banner438

İki Öğretmen Arasındaki Net Gelir Farkı (MEB)

Milli Eğitim Bakanlığı bir soru önergesine vermiş olduğu cevapta ek ders ücreti karşılığında ders okutmak üzere görev yapanların kadrolu sınıf öğretmenlerinden 2 bin 406,54 TL daha az net ücret aldığı bilgisine yer verdi. Soru önergesine verilen cevaba aşağıda yer verilmiştir.

Meb Personeli 29.01.2018, 13:27 29.01.2018, 15:48
İki Öğretmen Arasındaki Net Gelir Farkı (MEB)

Bakanlığımızca hangi alandan ne kadar öğretmen ataması yapılacağı henüz belirlenmemiş olup belirlendiği takdirde kamuoyuna gerekli açıklama yapılacaktır.

Bakanlığımıza bağlı resmî eğitim kurumlannın öğretmen ihtiyacı öncelikle kadrolu ve sözleşmeli öğretmenlerle karşılanmuya çalışılmaktadır. Ancak öğretmen ihtiyacının bu şekilde karşılanamadığı eğitim kuramlarında eğitim öğretim hizmetlerinin aksatılmadan sürdürülebilmesi bakımından valiliklerce Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararın 9 uncu maddesi kapsamında ve öncelikle öğretmen olma şartlarını taşıyanlar urasındnn den ücreti karşılıgındu öğretmen görevlendirmesi yapılmaktadır.

Bakanlığımız eğitim kurumlannın öğretmen ihtiyacı Merkezi Bütçe Knnunlnnna göre Bakanlar Kurulunca Bakanlığımıza tahsis edilen ve Maliye Bakanlığınca kullanım izni verilen kadro sınırlılığında karşılanabilmektedir. Tahsis edilen kodrolur illerin öğretmen ihtiyaç yüzdesi esas alınarak il milli eğitim müdürlüklerine dağıtılmakta, il milli eğitim müdürlüklerince atama yapılacak alanlar ile bu alanlara atanacakların istihdam edileceği eğitim kuramları belirlenmektedir.

Bakanlığımızca ülke genelinde alanlar itibarıyla öğretmen dağılımında denge sağlanması, öğretmen norm kadro sayılan esas alınarak öğretmen ihtiyacının karşılanabil iri iği oranının eşit düzeyde tutulması esas alınmaktadır

Bu çerçevede öğretmen atamalarına ilişkin kontenjan belirleme işlemlerinde potansiyel aday sayısı değil alan öğretmenliğinin ülke genelindeki ihtiyaç durumu dikkate alınmaktadır.

Bakanlığımıza bağlı eğitim kurumlannda ek ders ücreti karşılığında ders okutmak Üzere görevlendirilenler, öğretmen ihtiyacının kadrolu ve sözleşmeli öğretmenlerle karşılanamadığı veya bu öğretmenlerin uzun süre izinli olması gibi durumlarla sınırlı olarak görevlendirilmektedir.

Bu nedenle, ek ders ücreti karşılığında ders okutmak üzere görev yapanlar, yalnızca tiılen yaptıkları ders görevi karşılığında ek ders ücretinden yararlandırılmaktadır

Bu kapsamda;

Kasım 2017 itibariyle haftada 30, ayda 120 suat fiilen ders okutanlara ck ders Ücreti olarak aylık net 1.211,98 TL ödenmektedir.

Ayda 120 saat derse giren kadrolu bir sımf öğretmenine ise 726.60 TL ek ders ücreti ve 2.891.92 TL maaş olmak üzere toplanı 3.618,52 TL net ücret ödenmektedir.

Bu durumda, kadrolu öğretmenler ile ek ders ücreti karşılığında ders okutmak üzere görev yapanların aylık gelir faikı net 2.406.54 TL’dir.

Ekim 2017 tarihi itibariyle Ülke genelinde resmi eğitim kuramlarında branşlar bazında net öğretmen ihtiyacı 109.238'dir.

Yorumlar (3)
Fatma 2 yıl önce
Demekki açık varki baysğı bu kadar ücretli çalışyıtılıyo.gayet ney.o vakit atama sayıdını en az 50 nin yspılmalıki gençlerde öğretmenlikletinş yapdınlar.öğretmen olmaysnlsr nile ücretli görev yapıyo.mis hibi bilgili gemçlet öğretmenler iş bekliyo atanma bekliyo
Ücretli öğretmen 2 yıl önce
Gelir adaletini gelip ücretli õğretmenlere sorun. Küsuratlarla atanamadım ve ücretli öğretmenlik yapıyorum.Bizim atanan öğretmenlerden ne farkımız var. Bir askeri ücretle çalışan kadar maaş alamıyoruz yazıklar olsun...
Selna 2 yıl önce
Buda biseymi meslek liselerinde üç gün okula gelip 2500 tl ek ders ücreti alan öğretmenler beş gün derse gelip 800 tl ek ders ücreti alan öğretmenler var

Gelişmelerden Haberdar Olun

@