu, 10 yıl önce olan mesleklerin çoğu şimdi yok. Şimdi olanlar da gelecekte olmayacak.

O bakımdan eğitimi ve okulu yeniden kurmalı, yeni bir öğretmen modeli tasarlamalı, beceri ve insanî değerlerin öncelendiği beden ve ruh dünyasını temeline alan bir anlayışa eğitimde fırsat tanımalıyız."

Bir İGEDER geleneğine dönüşen dördüncü Öğretmenim Sempozyumunun açılış konuşmasında Mehmet Cüneyt ANCIN sempozyumun önümüzdeki yıl uluslararası katılıma ve paylaşıma açılacağını müjdeledi.

Binin üzerinde öğretmenin katıldığı sempozyum, I. Ulusal Eğitim Çalıştayı sonuç bildirisinin Gökhan ERENOĞLU tarafından okunmasıyla sona erdi.

 

İSTANBUL GÖNÜLLÜ EĞİTİMCİLER DERNEĞİ [İGEDER]

I. ULUSAL EĞİTİM ÇALIŞTAYI

SONUÇ BİLDİRİSİ

24 Kasım 2012, İstanbul, Türkiye

 

24 Kasım 2012 tarihinde İGEDER merkezinde Eğitimde Yeni Arayışlar temalı bir çalıştay yapılmıştır. “Eğitimde 2100 Vizyonu”, “Öğretmen Yetiştirme”, ”Din Eğitimi ve Öğretimi" ve “Eğitim Politikaları” başlıklı bu çalıştaya farklı kesimlerden yaklaşık 200 kişi katılmıştır. Toplantı sonuçları daha sonra rapor haline getirilecektir. Çalıştay gruplarından elde edilen müzakereler ışığında aşağıdaki sonuçlara ulaşılmıştır.

 

1. 2100 yılında çocuk, doğa, bilim, teknoloji ve inanç birlikte mütalaa edilecektir.

2. 2100 yılında topluma, eğitime ve çocuğa kimin şekil vereceği belirsizdir.

3. Eğitim politikaları Türkiye'nin ve insanlığın geleceğine yön verecek şekilde, -bir istikamet ve mefkûre doğrultusunda-, tasarlanmalı ve uygulamaya konulmalıdır.

4. Milli eğitim müfredatı ideolojik söylem ve ifadelerden arındırılarak çağcıl gelişmeler ışığında ülkenin geleceği ve uzun dönemli var olma stratejisi ile ilişkilendirilmelidir.

5. Eğitimin her kademesinde, yatay ve dikey geçiş imkânları sağlanmalı, her yaş ve her düzeyde bölüm, alan ve okur tür veya lise değiştirme hakkı verilmelidir.

6. Türkiye'deki din eğitim ve öğretimi ilkokuldan yükseköğretime, toplumsal ihtiyaçlar da dikkate alınarak, kurumlar arasında işbirliği ile bir bütüncül olarak ele alınmalı ve bu yönde politikalar geliştirilmelidir.

7. Yüksek din öğretiminde, toplumun beklentileri ve sosyal hizmet alanlarındaki ihtiyaçlar doğrultusunda, program çeşitliliği sağlanmalıdır.

8. Özel İmam Hatip Liseleri açılmalıdır.

9. Türkiye'yi yarınlara taşıyacak ve insanlığa modeller önerebilecek gelecek nesli yetiştirecek yeni bir öğretmen modeli tasarlanmalıdır.

10.Ulusal Öğretmen Stratejisi çerçevesinde Milli Eğitim Bakanlığı ile eğitim fakülteleri arasındaki ilişki güçlendirilmeli, uygulama okulu, staj uygulamaları ve öğretmen istihdamında işbirliğine gidilmelidir.


Son Güncelleme: 27.11.2012 18:10
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
MESLEKCİ 2012-11-27 21:58:34

bu çaliştay yazilari neden gününden sonra öğretmenlere duyuruluyor